Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Održani prvi razgovori Beograda i Prištine
|
|
|
Objavljeno : 09.03.2011. | Ažurirano : 10.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Prvi razgovori u okviru dijaloga Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom Evropske unije završeni su 9. marta u Briselu. Šef delegacije Srbije Borislav Stefanović ocenio je da su razgovori bili konstruktivni i da su neka pitanja nadomak rešenja. Šefica kosovskog pregovaračkog tima Edita Tahiri izjavila je da se razgovor odvijao na dobar način. Evropska unija je saopštila da je dijalog održan u konstruktivnoj i srdačnoj atmosferi, i da je bio informativan i produktivan, a obe strane su ponovile spremnost da razgovore nastave uskoro.
Dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje Evropske unije počeo je zvanično 8. marta u Briselu, održana su dva sastanka, a u ime EU u razgovorima je učestvovao savetnik šefice evropske diplomatije Robert Kuper (Cooper). To je prvi direktan susret predstavnika Beograda i Prištine od kako je u februaru 2008. Kosovo jednostrano proglasilo nezavisnost.
Na prvom sastanku održanom 8. marta razmatrana su pitanja katastra i matičnih knjiga, a na drugom sastanku, održanom 9. marta, koji je trajao više od pet i po sati, razgovaralo se o telekomunikacijama, vazdušnom saobraćaju, carinskim pečatima, katastrima i matičnim knjigama.
Šefovi delegacije Srbije i Kosova Borislav Stefanović i Edita Tahiri rekli su 9. marta posle prve dvodnevne runde dijaloga u Briselu, da je učinjen korak ka nalaženju rešenja za "praktična pitanja" koja bi mogla da se formulišu već idućih dana.
"Ima nekih konkretnih rešenja, ali o njihovom sprovođenju videćemo u danima koji su pred nama i, naravno, obavestiti javnost", rekao je je Stefanović i dodao da je došlo do približavanja stavova o pitanjima katastra i matičnih knjiga, telekomunikacija i avio-saobraćaja.
"Napredovali smo u davanju predloga, pokušajima da nađemo zajedničke osnove, ali sva ova pitanja treba dodatno obraditi u narednim fazama", ukazala je Edita Tahiri. Napomenula je da "jeste učinjen dobar napredak", ali da ne može da kaže koliki.
Napredak nije bio tako vidan, napomenuo je šef srpskog tima, na poljima gde se "više zalazi u pitanje suvereniteta", kao što su carinski pečati. Edita Tahiri je naročito ukazala na nužnost rešavanja pitanja carinskih pečata da bi Kosovo moglo da "normalizuje izvoz i uvoz".
Stefanović i Tahiri su u izjavama novinarima istakli vidne razlike oko same prirode dijaloga, pošto je šefica delegacije Kosova uporno naglašavala da je reč o "tehničkim razgovorima".
Timovi Beograda i Prištine su razgovarali i o regionalnoj trgovini i slobodi kretanja dobara. Dve strane su pozitivno ocenile svoje učešće u sporazumu CEFTA i potvrdile da će učestvovati u aktivnostima tokom predsedavanja Kosova 2011.
EU navodi i da su se dve strane složile da do drugog sastanka treba da dođe u kratkom roku. Stefanović je nagovestio da će se ove "sesije" održavati "svakih par nedelja".
Početak dijaloga Beograda i Prištine udarna je vest u kosovskim medijima, a o njegovom pokretanju izveštavali su i strani mediji.
Pregovori predstavnika Beograda i Prištine u Briselu predstavljaju prvi korak na putu Srbije ka priznanju samoproglašene republike, ocenjuje 10. marta moskovski dnevnik Komersant. List piše da je početku zbližavanja Beograda i Prištine doprinela Evropska unija, koja ne skriva da bez aktiviranja dijaloga dve strane "ne mogu ni da maštaju o evrointegracijama".
Ruski dnevnik navodi da su obe strane na čelo svojih delegacija stavile iskusne pregovarače. Edita Tahiri je i ranije učestvovala u ozbiljnim pregovorima, braneći, po pravilu, dosta umerenu poziciju Kosova, a Borislav Stefanović takođe ima ozbiljno diplomatsko iskustvo, navodi Komersant. Upravo tim ljudima predstoji da Evropskoj uniji pokažu sposobnost da bez političke emocionalnosti razmatraju nagomilane probleme.
Internet portal Juropian vois (European voice) ocenio da je sever Kosova najvažnije pitanje u dijalogu Beograda i Prištine i možda preteško da bi se rešavalo odmah, iako ga odlaganje može učiniti još težim.
Strogo tehnički razgovori usredsređeni na lakša pitanja malo će učiniti da promene stav Srbije prema Kosovu, a promena je ključan zahtev Evropske unije za kandidaturu Srbije za članstvo, ističe se u tekstu. Zato je, dodaje se, od suštinskog značaja da EU uz podršku SAD iskoristi priliku koju pružaju ovi razgovori, za stvaranje impulsa u pravcu rešavanja statusa severa Kosova, što pre to bolje.
U početnoj rundi razgovora naglasak bi trebalo staviti na ključno pitanje uspostavljanja pune carinske kontrole na severu. U tekstu se ocenjuje da je to najteže tehničko pitanje u dijalogu, ali i jedno od pitanja koja se odnose i na politički status severa i na uspostavljanje normalnih odnosa između Srbije i Kosova.
"Rešavanje pitanja carine suštinski bi doprinelo smanjenju trgovine ljudima, organizovanog kriminala i korupcije na severu i tako promovisalo uspostavljanje vladavine prava, ključnog cilja misije EU na Kosovu, Euleksa", ocenjuje se u tekstu.
Stavovi
Šef Međunarodne kancelarije na Kosovu Piter Fejt izjavio je 9. marta da su razgovori Kosova i Srbije, uz posredovanje Evropske unije, razgovori dve nezavisne i suverene države. U predavanju studentima Američkog univerziteta u Prištini, Fejt je isključio mogućnost da će se tokom dijaloga u Briselu govoriti o statusu i teritorijalnom integritetu Kosova ili njegovoj podeli.
Šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju u Skupštini Srbije Nada Kolundžija kazala je 9. marta da je dobro što postoji svest i Beograda i Prištine o neophodnosti dijaloga i da na dnevnom redu budu pitanja koja se tiču života građana na Kosovu. "Mnoga pitanja su i pitanja statusa. Mislim da nije presudno da mi insistiramo na tome da li to jeste ili nije statusno pitanje već na tome da se ljudima omogući da tamo normalno žive", kazala je Kolundžija novinarima u Skupštini Srbije.
Šef poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije–Jedinstvena Srbija Branko Ružić kazao je 9. marta novinarima da je najvažnije da su razgovori počeli i da očekuje da će to biti dugotrajan proces. "Ne očekujem neke epohalne rezultate u pogledu nekih političkih pitanja niti vidim da je ovaj dijalog pre svega svojom sadržinom koncentrisan na isključivo te teme. Radi se o tehničkim pitanjima koja zaista život znače za građane na Kosovu i Metohiji, kako za Srbe tako i za Albance", kazao je Ružić.
Poslanica iz kluba Ujedinjeni regioni Srbije Stojanka Petković, koja živi na Kosovu, rekla je novinarima da je dobro što su pregovori počeli i da nikome ne odgovara "status kvo", kao i da očekuje da će se tokom dijaloga razgovarati i o statusu. Stojanka Petković je kazala da očekuje da će u timu Beograda biti i političkih predstavnika Srba sa Kosova, a da je plaši i da ne bi bilo dobro da kosovski Srbi budu u timu Prištine.
Potpredsednik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić je rekao da je dijalog Beograda i Prištine još jedan korak vlasti Srbije u procesu priznavanja nezavisnosti Kosova. Samardžić je na konferenciji za novinare rekao da su vlasti Srbije, "pod maskom" da se razgovori vode o tehničkim pitanjima, pristale na dijalog sa Kosovom kao sa ravnopravnim partnerom, odnosno kao sa nezavisnom državom.
Zamenik šefa poslaničke grupe SRS Aleksandar Martinović kazao je novinarima da su pregovori Beograda i Prištine "velika farsa" i da je skandalozno da se vode u Briselu. Martinović je kazao da je neprihvatljivo da pregovore s Prištinom vodi predstavnik Ministarstva spoljnih poslova Srbije jer to znači, naveo je, da Srbija polazi od pretpostavke da "razgovara sa nekom drugom državom i da je status Kosova i Metohije rešen onako kako to žele SAD i većina država članica EU".
Izvor: Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|