Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ustavni sud odložio raspravu o vraćanju imovine crkvama
|
|
|
Objavljeno : 31.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Ustavni sud Srbije odložio je razmatranje zahteva za ocenu ustavnosti Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama za period april-jul. Mišljenje suda o tom zakonu presudno je za način na koji će pitanje restitucije biti uređeno u Srbiji. Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević rekla je 30. marta da se prilikom restitucije moraju poštovati parametri EU.
Rešavanje pitanja restitucije je jedan od uslova za napredak Srbije u evropskim integracijama, a zakon o restituciji bi, prema Akcionom planu za brže sticanje statusa kandidata, koji je 29. decembra 2010. godine usvojila Vlada Srbije, trebalo da bude usvojen do juna 2011. godine.
Prvobitno je bilo planirano da Ustavni sud zahtev o oceni ustavnosti Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama razmatra u prvom tromesečju 2011. godine.
"Ustavni sud je u plan rada za period april-juli 2011. godine, odnosno za drugi kvartal ove godine uvrstio i predmet IUz – 119/2008 Zakon o vraćanju (restituciji) imovine crkvama i verskim zajednicama", navodi se u pisanom odgovoru koji je EurAktivu dostavila služba za odnose s javnošću Ustavnog suda Srbije i dodaje da su Ustavnom sudu podnete dve inicijative za ocenu ustavnosti Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama kojima se osporava taj zakon u celini.
Saopšteno je i da će u skladu sa pravilima postupka pred Ustavnim sudom, taj sud nakon okončanja prethodnog postupka, koji je u toku, uvrstiti predmet koji se odnosi na Zakon o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama u dnevni red sednice radi odlučivanja.
U odgovorima na Upitnik, koji su uručeni Evropskoj komisiji 31. januara, navodi se da su "u Ministarstvu finansija u toku aktivnosti na pripremi nacrta zakona o denacionalizaciji, koji će na opšti način urediti pitanje prava bivših vlasnika imovine koja je posle Drugog svetskog rata oduzimana po raznim osnovama".
"Očekuje se da Vlada dostavi Predlog zakona Narodnoj skupštini na razmatranje i usvajanje u toku 2011. godine", navodi se u Upitniku.
U Ministarstvu finansija Beti je 31. marta rečeno da radna grupa koja je zadužena za izdradu nacrta zakona o denacionalizaciji još čeka odluku Ustavnog suda o ustavnosti Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama.
Ta radna grupe trenutno nema čelnog čoveka jer je na tom mestu bio državni sekretar Ministarstva finansija Slobodan Ilić koji je sredinom februara ove godine razrešen dužnosti, a na njegovo mesto još niko nije imenovan.
Posle odluke Ustavnog suda, kako objašnjavaju u Ministarstvu finansija, biće potrebno najmanje dve do tri nedelje da se pripremi nacrt zakona o denacionalizaciji.
Zakon o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama koji je usvojen 2006. godine, propisuje prioritet naturalne restitucije. To znači da se oduzeta imovina vraća, po pravilu, u naturalnom obliku ili da se naknađuje drugom odgovarajućom imovinom ako naturalni oblik nije moguć, a da se tržišna novčana naknada isplaćuje samo ako prethodne dve varijante nisu moguće.
U slučaju da Ustavni sud oceni da je taj zakon ustavan, i u obeštećenju bivših vlasnika biti primenjana ta tri modela restitucije. Ukoliko mišljenje Ustavnog suda bude da taj zakon nije u skladu sa Ustavom, verovatno će biti primenjen model finansijskog obeštećenja, ali u određenom procentu procenjene vrednosti oduzete imovine.
Predstavnici uduženja građana koji potražuju imovinu tvrde da se oko 90% oduzete imovine može vratiti u naturalnom obliku, jer se uglavnom potražuje zemljište.
Milica Delević: Poštovati parametre EU prilikom restitucije
Direktorka Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije Milica Delević izjavila je 30. marta da Srbija može sama da izabere način za sprovođenje restitucije, ali da prema standardima EU oštećenima ne može da ponudi iznos koji bi obesmislio povraćaj imovine.
Delevićeva je Radio-televiziji Srbije rekla da EU očekuje od Srbije da restituciju sprovede na transparentan način i da u taj proces uključi sve zainteresovane strane, to jest oštećene, vladu i stručnjake.
"Iznos onoga što se vraća ne sme biti takav da obesmisli ideju restitucije. EU ne očekuje rešenje po hitnoj proceduri, već politički proces uz poštovanje parametara", rekla je Delevićeva govoreći o restituciji, što je jedan od uslova da Srbija dobije status kandidata za EU.
Direktorka vladine Kancelarije za evropske integracije rekla je da je sprovođenje procesa restitucije važno i za privlačenje investicija.
Izvor: EurActiv.rs i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|