Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sastanak srpskih i evropskih poslanika u znaku Nikolićevog štrajka
|
|
|
Objavljeno : 19.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Štrajk glađu lidera Srpske napredne stranke (SNS) Tomislava Nikolića obeležio je prvi dan sastanka poslanika Evropske unije i Srbije u Briselu. Kako je agenciji Beta izjavio poslanik Skupštine Srbije Laslo Varga, zbivanja na političkoj sceni Srbije istisnula su sa dnevnog reda deo planiranih tema, a razgovori nisu protekli u pozitivnoj atmosferi. Sastanku je prisustvovao i evropski komesar Štefan File koji je izrazio nadu da će Nikolić prekinuti štrajk glađu.
U dijalogu Evropski parlament-Skupština Srbije u Briselu, File je izrazio nadu 18. aprila da će Nikolić prekinuti štrajk, jer "to nije spojivo sa težnjama za evropsku integraciju Srbije" i jer on lično treba da sačuva život i zdravlje.
File je je ocenio i da je štrajk glađu i žeđu "pogrešan pravac" i da se ugrožavaju demokratske institucije ako se iz njih izlazi i primenjuju "poslednja sredstva".
Kako Beta saznaje iz diplomatskih izvora u Briselu, svi poslanici Evropskog parlamenta, koji su govorili o štrajku lidera SNS, jasno su stavili do znanja da su protiv takvog čina.
"Ono što je obeležilo poslepodne je trenutna politička situacija u Srbiji, tome je posvećeno mnogo više pažnje nego unapred dogovorenim temama", kazao je 18. aprila Varga, predsednik Odbora Skupštine Srbije za evropske integracije, koji predvodi delegaciju Srbije na skupu.
"Mislim da dan nije protekao u pozitivnoj ili optimističnoj atmosferi... zbog situacije s najvećom opozicionom strankom", rekao je on.
Varga je uoči sastanka najavio da će predstavnici dva parlamenta razgovarati o jačanju vladavine prava, dijalogu Beograda i Prištine, primeni Ustava iz 2006, izmenama izbornog zakona, ekonomiji i regionalnoj saradnji.
Prema njegovim rečima, File je vlastima i opoziciji u Srbiji uputio poruku da jačanje institucija, a ne njihovo slabljenje, predstavlja "zajedničku odgovornost" obe strane. "Bilo bi celishodnije da opozicija pokuša da otvorena pitanja rešava putem institucija ili procedurama unutar institucija i razgovora s drugom stranom", preneo je Varga reči Štefana Filea.
Delegaciju Evropskog parlamenta predvodi Eduard Kukan, šef delegacije za Zapadni Balkan. Sastanak se završava 19. aprila.
Background Interparlamentarni sastanak je redovni godišnji sastanak poslanika Srbije i Evropskog parlamenta. Ovo je peti sastanak, a prethodni su održani u Briselu, Strazburu i dva puta u Beogradu.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između Srbije i Evropske unije do sada je ratifikovalo 18 od 27 zemalja članica Evropske unije i Evropski parlament. Da bi sporazum stupio na snagu moraju ga ratifikovati sve članice EU.
Kacin: Nikolić odstupio od evropske agende
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin kazao je za list Danas od 19. aprila da Nikolić, ukoliko mu je put Srbije ka EU zaista prioritet, što pre treba da se vrati "standardnom demokratskom diskursu".
"U suprotnom, srpska politika će sve više podsećati na dešavanja u Albaniji, gde su sukobljene strane napuštale parlament, takođe štrajkovale gladu, da bi se sve završilo u potpunoj političkoj blokadi, pa i izbijanju nasilja na ulicama Tirane", kazao je Kacin i dodao da je uveren da "niko u Beogradu ne želi taj scenario".
"Stanje u lošoj ekonomiji neće se popraviti ovakvim dramatičnim odlukama. U tom smislu, ova akcija drastično odstupa od njegovih nastupa u protekle dve godine", kazao je Kacin.
Na pitanje da li je Nikolić prihvatljiv partner za EU, on je kazao da Nikolić "uprkos svojoj radikalskoj prošlosti (...) može biti deo rešenja, a ne deo problema. Naravno, da bismo to sa sigurnošću znali, potrebno je nesto više od deklarativnih izjava o privrženosti cilju članstva u EU".
Kako je naveo, Nikolić je napravio politički preokret 2008. kada je podržao ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) u Skupštini Srbije i od tada se vidi veliki napredak u pravcu "evropeizacije" svoje politike. "To je presudno doprinelo početku stvaranja širokog političkog konsenzusa u Srbiji oko strateških ciljeva zemlje", kazao je on.
Kacin je ocenio da Srbija do izdavanja mišljenja Komisije o kandidaturi treba da iskoristi vreme na reforme, a ne na pitanje da li će izbori biti mesec dana ranije ili kasnije.
Nikolić štrajkuje glađu od 16. aprila ujutru, tražeći vanredne parlamentarne izbore. Očekuje se da će se 19. aprila obratiti novinarima. Prema rečima tima lekara, njegovo stanje je loše.
Nikolića su na prekid štrajka pozvali i predstavnici vladajuće koalicije uključujući predsednika Srbije, patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej koji je ocenio da štrajk glađu nije u skladu sa hrišćanskim vrednostima, kao i predstavnici EU koji su ocenili da političke probleme treba rešavati u okviru institucija.
File: Ratifikacija SSP pri kraju
File je na sastanku kazao da se nada da će uskoro biti završena ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom."Nadam se da je ovo jedna od poslednjih prilika da vam se obraćam na ovom forumu i da ćemo uskoro pokrenuti zajednički parlamentarni komitet, kao što je predviđeno Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju", rekao je File.
On je podsetio da je dve trećine zemalja članica EU završilo ili privelo kraju ratifikaciju SSP.
Ova godina je prilika za politiku proširenja celog regiona Zapadnog Balkana i naročito Srbije, kazao je File. Komisija aktivno radi na izradi mišljenja, ona je završila analizu odgovora Srbije na Upitnik a dodatna pitanja poslata su Srbiji da bi dodatno obrazložila odgovore podnete u januaru, naveo je File.
File je istakao i koliko je, po njegovom mišljenu, važno da se u Srbiji postigne politička stabilnost i jedinstvo o evropskoj persperktivi. On je rekao da će Srbija biti u stanju da odgovori na visoke zahteve koje je sebi postavila na putu ka EU samo ako pokaže političko jedinstvo i zrelost.
Kao važna polja na kojima je evidentan napredak ali treba još raditi, File je istakao vladavinu prava, borbu protiv korupcije i reformu pravosuđa zbog čega se nada da će proces reizbora sudija i tužilaca iz 2009. godine dobiti svoj epilog tako što će se uspostavti jasni kriterijumi.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|