Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Đelić: Vlada stabilna i posvećena putu ka EU
|
|
|
Objavljeno : 18.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić ocenio je 18. februara da je Vlada Srbije stabilna jer su se lideri vladajuće koalicije složili da će raditi na ostvarenju centralnog strateškog cilja - dobijanja statusa kandidata do kraja godine. Đelić je rekao u skupštinskom odboru da je u poslednjem tromesečju 2010. ispunjeno 81% Nacionalnog programa za integraciju Srbije. Predstavnici opozicije su kritikovali rad vlade i tempo u ispunjavanju kriterijuma za pridruživanje EU.
"Svi čelnici vladajuće koalicije rekli su da žele da održe stabilnost i kontinuitet u cilju naše evrointegracije. Niko ne koči. I (najavljena) rekonstrukcija vlade mora biti urađena na način da doprinese evrointegraciji Srbije", naveo je Đelić na sednici Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije.
Đelić je predstavljajući Izveštaj o sprovođenju Nacionalnog programa za integraciju Srbije u EU (NPI) za period od oktobra do decembra 2010. rekao da je za ta tri meseca plan ispunjen 81 odsto, a da je od jula 2008. kada su počela merenja do kraja 2010. ispunjenost 74 odsto.
Član Odbora za evropske integracije iz Liberalno-demokratske partije (LDP) Ivan Andrić je ukazao da je vlada u poslednjem tromesečju prošle godine usvojila samo dva od predviđenih 16 zakona, nazvavši to "skandaloznim" i dodao da je ona "sve samo ne stabilna".
Background Integracija zemlje u EU je jedan od prioriteta Vlade Srbije koja je formirana nakon parlamentarnih izbora održanih u maju 2008. godine. Vlada je 29. decembra 2010. u tom cilju usvojila Akcioni plan od čijeg sprovođenja zavisi da li će Srbija uspeti da ispuni uslove za dobijanje statusa kandidata. Plan predviđa aktivnosti poput usvajanja zakona koje treba preduzeti do juna 2011. Mišljenje Evropske komisije o zahtevu Srbije za članstvo se očekuje na jesen.
Premijer Mirko Cvetković pokrenuo je 14. februara proceduru za smenjivanje ministra ekonomije i regionalnog razvoja i lidera G17 plus Mlađana Dinkića nakon javnih kritika koje je Dinkić izrekao na račun vlade i premijera. Dinkić je prihvatio odluku premijera i najavio podršku vladi, ali je ta kriza pokrenulo pitanje stabilnosti vlade i njene rekonstrukcije.
"Vlada je sve, ali nije stabilna. Ili je neće biti ili će biti rekonstruisana u naredne dve nedelje... Ako je vlada kada je prošle godine bila stabilna pripremila dva od 16 zakona, šta može ova zemlja očekivati u narednom periodu koji je ključan za sprovođenje ciljeva iz Akcionog plana", upitao je Andrić.
On je ocenio da su cifre iz poslednjeg izveštaja NPI "izmišljene". "Zamagljivanje stvarnosti statistikom ne doprinosi ostvarenju cilja", rekao je on.
"Ako ova vlada nije u stanju da ispuni preporuke (Evropske komisije za 2010) iz Akcionog plana, onda ona ne treba da postoji i ne treba sprovoditi njenu rekonstrukciju", poručio je Andrić.
Đelić je izrazio nadu da će vlada do kraja juna ispuniti Akcioni plan i tako steći mogućnost za pozitivno mišljenje Evropske komisije koje se očekuje u oktobru, na osnovu koga bi eventualno u decembru na sastanku Saveta ministara EU Srbija dobila status kandidata.
Đelić je na uporna Andrićeva pitanja da objasni loš učinak vladinih ministarstava u usvajanju zakona odgovorio da je jedan od dokaza uspešnosti vlade to što je početkom februara od Evropske komisije dobila da u okviru Dunavske strategije koordinira sa još nekim zemljama oblast železničkog, drumskog i vazdušnog transporta i ekonomiju znanja.
Potpredsednica parlamenta Gordana Čomić rekla je da ima razumevanja što vlada kasni u predlozima i nacrtima zakona, ali ne i za kašnjenje podzakonskih akata, bez kojih nema primene i sprovođenja zakona.
Član odbora iz Srpske radikalne stranke Momir Marković je rekao da je problem sa donošenjem podzakonskih akata u tome što je ova vlada donela mnoge zakone u skladu sa zakonodavstvom EU koji nisu primenjivi u sistemu Srbije.
Odbor je u zaključku zatražio da vlada zatraži od svih ministarstava obrazloženje zbog kašnjenja u donošenju zakona i imenuje odgovorne, ali članovi iz redova opozicije su napustili sastanak, te taj zaključak nije formalno donet.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|