Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU: Ne odlagati dijalog Beograda i Prištine zbog Tačija
|
|
|
Objavljeno : 21.12.2010. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija smatra da dijalog Beograda i Prištine treba što pre da počne i da na to ne treba da utiče eventualna istraga protiv kosovskog premijera Hašima Tačija, odnosno da, dok se ne prikupe dokazi, ne treba izvlačiti političke zaključke. Beograd i Priština su izrazili spremnost da počnu dijalog, a misija Euleks je zatražila da joj se dostave dokazi o navodima o trgovini ljudskim organima i drugim kriminalnim aktivnostima na Kosovu, u koje je, prema izveštaju specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Martija (Dick Marty), bio umešan Tači.
Šef mađarske diplomatije Janoš Martonji izrazio je juče (20. decembra) razočaranje što kasni dijalog Beograd-Priština i naglasio da na pokretanje tog dijaloga ne treba da utiče moguća sudska istraga protiv kosovskog premijera Hašima Tačija. Martonji je u Briselu, predstavljajući program mađarskog predsedništva Evropske unije od 1. januara, rekao da razgovori Beograd-Priština treba da počnu neutralnim, tehničkim pitanjima i da se po strani za kasnije moraju ostaviti osetljivija, "više za status vezana pitanja".
On je na konferenciji za novinare rekao da su optužbe Saveta Evrope da je Tači upleten u ratne zločine "uznemirujuće", ali da je stvar pravosuđa da se dođe do dokaza, "a tek ćemo potom moći da iz toga izvučemo političke zaključke".
Upitan da li će mađarsko predsedništvo imati ulogu u razgovorima Beograda i Priština, Martonji je rekao da se Budimpešta veoma snažno zalagala za te razgovore i da je "unekoliko razočarana zbog njihovog odlaganja, iz shvatljivih razloga, doduše". "Ali bismo jako voleli da ti razgovori počnu, za njih još nema dnevnog reda, mada moraju krenuti najneutralnijim, najviše tehničkim elementima", istakao je mađarski ministar.
"Ključno je", po njegovim rečima, "da dve strane razgovaraju, a dobro se zna da će Evropska unija u celini u tome pružiti svoje dobre usluge". "Što se nas, kao mađarskog predsedništva EU tiče, mi ćemo biti što je više moguće od pomoći, u okviru naše uloge utvrđene Ugovorom (iz Lisabona)", objasnio je Martonji.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin smatra da navodi iz izveštaja Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu ne mogu biti izgovor da ne počne dijalog Beograda i Prištine. U intervjuu za B92 Kacin je istakao da taj dijalog neće krenuti na nivou predsednika, niti premijera ili ministara, već na nižem nivou. "To je na nižem nivou i ne može biti argument ili izgovor da dijalog ne krene. Dijalog će se baviti poboljšanjem kvaliteta života običnih ljudi, i traženjem rešenja koja će biti od koristi za obe strane", rekao je Kacin.
Background Nakon usvajanja rezolucije o Kosovu u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija 9. septembra, koju je podnela Srbija uz podršku Evropske unije, Brisel se snažno zalagao za to da se dijalog Beograda i Prištine pokrene već do decembra. Međutim, zbog unutrašnjepolitičkih prilika na Kosovu i održavanja vanrednih parlamentarnih izbora 12. decembra, pokretanje dijaloga je pomereno za pocetak 2011. U EU preovlađuje stav da nije dobro što se posle uspešnog dogovora EU i Srbije u UN o rešavanju odnosa Beograd-Priština dijalog o tome pomera.
Rezolucija o Kosovu koja je usvojena 9. septembra trebalo bi da posluži kao osnov za pokretanje dijaloga Beograda i Prištine. Ovaj dijalog bi imao za cilj da unapredi saradnju, ostvari napredak na putu ka Evropskoj uniji i poboljša živote ljudi, navodi se u rezoluciji kojom se "prima na znanje" ocena Međunarodnog suda pravde od 22. jula da deklaracija o nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom.
Komitet za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Saveta Evrope usvojio je 16. decembra nacrt rezolucije zasnovan na izveštaju izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o nelegalnoj trgovini ljudskim organima na Kosovu kojom se poziva na rasvetljavanju navoda o tim zločinima.
Beograd i Priština podržavaju pokretanje dijaloga
Posle Beograda, i iz Prištine su stigli signali da je spremna za razgovore sa legitimnim predstavnicima Srbije. Premijer Kosova Hašim Tači izjavio je da je spreman da se sastane s predsednikom Srbije Borisom Tadićem u okviru dijaloga Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom Evropske unije. "U interesu je obeju zemalja da dođe do susreta koji će doprineti izgradnji novih odnosa između Kosova i Srbije", rekao je Tači u intervjuu za dnevnik Ekspres od 20. decembra.
"Tadić je legitmini predstavnik Srbije, ja sam čovek koji je dobio najviše glasova na Kosovu", rekao je Tači čija je Demokratska partija Kosova (DPK) na parlamentarnim izborima na Kosovu 12. decembra osvojila najviše glasova (33,5%) i sa Alijansom novo Kosovo (ANK) biznismena Bedžeta Pacolija (7,1% glasova), postigla 18. decembra sporazum o formiranju buduće vlade Kosova. DPK, takođe, računa za koalicionog partnera i stranke koje predstavljaju manjine na Kosovu.
"Takav bi susret bio zdrav za našu evropsku budućnost", rekao je Tači.
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je 15. decembra u Beogradu da je spreman da razgovara sa premijerom Kosova Hašimom Tačijem, uprkos tome sto se Tači dovodi u vezu sa zločinima nad Srbima. "Moramo da pregovaramo sa svakim koga kosovski Albanci izaberu za svog legitimnog predstavnika", rekao je Tadić.
Zahtevi da se razjasne optužbe o trgovini organima
Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić izjavio je juče (20. decembra) u Strazburu da Euleks treba da preuzme odgovornost i što pre procesuira slučaj trgovine ljudskim organima na Kosovu.
"Mi smatramo da ovo pitanje treba osloboditi bilo kakve politizacije, da je interes Srbije da se ceo slučaj što pre procesuira, da Euleks preuzme odgovornost jer ovo jeste isključivo pitanje koje je preduslov u uspostvaljanju procesa pomirenja u celom regionu", rekao je Lajić u telefonskoj izjavi agenciji Beta iz Strazbura. Ljajić i direktor Kancelarije za saradnju s Haškim tribunalom Dušan Ignjatović juče su sa zvaničnicima Saveta Evrope razgovarali o izveštaju Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu nakon bombardovanja 1999. godine.
"S obzirom da je Srbija učinila puno u procesuiranju krivičnih dela iz oblasti ratnih zločina, da je naše tužilaštvo za ratne zločine do sada procesuiralo 383 predmeta u postupku ratnih zločina, samim tim, očekujemo da i drugi to učine, u konkretnom slučaju da to uradi Euleks", rekao je Ljajić.
Ljajić je kazao da "odgovornost naravno leži pre svega na predstavnicima međunarodne zajednice, tačnije, UNMIK-a koji do sada nisu ništa učinili na rasvetljavanju svih ovih slučajeva, naprotiv, ima elemenata otvorene opstrukcije od objavljivanja praktično prvih informacija o teškim kršenjima ljudskih prava uključujući i trgovinu ljudskim organima".
"Mi se nadamo da će Parlamentarna skupština (Saveta Evrope) usvojiti ne samo rezoluciju već i preporuke kako bi Komitet ministara mogao da naloži vladama članica Saveta Evrope da sa svoje strane pokažu spremnost i pomognu Euleksu u procesuiranju onih predmeta koji su navedeni u izveštaju Dika Martija", rekao je Ljajić. Da bi se to dogodilo, kako je objasnio Ljajić, potrebno je da na Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope 25. januara rezolucija (zasnovana na izveštaju Dika Martija) dobije prostu većinu glasova, a za usvajanje preporuka je potrebno dve trećine glasova parlamentaraca.
"Od početka naredne godine nastavićemo sa lobiranjem u najvažnijim međunarodnim institucijama i u Savetu Evrope ukazujući na važnost ovog pitanja kako bi ovaj izveštaj Dika Martija mogao da dobije svoj konačan epilog, a taj epilog se može dobiti samo na sudu, da se ustanovi puna istina o svemu onome što stoji u izveštaju", rekao je Lajić.
Misija Evropske unije na Kosovu (Euleks) zatražila je od izvestioca Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Dika Martija da joj dostavi dokaze o navodima koje je izneo u izveštaju o kriminalnim aktivnostima određenih grupa i ličnosti sa Kosova, među kojima je i Tači. U izjavi agenciji Rojters, portparol Euleksa Bljerim Krasnići rekao je da je misija EU uputila pismo Diku Martiju u kojem ga "ohrabruje da tužilaštvu u okviru Euleksa ponudi informacije ili podatke koji mogu da rasvetle sumnje iznete u izveštaju".
U izveštaju izvestioca Saveta Evrope, čiji je predlog usvojio Komitet za pravna pitanja i ljudska prava Saveta Evrope, navodi se da je Tači predstavljao "vrh" kriminalne grupe koja se bavila trgovinom narkoticima i ljudskim organima krajem rata na Kosovu 1999. godine.
Izveštaj Dika Martija, nekadašnjeg švajcarskog državnog tužioca, uskomešao je javnost i u Švajcarskoj. Poslanici švajcarskog Nacionalnog saveta, gornjeg doma Parlamenta, zatražili su da se razjasne optužbe da je novac iz trgovine ljudskim organima na Kosovu i u Albaniji bio upućivan na bankarske račune u Švajcarskoj. Predsednica Spoljnopolitičke komisije Nacionalnog saveta Krista Markvalder (Markwalder) izjavila je za švajcarske medije na nemačkom jeziku da "ukoliko se sumnja potvrdi, mora da bude angažovano i državno tužilaštvo", jer je u interesu Švajcarske da "ostane čisto finansijsko središte".
U švajcarskom parlamentu će se o Martijevom izveštaju razgovarati 11. i 12. januara. Na pitanja poslanika moraće, kako je najavljeno, da odgovara i ministarka inostranih poslova Mišlin Kalmi-Rej (Micheline Calmy-Rey).
Švajcarska štampa je tokom vikenda objavila i da su vlasti već tokom 1990-ih godina na izvesno vreme Hašimu Tačiju zabranile ulazak u Švajcarsku. U intervjuu za izdanje dnevnika "Noje cirher cajtung" (Neue Zuercher Zeitung) od 19. decembra Marti je rekao da se "nešto takvo ne radi, ako je reč o apsolutno časnoj osobi". Dodao je da "ime Tači svakako može da se nađe u policijskim aktima".
Švajcarska se od 2005. snažno zauzimala za samostalnost Kosova i bila je u februaru 2008. jedna od prvih država koje su priznale njegovu nezavisnost.
Izvor: Beta
Sledeći koraci
11. i 12. januar 2011: Rasprava u švajcarskom parlamentu o izveštaju izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o trgovini organima na Kosovu
25. januar 2011: Parlamentarna skupština Saveta Evrope glasaće o nactu rezolucije zasnovane na izveštaju Dika Martija
Povezani sadržaj
|
|
|