Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Mitovi o EU: bez čvaraka, kajmaka i porodiljskog odsustva    

Objavljeno : 27.06.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Kada uđemo u EU nećemo smeti da jedemo kajmak i čvarke ni da pečemo rakiju, radićemo više i imati lošiju socijalnu zaštitu; svi ćemo morati da imamo iste poštanske sandučiće , a banane i krastavci neće smeti da budu preterano krivi. Tako će, prema zabludama koje su prisutne u javnosti, izgledati Srbija nakon ulaska u EU. Mitovi o EU, međutim, nisu svojstveni samo Srbiji, na šta ukazuje i novi potez Evropske komisije, koja je uoči objavljivanja predloga za budžet EU objavila listu mitova i činjenica o toj temi.

 

Komisija je time želela da pobije rasprostranjene stavove da je evropski budžet nesrazmerno veliki u odnosu na budžete zemalja članica, da se povećava u trenutku kada članice smanjuju rashode, kao i da se novcem finansira uglavnom administracija.

 

Prema podacima Komisije, na administraciju se troši manje od 6% budžeta, od čega na plate odlazi polovina novca, dok 94% odlazi na različite politike koje koriste građani, regioni, gradovi, poljoprivrednici i firme. Kada je reč o iznosu budžeta, on je ove godine "težak" 140 milijardi evra, sto je oko 1% BDP-a EU i jednako budžetu pojedinih članica sednj veličine, poput Austrije i Belgije. Sa druge strane, nacionalni budžeti vrede ukupno 6.300 milijardi evra, što je 44% BDP-a.

 

Prosečan građanin EU prošle godine je dnevno plaćao 67 centi za finansiranje godišnjeg budžzeta. Naveden je i podatak da građani država članica moraju da rade do sredine proleća ili čak leta da bi otplatili sve poreze i doprinose u svojim zemljama, dok za svoj doprinos funkcionisanju EU prosečan građanin treba da radi četiri dana.

 

Na listi se nalazi i mit da EU finansira "blesave" projekte, poput koncerta Eltona Džona i rehabilitacionog centra za životinje. Na tim primerima može se videti i kako nastaju mitovi o EU. Često je, kao u ovom slučaju, reč o polovičnim informacijama koje su plasirane u javnosti i koje su pogrešno protumačene.

 

Naime, deo od 720.000 evra koje je italijanski region Kampanja dobila za regionalni razvoj korišćeno je za koncert zvezde Eltona Džona u Napulju. Kada je to otkriveno, italijanske vlasti odluku su obrazložile time da je cilj bio promocija Napulja, što je i postignuto budući da je koncert privukao 100.000 ljudi. Međutim, Italija je morala da vrati novac. Sličan primer je izgradnja centra za rehabilitaciju životinju u Mađarskoj, što je projekat koji je dobio novac zbog najave da će biti primenjene inovativne metode lečenja i oporavka pasa. Nakon istrage mađarske vlasti su poništile projekat. Novac iz EU budžeta nikad nije isplaćen.

 

Na sličan način, odnosno prenošenjem nepotpunih informacija, nastaju i brojni drugi mitovi, kako u EU tako i u Srbiji. Čini se da je, kada je reč o EU, šampion u plasiranju mitova Velika Britanija. Evropska komisija je, suočena sa brojnim mitovima koji nastaju u Velikoj Britaniji, otvorila stranicu posvećenu mitovima na strani za Britance. Tu zvaničnici EU odgovaraju na članke u kojima se plasiraju mitovi, a stranica se redovno ažurira. Pored toga, otvorena je i stranica sa indeksom mitova o EU.

 

Uvidom u objavljene primere može se videti da je deo mitova o EU u Srbiji preuzet iz stranih medija.

 

Jedan od čuvenih mitova koji su prenošeni i u Srbiji je priča da u EU neće biti dozvoljeno da banane i krastavci budu isuviše krivi, a šargarepa kvrgava. Priča je potekla od uvođenja propisa o standardima kvaliteta za međunarodnu trgovinu u EU od 1994. godine. Te standarde su do tada donosile države članice pojedinačno.

 

Kao i u tom slučaju, većina mitova odnosi se na praktične probleme - na primer da je EU zabranila mesarima da ljudima daju koske za pse. To, međutim, kako se navodi na sajtu Komisije, nije tačno, a informacija je potekla od propisa o životinjskim ostacima koji je donet 2002. da bi se sprečilo širenje zaraze poput slinavke i šapa i bolesti ludih krava. Reč je, dakle, o zaštiti ljudi i životinja, a mesari mogu i dalje da daju koske psima, ukoliko ih prethodno nisu bacili.

Background

Prema istraživanju britanske televizije Bi-Bi-Si u Srbiji je izveštavanje o EU površno i uglavnom se svodi na protokolarne izveštaje o susretima. Ekonomija, politika, regionalni razvoj, decentralizacija i pridruživanje EU su najzastupljenije teme i na televiziji i u štampi i svaka od njih zauzima između 8,4 i 18,9% izveštaja o EU. Većina izveštaja ne sadrži ljudsku priču, a malo su zastupljene i konkretne informacije o tome kako su pojedinačne oblasti regulisane u EU. To je plodno tle za širenje zabluda o obavezama i zabranama koje nameće EU.

 

Nezavisno udruženje novinara Srbije je u saradnji sa Kancelarijom za evropske integracije pokrenulo radionice za novinare posvećene mitovima o EU, izdata je i publikacija - pregled najzastupljenijih mitova, a otvoren je i internet sajt sa mitovima.

 

Kancelarija za evropske integracije priprema novu strategiju informisanja građana o EU, a Delegacija EU u Srbiji otvorila je EU info centar u kojem se građani mogu informisati o EU.

 

Jedna od značajnih tema je briga da će EU zabraniti tradicionalne proizvode. U Velikoj Britaniji tako je plasiran mit da će EU zabraniti neke njihove tradicionalne sireve koji se prave od nepasterizovanog mleka. U objašnjenju Komisije navodi se da o takvoj zabrani nema ni govora, već da se novim propisima određuju higijenski uslovi proizvodnje, kao i redovne kontrole i zabrana prisustva zaraza poput listerije i salmonele, koje su posebno opasne za stare ljude, malu decu i trudnice.

 

Britanci su, kako se može videti iz podataka navedenih na sajtu, bili ljuti i zbog propisa o hrani tokom lokalnih manifestacija. Propisi EU o bezbednosti hrane se, međutim, ne odnose na hranu za ličnu upotrebu i za lokalne svetkovine, već samo na robu koja se iznosi na tržište, navodi se u odgovoru Komisije na taj britanski mit.

 

Time je i Srbija dobila odgovor na deo pitanja o EU koja ih muče - svi će i nakon pristupanja EU i dalje moći za svoje potrebe da peku rakiju i prave kajmak i čvarke bez ikakvih dodatnih kontrola, na način na koji su to i do sada radili. Ono što će, međutim, biti neophodno je poštovanje određenih propisa za robu koja se iznosi na prodaju.

 

U Srbiji su se problemom mitova o EU pozabavili Nezavisno udruženje novinara Srbije i Kancelarija za evropske integracije Vlade Srbije  koji su organizovali radionice o mitovima o EU, a objavili i kratak pregled najzastupljenijih mitova.

 

Iz te publikacije može se zaključiti da se mnogi mitovi odnose na hranu, poput pomenute dezinformacije o kajmaku i rakiji. Deo se, međutim, odnosi i na socijalnu zaštitu u EU, pa i na karakter i navike stanovništva u članicama.

 

Među iznetim zabludama našla se i tvrdnja da porodiljsko odsustvo u EU traje maksimalno mesec dana - što je netačno, budući da u većini zemalja EU porodiljsko bolovanje traje do pet meseci, a porodilje uglavnom dobijaju plate u punom iznosu.

 

Obrađene su i teorije da se u Srbiji zdravije i duže živi i jede više mesa - u EU se pojede u proseku 75,5 kilograma mesa godišnje, a u Srbiji 60. Kada je o dužini života reč, u Srbiji je prosečan vek između 73 i 74 godine, a u EU oko pet godina više.

 

Izvor: EurActiv.rs

Linkovi

Evropska unija

Evropska komisija: Myths and Rumours debunked

Evropska komisija: The EU in the United Kingdom (blog)

Evropska komisija: EU spending - A myth-buster

 

Srbija

Delegacija EU i Kancelarija za evropske integracije: Mitovi i činjenice o EU

Facebook: Mitovi i činjenice o EU

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA