Projekat podržali
Sponzori mreže
|
U utorak počinju razgovori Beograda i Prištine
|
|
|
Objavljeno : 07.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Dijalog Beograda i Prištine koji počinje 8. marta u Briselu, uz pomoć Evropske unije, usredsrediće se na tri polja - vladavinu prava, slobodu kretanja i regionalnu saradnju, rekao je 7. marta novinarima u Briselu visoki zvaničnik Evropske komisije koji je želeo da ostane anoniman. On je podvukao da je cilj dijaloga Beograda i Prištine da se poboljša sveukupna saradnja na Zapadnom Balkanu i da se ceo region približi Evropskoj uniji. Šefovi pregovaračkih timova Beograda i Prištine ističu da će se razgovarati isključivo o praktičnim pitanjima.
Prva runda dijaloga biće održana u dva dela, 8. marta popodne i 9. marta prepodne. Sastanci će se održati u uredu Roberta Kupera (Cooper), specijalnog savetnika evropske diplomatske službe na čijem je čelu Ketrin Ešton (Catherine Ashton). Kuper će u ime EU predsedavati sastancima i predlagati dnevni red. Delegaciju Beograda predvodiće politički direktor Ministarstva spoljnih poslova Srbije Borislav Stefanović, a Prištine zamenica premijera Kosova Edita Tahiri.
Pre početka sastanka visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton izdaće saopštenje kojim će, prema rečima zvaničnika Evropske komisije, snažno podržati dijalog Beograda i Prištine i postavljene ciljeve. Ešton je u intervjuu za Politiku od 7. marta izjavila da će prioritet razgovora Beograda i Prištine biti rešavanje praktičnih problema i poboljšavanje svakodnevnog života na Kosovu dodajući da su ti razgovori od ključne važnosti za evropsku perspektivu regiona.
Po njenom mišljenju, dijalog će se voditi bez prejudiciranja statusa Kosova prema Rezoluciji Saveta bezbednosti UN koji je podnela Srbija i EU na osnovu koje će se voditi pregovori.
Da će pregovori biti o praktičnim pitanjima, bez reči o statusu, najavili su i šefovi pregovaračkih timova Beograda i Prištine.
Borislav Stefanović je 6. marta kazao da će se na dnevnom redu pregovora prvo naći pitanja telekomunikacije, katastara, avio-saobraćaja, kao i pitanja o pečatima kosovske carine i istakao da su moguće izmene i dopune. "Pregovori (Beograd-Priština) će trajati onoliko koliko je to neophodno, mi ćemo pokušati da rešimo ona najznačajnija pitanja koja stoje pred nama, a to su pitanja koja utiču na živote Srbe na Kosovu i Metohiji", rekao je Stefanović za televiziju B92. On je kazao da dve strane neće pokušavati jedna drugu da ubede u svoje viđenje statusa Kosova.
Šefica pregovaračkog tima Prištine Edita Tahiri izjavila je da će se u predstojećem dijalogu s Beogradom u Briselu razgovarati isključivo o tehničkim pitanjima, bez zadiranja u pitanja suvereniteta i nezavisnosti Kosova i istakla da prištinski tim status smatra "zatvorenim poglavljem". Edita Tahiri je navela i da je optimista po pitanju ishoda pregovora s Beogradom.
Skupština Kosova na sednici 7. marta, sazvanoj na zahtev vlade, razmatra pregovore Prištine i Beograda. Vladajuća koalicija i opozicija imaju različite stavove o tim razgovorima.
Radi Trajković oduzeta reč zbog spominjanja Metohije
Lideru Jedinstvene srpske liste Radi Trajković je rokom rasprave u Skupštini Kosova oduzeta reč jer je za govornicom izgovorila naziv Kosovo i Metohija, nakon čega je ona napustila sednicu na kojoj se raspravlja o rezoluciji o predstojećim pregovorima Beograda i Prištine u Briselu. "Takav postupak smatram ukidanjem slobode govora i zato sam napustila današnje zasedanje skupštine", rekla je Rada Trajković agenciji Beta.
Rada Trajković je, povodom rasprave o rezoluciji o pregovorima, ocenila da kosovski Albanci "očigledno ne žele državu", jer u skupštini stalno govore o pitanju statusa, a vrlo malo o tehničkim problemima, što je zapravo tema pregovora u Briselu. Rada Trajković je rekla da i srpski poslanici različito misle o pregovorima.
"Ja mislim da Srbi sa Kosova ne treba da budu deo pregovačkog tima Prištine, jer tako podrivaju pregovaračku poziciju Beograda", rekla je Rada Trajković i podsetila da je Samostalna liberalna stanka ranije najavila ulazak u pregovarački tim Prištine.
Srpsko nacionalno veće (SNV) severnog Kosova i Metohije zatražilo je da u predstojećim razgovorima Beograda i Prištine, osim zvaničnika Evropske unije i SAD, kao punopravni akteri učestvuju i predstavnici Ujedinjenih nacina i Rusije.
"Na njihovom prisustvu predsednik Tadić i Vlada Srbije moraju da insistiraju po svaku cenu, jer samo aktivno učešće predstavnika UN i Ruske federacije može da osujeti antisrpski koncipiran plan Vašingtona, Brisela i Prištine o razgovorima pregovaračkih timova 'dve susedne države' ", ocenjuje SNV u saopštenju.
SNV severnog Kosova i Metohije smatra da će aktivnije učešće UN i Rusije sprečiti nameru SAD, EU i privremenih vlasti u Prištini da se razgovori vode izvan okvira Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244, koji pokrajinu definiše kao sastavni deo Srbije.
Neslaganja poslaničkih grupa o značaju razgovora
Vladajuća koalicija na Kosovu predstojeći dijalog vidi kao razgovore dve suverene i nezavisne države o tehničkim pitanjima, bez doticanja pitanja statusa i unutrašnjeg uređenja Kosova, a dve opozicione stranke smatraju da s Beogradom uopšte ne treba razgovarati.
Premijer Kosova Hašim Tači rekao je pred poslanicima skupštine da najavljeni razgovori između Prištine i Beograda predstavljaju korak evropskog Kosova ka početku normalizacije odnosa među susedima - Kosovom i Srbijom. "Prvi put predstavnici Kosova će biti ravnopravni sa predstavnicima Srbije, kao dve nezavisne i suverene države", rekao je Tači i istakao da se tehnički dijalog vodi zarad poboljšanja života građana Kosova i stabilnosti u regionu, kao i zarad otvaranja puta evropskih integracija.
Šef poslaničke grupe vladajuće Demokratske partije Kosova (DPK) Adem Grabovci zatražio je u raspravi u parlamentu da se predlog rezolucije usvoji, ističući da je to put za integraciju Kosova u evroatlantske strukture.
Ismet Bećiri, šef poslaničke grupe Demokratskog saveza Kosova (DSK), izjasnio se protiv usvajanja rezolucije koju je predložio DPK, ističući da oni neće glasati za nju.
Šef poslaničke grupe pokreta "Samoopredeljenje", Visar Imeri je rekao da sa Srbijom ne treba uopšte razgovarati i pred poslanicima pročitao predlog rezolucije kojim se zahteva Skupština odbije mogućnost razgovora.
Ocenjujući da Kosovo nije dovoljno pripremljeno za razgovore sa Srbijom, šef poslaničke grupe Alijansa za budućnost Kosova (AZBK) Ardian Đini rekao je da nema garancije šta će Kosovo tim razgovorima dobiti. On je kritikovao činjenicu da poslanici nisu dobili predlog rezolucije.
Šef poslaničke grupe Alijansa novo Kosovo (ANK), koja je deo vladajuće koalicije, Ibrahim Makoli rekao je da je od vlade očekivao mnogo više informacija o temama razgovora, jer se ne zna šta će Kosovo time dobiti kao i do kada će razgovori trajati. On je istakao da bez rasformiranja paralelnih struktura države Srbije na Kosovu i bez traženja izvinjenja za ratne zločine, vraćanja katastarske dokumentacije i predaje ratnih zločinaca, ne treba da se razgovara sa Srbijom.
Saša Rašić, šef poslaničke grupe Samostalna liberalna stranka (SLS), rekao je da ta grupa podržava razgovore Prištine i Beograda i dodao da će oni doprineti rešavanju mnogih problema. On je dodao da SLS podržava predloženu rezoluciju.
Rasim Demiri iz poslaničke grupe Šest plus podržao je razgovore i podvukao da je najbolje rešenje međusobno priznanje dve države.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|