Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Zabranjen Nacionalni stroj
|
|
|
Objavljeno : 03.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Ustavni sud Srbije odlučio je 2. juna da zabrani rad neofašističke organizacije "Nacionalni stroj" kao tajne organizacije koja širi nacionalnu i versku mržnju. Sve vidljivije delovanje takvih organizacija proteklih nekoliko godina u Srbiji, koje je često dovodilo do nasilja, pa i žrtava, suočilo je srpsko društvo sa problemom širenja ekstremističkih ideja, posebno među mladima, a vlasti sa delikatnim pitanjem zabrane rada neke organizacije.
Odlukom Ustavnog suda o zabrani "Nacionalnog stroja" je okončan prostupak koji je trajao nešto više od dve i po godine. Po pokretanju postupka pravni stručnjaci su ukazali da je to delikatno pitanje i da će biti potrebno vreme, posebno jer ranije nije bilo sličnih slučajeva, a Ustav Srbije garantuje slobodu političkog delovanja i udruživanja.
Prema članu 55 Ustava Srbije zabranjena su tajna i paravojna udruženja. "Ustavni sud može zabraniti samo ono udruženje čije je delovanje usmereno na nasilno rušenje ustavnog poretka, kršenje zajemčenih ljudskih ili manjinskih prava ili izazivanje rasne, nacionalne ili verske mržnje", navodi se u članu 55 Ustava. Istim članom jemči se sloboda političkog, sindikalnog i svakog drugog udruživanja i pravo da se ostane izvan svakog udruženja. Udruženja se osnivaju bez prethodnog odobrenja, uz upis u registar koji vodi državni organ, u skladu sa zakonom.
Ustavni sud Srbije je utvrdio da je "Nacionalni stroj" tajno udruženje čije je delovanje zabranjeno u skladu sa Ustavom Srbije. U predlogu zabrane "Nacionalnog stroja" navedeno je da ta grupa deluje kao tajna organizacija koja svoje delovanje koristi za izazivanje nacionalne i verske mržnje, suprotno Ustavu Srbije.
Sud je zabranio "Nacionalnom stroju" da deluje, promoviše i širi svoje programske ideje i ciljeve. Takođe, sud je zabranio upis te organizacije u registar udruženja. Kako je navedeno u odluci, sud je utvrdio da su državni organi i organizacije dužni da u okviru svojih nadležnosti preduzmu mere radi sporovođenja odlke o zabrani "Nacionalnog stroja".
Državno tužilaštvo Srbije uputilo je u oktobru 2008. godine inicijativu Ustavnom sudu Srbije za zabranu rada i delovanja te organizacije, prema inicijativi Ministarstva pravde.
U novembru 2005. godine 15 aktivista te neregistrovane neonacističke organizacije upali su na antifašističku tribinu na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i vređali prisutne povicima "Komunistički retardi", "Ustaške sluge" i "Jevrejske svinje". Veće Okružnog suda u Novom Sadu osudilo je u novembru 2006. godine prvooptuženog u tom procesu Gorana Davidovića, zvanog Firer, na godinu dana zatvora zbog širenja verske, nacionalne i rasne mržnje.
Davidović je uhapšen u aprilu 2009. godine u Italiji, ali je u junu pušten na privremenu slobodu do konačne odluke Apelacionog suda o izručenju Srbiji. Potom je pobegao u Nemačku gde je u južnoj saveznoj pokrajini Bavarska uhapšen početkom februara 2010. Nemačke vlasti su ga izručile Srbiji 29. aprila 2010. godine i on je upućen na izdržavanje kazne u Kazneno-popravni zavod Sombor.
Republički javni tužilac podneo je u septembru 2009. predlog Ustavnom sudu Srbije da se zabrani rad Pokreta Obraz i Srpskog narodnog pokreta 1389. Predlog je obrazložen time da pripadnici navedenih organizacija raspiruju mržnju prema neistomišljenicima, ksenofobiju, homofobiju i zalažu se za proterivanje ljudi koji nisu iste vere i nacije kao i oni.
Članovi Obraza su 20. aprila osuđeni na kazne zatvora zbog organizovanja nereda tokom Parade ponosa u Beogradu u kojima je povređeno više od 140 ljudi, od kojih 124 policajca i pričinjena velika materijalna šteta. Vođa organizacije "Obraz" Mladen Obradović osuđen je 20. aprila pred Višim sudom u Beogradu na dve godine zatvora, a ostalih 13 optuženih a kazne zatvora od osam meseci do godinu i po dana.
Ubistva francuskog navijača Brisa Tatona u septembru 2009. pokrenulo je pitanje ekstremizma i nasilja koje podstiču i izazivaju navijačke grupe. Srpski zvaničnici su tada najavili borbu protiv nasilja i ekstremizma. Inicijativa za zabranu navijačkih organizacija nije, međutim, urodila plodom.
Tadašnji republički tužilac Slobodan Radovanović 16. oktobra 2009. je zatražio zabranu 16 navijačkih podrgupa Partizana, Crvene zvezde i Rada. U predlogu za zabranu naveo je da je njihovo delovanje usmereno na "nasilno rušenje ustavnog poretka, kršenje zajamčenih manjinskih i ljudskih prava, kao i izazivanja rasne, verske i nacionalne mržnje".
Ustavni sud Srbije je 9. decembra 2010. odložio raspravu o zabrani navijačkih grupa jer nije imao potrebnu većinu za raspravu, a Tužilaštvo je saopštilo da odlaganje rasprave "navodi na sumnji da je u pitanju odugovlačenje postupka, na šta ukazuje činjenica da posle 14 meseci Ustavni sud jos razmatra da li je nadležan ili ne u tom predmetu". Tužilaštvo je ocenilo da se iz zaključaka Ustavnog suda moze zaključiti da se on proglasio nenadležnim.
Stavovi
Ministarka pravde Snežana Malović ocenila je 2. juna da je odluka Ustavnog suda o zabrani delovanja neonacističke organizacije Nacionalni stroj jasna poruka da Srbija neće tolerisati propagiranje rasne, verske i nacionalne mržnje i netrpeljivosti.
Ona je kazala da odluka Ustavnog suda o zabrani delovanja neonacističke organizacije "Nacionalni stroj" ima posebnu težinu i da je "samo početak", jer će Srbija pravnim, političkim i drugim demokratskim sredstvima zaustaviti delovanje organizacija koje propagiraju nacizam i mržnju. "Ako ekstremne desničarske organizacije smatraju da će presvlačenjem u drugo ime neometano nastaviti da propagiraju nacističke ideje, varaju se", poručila je Malović.
Tužilaštvo Srbije pozdravilo je 2. juna odluku Ustavnog suda Srbije o zabrani rada "Nacionalnog stroja" i ocenilo da je time poslata poruka da se izazivanje nacionalne, verske i rasne mrženje neće tolerisati, rekao je portparol tužilaštva Tomo Zorić.
On je kazao da neće moći da se desi situacija da se pripadnici "Nacionalnog stroja", posle zabrane rada, organizuju u neku drugu grupu. "To sada nije moguće. Zna se ko su pripadnici te organizacije. Oni nisu bili formalno registrovani ali su bili tajna organizacija jer su imali svoj statut, program, delovanje, imali su svoje članove apsolutno je sve to bilo poznato", naveo je Zorić.
Bivši predsednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić izjavio je 2. juna da će sudska odluka o zabrani rada neofašističke organizacije "Nacionalni stroj" policiji i tužilaštvu olakšati suzbijanje aktivnosti te ilegalne organizacije. Vučetić je rekao i da je odluka suda o zabranu rada "Nacionalnog stroja" važna i da se na nju dugo čekalo, kao i da je značajna za "buduću praksu".
Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak pozdravio je 2. juna odluku Ustavnog suda Srbije o zabrani neonacističke organizacije Nacionalni stroj i zatražio da i ostale slične ekstremističke organizacije budu zabranjene.
"Pozdravljamo pobedu demokratije do koje se došlo minijaturnim koracima i uz veliku neodlučnost sudske vlasti. Ali, jedna lasta ne čini proleće. Treba zabraniti i Obraz i slične organizacije", rekao je Čanak agenciji Beta.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|