Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Predlog zakona o restituciji najranije polovinom maja
|
|
|
Objavljeno : 21.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
Ustavni sud Srbije nije prihvatio inicijative kojima se osporavala ustavnost Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama. Državni organi ranije su najavljivali da će od odluke Ustavnog suda o ovom pitanju zavisiti rešenja u budućem zakonu o restituciji. Predlog rešenja za obeštećenje bivših vlasnika imovine u Srbiji mogao bi biti pripremljen najranije sredinom maja.
Kako je saopšteno 20. aprila nakon sednice Ustavnog suda, taj sud je ocenio da je Zakon o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama zasnovan na Ustavu i da ne sadrži ni povredu načela pravne jednakosti i zabrane diskriminacije predviđene Ustavom i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
"Prema praksi Evropskog suda za ljudska prava, države u načelu uživaju široko polje slobodne procene u izboru mera i metoda kojima nameravaju da postignu legitiman cilj, što je kod denacionalizacije u Srbiji učinjeno uređivanjem te svojinske promene kao složenog procesa kroz više zakona koji su donošeni u dužem vremenskom periodu, počev još od 1991. godine na osnovu Ustava iz 1990. godine", navodi se u saopštenju Ustavnog suda.
Zakon o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama koji je usvojen 2006. godine, propisuje prioritet naturalne restitucije. To znači da se oduzeta imovina vraća, po pravilu, u naturalnom obliku ili se naknađuje drugom odgovarajućom imovinom ako naturalni oblik nije moguć, a da se tržišna novčana naknada isplaćuje samo ako prethodne dve varijante nisu moguće.
Nekadašnji državni sekretar u Ministarstvu finansija Srbije Slobodan Ilić, koji je bio na čelu radne grupe za pripremu zakona o vraćanju imovine, najavljivao je ranije da će se, u slučaju da Ustavni sud oceni da je Zakon o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama ustavan, i u obeštećenju bivših vlasnika biti primenjana sva tri modela restitucije.
On je ranije rekao i da će, ukoliko mišljenje Ustavnog suda bude da taj zakon nije u skladu sa Ustavom, verovatno biti primenjen model finansijskog obeštećenja, ali u određenom procentu procenjene vrednosti oduzete imovine.
U Ministarstvu finansija Srbije rečeno je Beti 20. aprila da će posle odluke Ustavnog suda biti potrebno najmanje dve do tri nedelje da se pripremi nacrt zakona o denacionalizaciji.
U tom ministarstvu su naveli da još nije izabran predsednik radne grupe koja je zadužena za izdradu nacrta zakona o restituciji. Ta radna grupa nema čelnog čoveka od sredine februara kada je Slobodan Ilić razrešen dužnosti u Ministarstvu finansija.
Background Rešavanje pitanja restitucije je jedan od uslova za napredak Srbije u evropskim integracijama, a zakon o restituciji bi, prema Akcionom planu za brže sticanje statusa kandidata, koji je 29. decembra 2010. godine usvojila Vlada Srbije, trebalo da bude usvojen do juna 2011. godine.
U odgovorima na Upitnik, koji su uručeni Evropskoj komisiji 31. januara, navodi se da su u Ministarstvu finansija u toku aktivnosti na pripremi nacrta zakona o denacionalizaciji, koji će na opšti način urediti pitanje prava bivših vlasnika imovine koja im je oduzeta posle Drugog svetskog rata, i da se očekuje da Vlada dostavi predlog zakona Skupštini Srbiji na razmatranje i usvajanje u toku 2011. godine.
Na osnovu Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama, Direkcija za restituciju Srbije je crkvama i verskim zajednicama do kraja prošle godine vratila 33.289 hektara poljoprivrednog, šumskog i gradskog građevinskog zemljišta, što je 40,5 odsto od ukupno traženog zemljišta, rečeno je agenciji Beta u toj instituciji krajem marta. Tada je rečeno da je Direkcija za restituciju donosila samo rešenja kojima je vraćana imovina u naturalnom obliku.
Ustavni sud je trebalo do kraja marta da razmatra zahtev za ocenu ustavnosti Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama, ali je to izjašnjavanje odložio za period april-juli.
Antić: Sva oduzeta imovina može da se vrati u naturi
Predstavnici uduženja građana koji potražuju imovinu tvrde da se oko 90% oduzete imovine može vratiti u naturalnom obliku, jer se uglavnom potražuje zemljište.
"Sva oduzeta imovina može da se vrati u naturi i nije potrebno da se čekaju novi predlozi kad su sprovodljivi i oni koji su već dostavljeni Skupštini", rekao je za Betu 20. aprila koordinator Mreže za restituciju Mile Antić.
Mreža za restituciju će 21. aprila Vladi Srbije podneti inicijativu da se ne čeka predlog novog zakona o restituciji, već da Skupština Srbije odmah razmatra ranije dostavljene predloge koji predviđaju vraćanje imovine u naturi.
Antić je rekao da je u maju 2009. Skupštini Srbije dostavljen Predlog zakona o restituciji koji je pripremilo ministarstvo finansija na čijem čelu je bio Milan Parivodić, a u martu 2009. godine predlog bivšeg poslanika Vladana Batića.
"Oba predložena zakona predviđaju naturalnu restituciju koja bi u kratkom roku mogla da bude sprovedena. Tim rešenjem bi bili zaštićeni interesi i države i građana kojima je oduzeta imovina, odnosno njihovih naslednika", istakao je Antić.
Mreža za restituciju će, kako je rekao Antić, zatražiti od Vlade Srbije obustavi primenu Zakona o planiranju i izgradnji, do usvajanja zakona o restituciji. Na taj način, prema njegovim rečim, bilo bi sprečeno da državna imovina prelazi u vlasništvo moćnih pojedinaca, na osnovu propisa koji omogućuju da se pravo korišćenja građevinskog zemljišta pretvori u pravo svojine.
Izvor: Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|