Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU pozdravila formiranje nove vlade Kosova
|
|
|
Objavljeno : 23.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija pozdravila je 23. februara formiranje nove vlade i izbor predsednika Kosova. EU je pozdravila i spremnost nove vlade u Prištini za dijalog sa Beogradom. Brisel je saopštio da će tesno sarađivati sa premijerom Kosova Hašimom Tačijem i njegovim timom u tom procesu, kao i u sprovođenju reformi i približavanju Kosova Uniji.
"Pozdravljamo formiranje nove vlade na Kosovu i izbor predsednika", navodi se u zajedničkom saopštenju visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton (Catherin Ashton) i evropskog komesara za proširenje Štefana Filea (Fule).
Oni su izrazili spremnost EU da sarađuje se novim kosovskim vlastima na poboljšanju života građana Kosova, kao i u ispunjavanju evropske perspektive Kosova. "Računamo na novu vladu da će raditi na prioritetima u reformama, posebno u jačanju javne administracije, jačanju vladavine prava i obezbeđivanju integracije svih zajednica", navodi se u saopštenju.
"Pozdravljamo opredeljenost nove vlade za dijalog Priština-Beograd. I u ovome ćemo tesno sarađivati sa premijerom i njegovim novim timom", istakli su Eštonova i File.
Premijer Kosova Hašim Tači je 23. februara, na prvoj sednici nove vlade, izjavio da je Kosovo spremno za razgovore o tehničkim pitanjima sa Srbijom, bez razgovora o statusu i teritorijalnom integritetu. Tači je rekao da je da će nova vlada biti poznata po evropskim integracijama, dok je, kako je ocenio, prethodna vlada poznata kao vlada nezavisnosti. On je naveo da će o programu vlade da se raspravlja na narednoj sednici.
Izborom nove vlade i predsednika Kosova u parlamentu 22. februara je okončan proces formiranja novih kosovskih vlasti, što je jedan od preduslova za početak dijaloga Beograda i Prištine. EU je u više navrata pozivala da taj dijalog što pre počne, pošto se formiraju nove kosovske vlasti.
Background Parlamentarni izbori na Kosovu održani su 12. decembra 2010. Reč je o prvim izborima koji su organizovani nakon proglašenja nezavisnosti u februaru 2008. godine.
U Generalnoj skupštini UN je 9. septembra 2010. usvojena rezolucija o Kosovu koju je podnela Srbija uz podršku Evropske unije. Rezolucija bi trebalo da bude osnov za pokretanje dijaloga Beograda i Prištine čiji bi cilj bio da se unapredi saradnja, ostvari napredak na putu ka EU i poboljšaju životi ljudi. Brisel se snažno zalagao za to da dijalog počne već do decembra, ali je to odloženo zbog izbora na Kosovu.
U izveštaju Evropske komisije, objavljenom u novembru 2010, navodi se da je Kosovo ostvarilo "politički napredak", ali da postoji velika zabrinutost po pitanju vladavine zakona. U izveštaju se ukazuje da je sposobnost kosovske javne administracije i dalje slaba, a da pravosuđe nije delotvorno.
Skupština Kosova je 22. februara izabrala novu vladu koju je predložio Tači, lider Demokratske partije Kosova koja je osvojila najviše glasova na parlamentarnim izborima u decembru 2010. Vlada je u parlamentu dobila podršku 65 poslanika, a protiv je bio jedan. Odsutno je bilo 53 od 120 poslanika.
Skupština Kosova je 22. februara izabrala i lidera Alijanse novo Kosovo Bedžeta Pacolija za predsednika Kosova. Za predsednika parlamenta je dan ranije izabran dosadašnji predsednik Skupštine Kosova Jakup Krasnići.
Vlada Kosova ima 18 ministarstava i pet zamenika premijera, među kojima je i Slobodan Petrović iz Samostalne liberalne stranke.
Demokratska partija Kosova potpisala je 19. februara sporazume sa strankama o formiranju vladajuće koalicije. U vladajućoj koaliciji su Samostalna liberalna stranka, Grupa šest Plus koju čine manjine u Skupštini Kosova, i Pacolijeva Alijansa novo Kosovo.
Prema sporazumu, Samostalna liberalna stranka će imati tri ministarstva: Ministarstvo lokalne samouprave, Ministarstvo za povratak i zajednice i Ministarstvo za socijalno staranje, kao i tri zamenika ministara dok će Slobodan Petrović biti zamenik premijera. Alijansa novo Kosovo će imati predsednika Kosova, jednog zamenika premijera i tri ministarstva. Grupa šest Plus će imati Ministarstvo životne sredine i šest zamenika ministara.
"Ovaj sporazum predstavlja koaliciju za razvitak Kosova, za demokratske reforme, za nova radna mesta, za evropsku Kosovo i za regionalnu saradnju" rekao je Tači posle potpisanja sporazuma za Bedžetom Pacolijem i dodao da će sa Pacolijem "raditi kao tim".
Prilikom posete Kosovu, zamenik generalnog direktora Generalne direkcije za proširenje Evropske komisije Stefano Sanino apelovao je na političke lidere i novu vladu Kosova da prihvate evropski program reformi kao prioritet, saopštila je 18. februara Kancelarija za veze Evropske komisije u Prištini.
"Radujemo se saradnji sa novom vladom na ostvarivanju evropskih ambicija Kosova. Program EU je detaljan program reforme. Naše dosadašnje iskustvo pokazuje da, iako teške, te reforme donose stabilnost i prosperitet", rekao je Sanino na kraju posete Kosovu. On je, kako se navodi u saopštenju, rekao da je Evropska komisija privržena društveno-ekonomskom razvoju Kosova, uključujući i sever Kosova.
Tači i šef kancelarije za veze Evropske komisije na Kosovu Renco Davidi potpisali su 3. februara sporazum o pomoći Unije od 63,9 miliona evra. Ta sredstva će biti utrošena na jačanje vladavine prava, reformu javne uprave, obrazovanje, rešavanje socijalnih i ekonomskih pitanja.
Evropska unija je od 2007. do 2012. dodelila Kosovu ukupno 565,1 miliona evra.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|