Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc (Serge Brammertz) ocenio je da je Srbija hapšenjem Gorana Hadžića i Ratka Mladića dokazala "istinsku posvećenost" saradnji sa Haškim tribunalom. To je novinarima na redovnoj konferenciji za štampu u Hagu preneo njegov predstavnik Frederik Svinen.
Bramerc je hapšenje Hadžića, poslednjeg optuženog, pozdravio kao "važnu prekretnicu" u istoriji Tribunala. Glavni tužilac je odao priznanje srpskim vlastima za hapšenje Hadžića, naročito ističući ulogu akcionog tima za potragu, Saveta za nacionalnu bezbednost i operativnih službi koje su sprovele hapšenje.
Direktorka vladine Kancelarije za evropske integracije Milica Delević izjavila je da je hapšenje Gorana Hadžića i zatvaranje saradnje sa Tribunalom u Hagu višestruko značajno za Srbiju, jer između ostalog pokazuje spremnost Beograda da privede kraju sve započete procese.
"Osim što zatvara poglavlje saradnje sa Tribunalom u Hagu, (hapšenje Hadžića) pokazuje spremnost da se drugi započeti procesi privedu kraju i uspostavi poverenje da će to tako i biti", kazala je Delević za agenciju Beta. Prema njenim rečima, zatvaranje saradnje sa Hagom je na prvom mestu značajno jer će ono i u Srbiji i u regionu pokazati da nema nekažnjenih za zločine, a tek onda kao ispunjenje jednog od kriterijuma za napredovanje na putu ka EU.
Čelnici Evropske unije Herman van Rompej i Ketrin Ešton saopštili su danas da je hapšenje Gorana Hadžića "važan dalji korak Srbije ka ostvarenju evropske perspektive, kao i za međunarodnu pravdu". "Posle hapšenja Ratka Mladića, ovo hapšenje (Hadžića) šalje povoljan signal Evropskoj uniji i susedima Srbije, ali prevashodno i o delovanju vladavine zakona u samoj Srbiji", naveli su Van Rompej i Ketrin Ešton u saopštenju.
"Srpska nacija je", kako su dodale čelne ličnosti EU, "u procesu sučeljavanja s prošlošću i okretanja stranice ka boljoj evropskoj budućnosti".
Van Rompej i Ketrin Ešton su naveli da "očekuju da Hadžić bude neodložno izručen Međunarodnom krivičnog sudu za bivšu Jugoslaviju" i naglasili da "je potpuna saradnja s Haškim sudom i dalje od suštinske važnosti za put Srbije ka Evropskoj uniji".
Evropski komesar Štefan File izjavio je da je hapšenjem Gorana Hadžića "Srbija još jednom pokazala da je pouzdan partner" i uputio "iskrene čestike rukovodstvu Srbije zbog održane reči".
Komesar za širenje EU je u saopštenju naglasio je da je hapšenje Hadžića "drugi veliki dan za Srbiju za poslednja dva meseca, za pravdu i za pomirenje u regionu". File je istakao da hapšenje Hadžića odlična vest jer je "Srbija sada uhapsila svih 46 srpskih optuženika haškog Suda" i dodao da, budući da je "Hadžić poslednji optuženik Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, taj sud sada može okončati svoje delovanje".
REGION
Premijerka Hrvatske Jadranka Kosor pozdravila je hapšenje Hadžića kao, kako je naglasila, dobru vest za čovečanstvo, za svet, Hrvatsku i porodice žrtava. "Predugo smo čekali jer slavimo 20. godišnjicu nezavisnosti i predugo je čekao grad Vukovar koji obeležava 20 godina od ulaska snaga koje su napravile takvo zlo", upozorila je, međutim, hrvatska premijerka.
Poslanik Sabora Hrvatske Milorad Pupovac iz Samostalne demokratske srpske stranke ocenio je da je hapšenje Gorana Hadžića dobra vest za žrtve, kao i da je poslednja prepreka na putu Srbije prema EU u pogledu saradnje sa Haškim tribunalom.
"Kada je, međutim, posredi saradnja između Hrvatske i Srbije u svim onim pitanjima koja su još ostala otvorena, u svim onim stvarima kada treba pokazati da su pravosuđa Hrvatske i Srbije sposobna pravedno i nepristrasno suditi za ratne zločine - taj posao još ostaje", dodao je Pupovac.
Gradonačelnik Vukovara Željko Sabo izjavio je da je hapšenja Gorana Hadžića "velika vest za Vukovar". "On je jedna od najodgovornijih osoba za sve što se događalo u istočnoj Slavoniji tokom rata. Očekujem da bi se na suđenju moglo doznati mnogo toga što se događalo za vreme okupacije, pogotovo sudbina nestalih", rekao je novinarima Sabo.
Slično misli i sadašnja i ratna direktorka vukovarske bolnice Vesna Bosanac koja se nada da bi Hadžićevo hapšenje moglo da dovede do rasvetljavanja sudbine oko 400 nestalih Vukovaraca. "Hapšenje je dobra vest za Vukovarce jer se nadamo da će u procesuiranju njegove uloge tokom agresije na grad i njegove okupacije izići na videlo još mnoge činjenice koje će pomoći rasvetljavanju sudbina onih koji se vode kao nestali" rekla je, kako prenose lokalni mediji, Bosanac.
Predsednik vukovarskog udruženja logoraša Zdravko Komšić izjavio je da je zadovoljan hapšenjem, jer smatra da je Hadžić "jedan od glavnih krivaca za sva zla koja su se događala nakon okupacije Vukovara 1991. godine". "U to vreme Hadžić je ovde bio gospodar života i smrti te je odredio sudbine mnogih zatvorenih. Smatram da je i ovo hapšenje pripremljeno i dogovoreno i da su srpske službe sve vreme znale gde se on nalazi", dodao je Komšić.
Predsednik Hrvatskog društva srpskih koncentracionih logora Danijel Rehak smatra da je Hadžićevo hapšenje "čin politike i ništa više". "I u ovome se slučaju pokazuje da, kada im neko treba, skrivaju ga i čuvaju, a kada više nije potreban, uhapse ga bez problema", izjavio je Rehak novinarima.
Generalni sekretar Stranke demokratske akcije (SDA) BiH Amir Zukić pozdravio je hapšenje Gorana Hadžića i istakao da je "Srbija još odavno trebalo da ispuni tu obavezu". "To je bila obaveza i teg Srbiji oko vrata kojeg se sada oslobodila. Nažalost, u ovom slučaju, kao i u slučaju hapšenja Karadžića i Mladića, evidentno je da su srbijanske strukuture bezbednosti celo vreme znale i obezbeđivale prostor za sakrivanje optuženim zločincima", rekao je Zukić agenciji Beta.
"Mi ćemo i dalje razvijati dobrosusedske odnose, ali ćemo pamtiti sve što je bilo u ratu", rekao je Zukić.
Premijer Crne Gore Igor Lukšić je čestitao Srbiji za ispunjenje obaveza u saradnji sa Hagom i rekao je da je danas dobio tretman kao visoka predstavnica EU Ketrin Ešton koja je u Beogradu baravila kad je uhapšen Ratko Mladić jer je on u poseti Beogradu kad je uhapšen Goran Hadžić. On je rekao da je evropska pespektiva Srbije jasnija nego ikad i da želi Srbiji da dobije status kandidata i datum započinjanja pregovora o učlanjenju u Evropsku unuju.
SVET
Generalni sekretar Saveta Evrope Tjorbjorn Jagland saopštio da hapšenje poslednjeg odbeglog haškog optuženika - Gorana Hadžića, predstavlja "vrhunski trenutak pun značenja za istoriju Srbije i celog regiona". Jagland je naglasio da "svi ratni zločini u nedavnoj istoriji Evrope moraju biti potpuno istraženi i sudski kažnjeni".
Čelnik Saveta Evrope podvukao je da je to, posle izručenja Haškom sudu i Ratka Mladića "važan korak u borbi protiv nekažnjivosti i od suštinske važnosti za pomirenje u regionu".
Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen pozdravio je danas hapšenje Gorana Hadžića kao korak koji će doprineti zatvaranju najbolnijeg poglavlja u novijoj istoriji Evrope.
"Pozdravljam hapšenje Gorana Hadžića, poslednjeg osumnjičenog za ratne zločine na teritoriji bivše Jugoslavije kao veoma dobrodošlo... Posle nedavnog hapšenja Ratka Mladića to će doiprineti zatvaranju najbolnijeg poglavlja u skorijoj istoriji Evrope", naveo je Rasmusen u saopštenju.
Ambasadorka SAD u Srbiji Meri Vorlik pozdravila je hapšenje poslednjeg haškog begunca Gorana Hadžića i ocenila da Srbija time zatvara važno poglavlje. Hapšenjem Hadžića, i nedavno Mladića, Srbija zatvara važno poglavlje usmereno ka zadovoljenju pravde za mnoge tragične žrtve sukoba i ratova u ovom regionu. Takođe pravi važan iskorak ka privrženosti zapadnim vrednostima i unapredenju evropskih aspiracija građana Srbije", ocenila je Vorlik u izjavi dostavljenoj agenciji Beta.
Donald Tusk, premijer Poljske koja od jula predsedava Evropskom unijom, pozdravio je hapšenje haškog optuženika Gorana Hadžića i naglasio da to pokazuje da ceo region zapadnog Balkana ide u ispravnom smeru u Evropu. "Sticajem okolnosti u isto vreme kada razgovaram sa premijerkom Jadrankom Kosor stigla je vest o hapšenju poslednjeg haškog begunca Gorana Hadžića. To pokazuje da ceo region ide u dobrom pravcu u EU", kazao je Tusk na zajedničkoj konferenciji za novinare u Varšavi sa hrvatskom premijerkom.
Francuska "pozdravlja akciju i odlučnost vlasti Srbije" - hapšenje Gorana Hadžića, političkog vođe hrvatskih Srba između 1991. i 1993. koji je bio u bekstvu sedam godina, izjavio je ministar inostranih poslova Francuske Alen Žipe (Alain Juppe). "Pravda će konačno moći da bude sprovedena što će doprineti pomirenju na zapadnom Balkanu", naveo je francuski šef diplomatije u saopštenju.
On je istakao da ovo hapšenje predstavlja "važan uslov za približavanje Srbije Evropi". "Mi imamo poverenja u Srbiju da će nastaviti svoje reforme da bi išla ka Evropskoj uniji", dodao je Žipe.
SRBIJA
Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Maja Bobić izjavila je da će hapšenje poslednjeg haškog begunca pozitivno uticati na raspoloženje zemalja EU prema procesu evropskih integracija Srbije. "Neke članice EU su kao uslov isticale i hapšenje Hadžića. Sada će to hapšenje imati pozitivan efekat na njihovo raspoloženje i odluke u smislu ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, dobijanju statusa kandidata i eventualnog dobijanja datuma za početak pregovora o pristupanju Srbije EU", rekla je Maja Bobić agenciji Beta.
Maja Bobić je navela da hapšenje Hadžića vraća poverenje partnera iz EU u institucije Srbije i da se stvara pozitivna atmosfera za napredak Srbije ka članstvu u EU.
Hapšenje poslednjeg begunca ujedno u će u velikoj meri osloboditi administraciju Srbije da se posveti ispunjavanju drugih važnih uslova, poput sprovođenja zakona i strategija i svega što bi suštinski trebalo da reformiše društvo, a što je jedan od najvažnijih uslova za pristupanje EU", rekla je ona.
Nevladina organizacija Žene u crnom pozdravila je hapšenje poslednjeg haškog begunca Gorana Hadžića ali i zapitala da li će neko odgovarati za njegovo višegodišnje uspešno skrivanje.
Žene u crnom pitaju da li će se ispitati poreklo Hadžićeve imovine ili će država, kao i u ostalim slučajevima pomagati njegovu odbranu pred Haškim tribunalom. Ta nevladina organizacija je, takođe, zatražila da se otkriju grobnice hrvatskih žrtava, utvrdi odgovornost vrha bivše JNA za zločine i da završetak saradnje sa Haškim tribunalom otvori proces korenitog preispitivanja stavova o ratovima 90-ih godina i odgovornosti Srbije za te ratove.
Predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta izrazio je očekivanje da će međunarodna zajednica, posle hapšenja poslednjeg haškog optuženika u Srbiji Gorana Hadžića, insistirati na procesuiranju ratnih zločinaca iz drugih zemalja u regionu. On je ocenio da je naročito u Hrvatskoj potrebno da se napusti teza da su Srbi bili zločinci, a Hrvati oslobodioci.
Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je danas da je hapšenjem haškog optuženika Gorana Hadžića Srbija "zatvorila jednu priču" i dokazala da je spremna da poštuje svoje pravo i međunarodne obaveze. "Kada je ova vlada bila formirana cilj je bio da se okonča saradnja i priča sa Hagom. Ovim je cilj ispunjen i to više neće biti program bilo koje vlade", rekao je Cvetković novinarima posle razgovora sa crnogorskim premijerom Igorom Lukšićem.
Hapšenje Hadžića najjasnije pokazuje da je u obaveštajnoj službi, policiji i delovima pravosudnog sistema postojala mreža pomagača za njegovo skrivanje, izjavio je predsednik Socijaldemokratske unije Žarko Korać. "Nisam iznenađen hapšenjem, očigledno je neko počeo da radi svoj posao. To je uspeh i pokazuje ozbiljnost države", kazao je Korać agenciji Beta.
On je, međutim, istakao da bi država pokazala još veću ozbiljnost kad bi se "i u ovom slučaju istražila važna činjenica da je Goran Hadžić direktno obavešten da se sakrije u trenutku kad je stigla optužnica iz Haškog suda".
Srpska napredna stranka (SNS) saopštila je da je hapšenjem Gorana Hadžića Srbija ispunila međunarodnu obavezu, ali SNS je istovremeno optužila vlast da je još jednom "ispunjavanje obaveze pretvorila u politički teatar za dobijanje političkih poena i ništa više". SNS u je saopštenju naveo da je dokaz za to i činjenica da su brojne dnevne novine i celokupna srspka javnost već danima bile upoznate sa tim da je Goran Hadžić uhapšen, a da režim bira samo pogodan trenutak da to objavi.
Predsednik Liberalno-demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović rekao je da je hapšenjem Gorana Hadžića Srbija završila obavezu prema Haškom tribunalu i da sada treba da se posvetiti demontiranju politike zločina. "Sada se treba posvetiti demontiranju politika koje su 20 godina opstajale na temi falsifikovanja prošlosti, opravdanja zločina i korišćenja optuženih za opstrukciju unutrašnjih demoktratskih reformi u samoj Srbiji", naveo je Jovanović u pisanoj izjavi.
"Ono što se dešavalo posle Mladićevog hapšenja, ne sme da se ponovi i ključna tema ratnih zločina i njihove političke pozadine mora da dobije mnogo više pažnje", samtra Jovanović. Izručenje poslednjeg haškog optuženika, naveo je Jovanović, imaće smisla samo ako se time antihaški lobi ostavi bez poslednje odstupnice i sredstva za zaustavljanje promena u zemlji.
Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak pozdravio je danas hapšenje poslednjeg haškog begunca Gorana Hadžića i zatražio da se utvrdi ko mu je 2004. godine omogućio da pobegne. "Nadam se da će se nadlženi organi pozabaviti time ko je omogućio Hadžiću da se krije sedam godina, kao i ko ga je 2004. obavestio o podizanju optužnice i tako mu omogućio da pobegne", rekao je Čanak agenciji Beta.
Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković izjavio je da je Srbija hapšenjem haškog optuženika Gorana Hadžića postala "zreo" kandidat za ulazak u Evropsku uniju. "Srbija je izvršila još jednu međunarodnu obavezu hapšenjem Hadžića. Očekujem, pošto smo ispunili sve zahteve Evrope, da smo sad zreli kandidati za ulazak u EU", kazao je Marković agenciji Beta.
Predsednik Nove Srbije (NS) Velimir Ilić kazao je da nakon izručenja Hadžića očekuje da Srbija dobije status "koji joj je Evropska unija (EU) obećala po okončanju haškog pitanja". Ilić je u izjavi agenciji Beta kazao da očkuje da će EU pokrenuti postupke i protiv "nekih osoba u regionu, koji nisu Srbi" i koji su počinili ratne zločine i ocenio je da su hapšenja optuženika Hadzića, Ratka Mladića i Radovana Karadžića "obavijena velom tajne" i da "je red da ovaj narod sazna šta se dešavalo u toj, celoj priči".
Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Dragan Todorović ocenio je da je hapšenje haškog optuženika Gorana Hadžića "poslednji čin u tragediji srpskog naroda koji će ostaviti trajne istorijske posledice". "Nakon Haga sada će se nastaviti pritisci sa Kosovom kako bi se korak po korak ono uspostavilo kao nezavisna država, i to uz pomoć Srbije", kazao je Todorović agenciji Beta. On je naveo da će se nakon Kosova nastaviti parčanje Srbije i njenih delova Vojvodine i Raške.
Predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković pozdravio je hapšenje poslednjeg haškog begunca i istakao da je sada neophodno otkriti i privesti pravdi sve koji su štitili haške optuženike. "Dobro je što je uhapšen taj mali kaplar Slobodana Miloševića koji je nanosio veliku štetu Srbiji", rekao je Drašković agenciji Beta.
Članovi porodice Gorana Hadžića, poslednjeg haškog begunca koji je uhapšen jutros, izjavili su da su "u šoku" nakon vesti koje su čuli. "Posle sedam godina ovo je prva zvanična informacija koju smo dobili u vezi sa ocem", rekao je Hadžićev sin, Srećko Hadžić. "Sedam godina nismo ništa znali o njemu, sem što nam je policija povremeno pretresala kuću. Osim zvanične potvrde predsednika (Srbije Borisa) Tadića izrečene na konferenciji za novinare niko nam se drugi nije ni javio niti obratio", kazao je Srećko Hadžić novinarima.
Analitičar Zoran Dragišić ocenio je da je hapšenje poslednjeg haškog optuženika Gorana Hadžića dobra vest za Srbiju i ceo region, iako je došla prekasno. "Imali bismo konkretne koristi da se hapšenje desilo pre nekoliko godina, ali dobro je što je konačno ispunjen taj osnovni uslov za dalje pregovore na putu ka EU", kazao je Dragišić za agenciju Beta. Dragišić je ocenio da je Srbija, i pored završetka saradnje sa Tribunalom ipak dosta daleko od EU, jer postoje i drugi uslovi.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković ocenio je da je hapšenje poslednjeg haškog begunca dobra vest za Srbiju i da je time okončan najteži deo saradnje sa tim sudom. "Treba očekivati određene pozitivne posledice po evropske integracije Srbije, jer je haška saradnja bila uslov za njihovo sprovođenje", rekao je Stanković agenciji Beta.
Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je da je hapšenje poslednjeg haškog begunca Gorana Hadžića dobra prilika za Srbiju da ostavi iza sebe "ružni deo svoje istorije" i da trezveno sagleda šta se desilo u periodu ratova i sukoba. U izjavi agenciji Beta, Radić je rekao da više niko ne može da kaže da postoje neki posebni uslovi za Srbiju na putu ka EU, ali da Srbiji sada ostaje da se suoči sa sobom i shvati da je i do sada bila "prilično trapava" u ispunjavanju uslova za približavanje Uniji koji se tiču promene zakona i načina funkcionisanja državne uprave.