Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EK: Razlike rešavati unutar političkog procesa
|
|
|
Objavljeno : 18.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Povodom zaoštravanja prilika na srpskoj političkoj sceni oko pitanja izbora, Evropska komisija je saopštila da političke razlike u Srbiji treba rešavati u okviru uspostavljenog političkog procesa. Komisija je ocenila da je potrebno usmeriti pažnju na reforme i obaveze koje Srbija treba da ostvari da bi napredovala na putu ka EU.
"Pratili smo dešavanja u Srbiji ovog vikenda s velikom zabrinutošću. Srbija je postavila sebi niz visokih ciljeva ove godine u smislu evropskih integracija, ali ih još nije ostvarila. Potrebno je usmeriti jedinstvenu pažnju na neophodne reforme i obaveze", poručila je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost i potpredsednica Evropske komisije Ketrin Ešton (Catherine Ashton).
"Političke razlike treba rešavati unutar uspostavljenog političkog procesa. EU će pažljivo pratiti situaciju. Mi nismo postavili vremenske rokove, ali ćemo odluke donositi tek kada procenimo da je Srbija spremna", navodi se u saopštenju evropske zvaničnice koje je 17. aprila prosledila njena portparolka Maja Kocijancič.
Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić od 16. aprila štrajkuje glađu i žeđu, zahtevajući raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Sa njim je 17. aprila razgovarao predsednik Srbije i Demokratske stranke Boris Tadić koji je zamolio Nikolića da prekine štrajk glađu, ali je ponovio da će izbore raspisati nakon odluke o zahtevu Srbije da dobije status kandidata za EU.
Nikolić je rekao nakon razgovora sa Tadićem u Domu narodne skupštine u Beogradu da neće promeniti odluku o štrajku jer se nisu stekli uslovi za to.
Background Deo srpske opozicije predvođen Srpskom naprednom strankom (SNS) traži da se vanredni izbori održe odmah po dobijanju mišljenja Evropske komisije o zahtevu Srbije za status kandidata, dok Demokratska stranka smatra da izbore treba raspisati posle mišljenja Evropske komisije. SNS i još nekoliko stranka opozicije su 16. aprila održali miting u Beogradu zahtevajući raspisivanje izbora, pošto prethodno na sastanku lidera SNS i Demokratske stranke, Tomislava Nikolića i Borisa Tadića, 14. aprila nije postignut dogovor o tome.
Mišljenje Evropske komisije se očekuje u oktobru. Evropska komisija će u decembru od Saveta ministra EU zatražiti da odluči o srpskom zahtevu za status kandidata i pokretanju pregovora o članstvu. Da bi dobila status kandidata Srbija treba da ostvari preporuke Evropske komisije, a za ostvarenje tog cilja Vlada Srbije je krajem decembra 2010. napravila Akcioni plan za sticanje statusa kandidata. Preporuke bi, prema tom planu, trebalo da budu ispunjene do kraja juna 2011.
Predsednik SNS je rekao da je sa Tadićem razgovarao o tome kako neke države članice EU mogu da promene stav o Srbiji i njenoj kandidaturi za EU ukoliko budu raspisani izbori i da je to bio jedini Tadićev adut protiv izbora. "Ja sam njemu izneo stotine razloga za izbore", rekao je Nikolić novinarima.
Tadić je novinarima nakon sastanka rekao da bi ispunjavanje Nikolićevog zahteva za zakazivanje izbora bio "presedan za rešavanje sporova u društvu štrajkom glađu" i da Srbija ne može biti društvo koje živi u iznudi.
"Izbori se zakazuju na način koji je definisan zakonom i ne može Srbija biti zemlja koja neprestano ide iz vanrednih izbora u vanredne izbore", rekao je on i dodao da bez dobijanja statusa kandidata za članstvo u EU u Srbiji neće biti novih investicija, ni radnih mesta.
Tadić je naveo da se teška ekonomska situacija u zemlji ne može rešiti izborima, niti formiranjem drugačije vlade, već samo socijalnim dijalogom i dogovorom. Dodao je da je Nikolić "čovek sa kojim je započeo da rešava probleme uspostavljanjem konsenzusa".
Tadić je rekao da će nastaviti da insistira da Nikolić prekine štrajk i naveo da uvažava njegov lični pristup i pravo da donosi vlastite odluke, kao i da veruje da i lider naprednjaka "traga za najboljim rešenjem".
Predsednik Srpske napredne stranke prebačen je 17. aprila uveče u privatnu bolnicu Beogradski kliničko-bolnički centar nakon što mu je zdravstveno stanje pogoršano. Nikolićevo stanje je 18. aprila bilo relativno stabilno. On i dalje odbija uzimanje tečnosti i hrane.
Ministar zdravlja Zoran Stanković je rekao, posle posete Nikoliću, da lekari imaju pravo i obavezu da primene nužnu terapiju i bez odobrenja pacijenta, ukoliko je njegov život u opasnosti ili pacijent nije pri svesti.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|