Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dežer: Đelićev predlog da se poveća finansijska podrška teško izvodljiv
|
|
|
Objavljeno : 01.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić je na Biznis forumu na Kopaoniku 1. marta ponovio predlog da Evropska unija poveća finansijsku podršku Srbiji u sadašnjoj fazi pridruživanja. Šef delagcije EU u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert) je 1. marta rekao da je Đelićev predlog veoma interesantan, ali da je teško izvodljiv. Đelić je ranije takav predlog izneo zvaničnicima EU prilikom uručivanja odgovora na Upitnik u Briselu 31. januara.
Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije je rekao da svaka godina u kojoj Srbija nije članica EU, košta dve milijarde evra. "Zato je moj predlog, koji sam predočio na velikom broju adresa u EU, da podrška Srbiji u prvim godinama pred ulazak u EU bude veća nauštrb smanjenja kada uđe u EU", kazao je Đelić na Biznis forumu na Kopaoniku.
On je rekao da je cilj da Srbija ove godine dobije status kandidata za EU ali i datum početka pregovora. "Mi znamo da svih 27 zemalja EU ne podržava da do toga dođe ove godine ali u tom smislu su ključni izveštaji glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca (Serge Brammertz)", kazao je Đelić.
Đelić je dodao da se danas bije bitka za finansijsku podršku EU u ovoj deceniji jer se, kako je rekao, budžet EU pravi jednom u sedam godina. "Srbija i Zapadni Balkan se moraju boriti za svoj prostor i za koju milijardu evra", rekao je on.
Potpredsednik Vlade Srbije je rekao da zna da nema raspoloženja da se znatno poveća finansijska podrška ali da traži da se profil te podrške promeni i u tom smislu predložio je da se veća sredstva izdvajaju u godinama pred ulazak u EU.
Background Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelića je 31. januara u Briselu predložio da se ubrza priliv predviđenih sredstava EU za podršku reformama zemljama Zapadnog Balkana, pruže organičena jemstva EU za povoljne kredite na tržištu kapitala i da se budžeti zemalja regiona usaglašavaju sa Evropskom komisijom. Te predloge je potpredsednik srpske vlade izneo predsedniku Evropskog saveta Hermanu Van Rompeju (Van Rompuy), predsedniku Evropske komisije Žoze Manuelu Barozu (Jose Barroso) i evropskom komesaru za proširenje Štefanu Fileu (Fule) sa kojima se delegacija Srbije sastala prilikom uručenja odgovora na Upitnik Evropske komisije.
Dežer: Ideja mudra ali teško izvodljiva
Ocenjujući da se radi o mudroj ideji, Dežer je rekao da je to teško izvodljvo jer Srbija nije jedina zemlja koja pregovara sa EU i da se ne može praviti razlika između Zapadnog Balkana koji ima 20 miliona stanovnika i Turske sa druge strane.
Dežer je dodao da je EU vrlo velikodušna prema Srbiji i da je zainteresovana da Srbija bude članica EU.
Ambasador Nemačke u Srbiji Volfram Mas (Wolfram Maas) je rekao da ne podržava ideju Đelića jer, kada je reč o EU, ne radi se samo o novcu. "Ako se sve to svede na transfere milijardi evra, onda to znači da ste suprotno razumeli koncept EU jer je ona vezana za vrednosti i postoje određene stvari o kojima se ne može pregovarati", istakao je Mas.
On je dodao da Srbija neće dobiti ništa, ali i da joj neće biti ništa uskraćeno, zato što je to bilo nekoj drugoj zemlji. "EU u budućnosti neće prelaziti preko nekih problema u nekim zemljama kao što je to radila u slučaju nekih zemalja koje su ranije ušle u Uniju", kazao je Mas.
Nemački ambasador je rekao i da veoma ceni sva prilagođavanja koja je Srbija uradila i da je to potpuno drugačija zemlja nego pre dve godine, kada je u nju došao.
Švajcarski ambasador u Srbiji Ervin Hofer (Erwin) je rekao da se slaže sa ambasadorom Nemačke i dodao da "ako tražite novac, onda se ljudi plaše. Mnogo je bolje ne tražiti novac preglasno nego predložiti projekat. Onda novac dolazi automatski", dodao je on.
Hofer je kazao da poštuje ono što je Srbija uradila ali i sugerisao da Srbija da veća prava manjinama koji će je tako osećati kao svoju zemlju, kao i da Srbija mora imati dobar odnos sa komšijama, čak i ako ih ne voli.
Američka ambasadorka u Srbiji Meri Vorlik (Mary Warlick) rekla je da SAD podržavaju put Srbije ka EU i da Srbija mora završiti proces reformi jer će to dovesti do ekonomskog rasta.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|