Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bramerc: Srbija treba više da uradi na hapšenju haških optuženika
|
|
|
Objavljeno : 11.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Glavni tužilac Tribunala u Hagu Serž Bramerc (Serge Brammertz) izjavio je 11. maja u Beogradu da Srbija može i mora da uradi više radi hapšenja preostalih haških begunaca. Bramercov izveštaj biće od ključnog značaja za odluku o statusu kandidata Srbije, koja se očekuje krajem godine. Srpski zvaničnici tvrde da Srbija čini sve što može da pronađe i uhapsi haške begunce Ratka Mladića i Gorana Hadžića.
"Više puta sam rekao da hvatanje begunaca nema alternativu", kazao je glavni tužilac Haškog tribunala nakon razgovora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem. Bramerc je naveo da je radna hipoteza i dalje da se haški begunci nalaze u Srbiji, ali da to ne isključuje druge mogućnosti. On je istakao da je "u svakom slučaju ključ za hvatanje begunaca - u Beogradu".
Tužilac je rekao i da je svestan povezanosti svog izveštaja i napredovanja Srbije u evropskim integracijama i ukazao da njegovo tužilaštvo samo podnosi "objektivnu procenu onoga što je dobro, u kojim oblastima treba više uraditi, i u kojima se može više uraditi". On je kazao da je na drugima da daju političku težinu njegovim zaključcima.
Od Bramercove ocene saradnje zavisi dalje približavanje Srbije EU. Za dodelu statusa kandidata Srbiji potrebna je saglasnost svih zemalja, a neke od njih, poput Holandije, smatraju da je potpuna saradnja sa Haškim tribunalom preduslov za odobravanje tog statusa.
Bramerc je kazao da ga je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, sa kojim se sastao drugog dana posete 11. maja, obavestio o strukturalnim promenama u policijskim službama da bi se obuhvatnije i efikasnije tragalo za beguncima. "Kao što sam ranije rekao, nisu sve (policijske) službe bile dovoljno uključene u operacije potrage. S ovim izmenama u policijskim službama očekujemo proaktivniji pristup policije", rekao je Bramerc i dodao da "ostaje da se vidi da li će te strukturalne promene dati rezultate na terenu".
On je naveo da je posetu počeo, kako je rekao, najvažnijim sastankom - s operativnim timom.
"Dobio sam opsežne izveštaje o onome što je urađeno proteklih meseci i o onome što se namerava uraditi ubuduće", rekao je tužilac i dodao da će narednih dana imati dodatne sastanke o operativnim pitanjima o kojima ne može da govori. "Uveren sam da veliki broj ljudi daje sve od sebe, ali nisam uveren da to važi za sve pojedince i službe na isti način", rekao je Bramerc.
Tužilac je naveo da je od sudskih vlasti tražio oštriji pristup prema jatacima haških begunaca, pošto su neki osumnjičeni za pomaganje Mladiću bili oslobođeni zbog zastarelosti slučaja. "Vukčević me je obavestio da je pokrenut žalbeni postupak, a mi željno iščekujemo rezultate tog postupka", rekao je Bramerc.
Tadić je nakon sastanka izjavio da će Srbija nastaviti potragu za Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem sve dok ih ne nađe i ne izruči Tribunalu u Hagu. Beograd se ponaša kao da su haški begunci u Srbiji, ali će, ukoliko nisu, pomoći da oni budu locirani, kazao je on.
Predsednik Srbije nije hteo da nagađa sadržinu izveštaja o saradnji Srbije sa Tribunalom koji će Bramerc podneti Savetu bezbednosti UN u junu, ni o rokovima za hapšenje begunaca, niti o tome kada će Srbija postati kandidat za prijem u EU.
Bramercova sugestija je da treba učiniti više da se čitavom društvu objasni značaj saradnje sa Tribunalom. "To važi za medije i druge društvene institucije", rekao je Tadić.
Kada je reč o pronalaženju Mladića, najtraženijeg haškog begunca, direktor Kancelarije Vlade Srbije za saradnju sa Haškim tribunalom Dušan Ignjatović ocenio je da se Mladić, ukoliko je živ, dobro krije i da je uspešniji je od svih koji ga traže. "Mladić se očigledno dobro krije. Ukoliko je živ, on je za sada uspešniji. Treba da bude uhapšen i verujem da će u momentu kad se to desi biti izručen Haškom tribunalu", kazao je Ignjatović RTV B92.
On je istakao da u Srbiji bez sumnje postoji politička volja za saradnju sa Haškim sudom i da ta saradnja nije bitna isključivo zbog evropskih integracija.
Ignjatović je ocenio da srpske vlasti "dovoljno" sarađuju sa Haškim tribunalom. "Ta saradnja se ogleda u tome da se ništa ne krije i da smo transparentni", dodao je on. Ignjatović je kazao da je glavni tužilac tog suda Serž Bramerc nezadovoljan saradnjom, jer nisu uhapšeni Mladić i Hadžić, a želeo bi da se to desi u vreme njegovog mandata.
Bramerc se tokom prvog dana posete sastao i sa predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasimom Ljajićem, iz čijeg je kabineta saopšteno da je Bramerc najavio da će u narednom izveštaju Savetu bezbednosti UN navesti da ostaje otvoreno pitanje hapšenja i izručenja Hadžića i Mladića. Ljajić i Bramerc su konstatovali da se saradnja Srbije i Tribunala odvija profesionalno u oblasti dostavljanja dokumentacije i pristupa arhivama državnih organa i svedocima, kao i drugim tehničkim aspektima, saopštio je Savet.
Prema rečima portparola srpskog Tužilaštva za ratne zločine Bruna Vekarića, Bramerc je u razgovorima sa predstavnicima te institucije posebno naglasio značaj regionalne saradnje u potrazi za haškim beguncima. Prema njegovim rečima, Bramerc se u razgovoru sa tužiocem Vladimirom Vukčevićem posebno osvrnuo na sporazum sa BiH o međusobnom izručenju državljana optuženih za organizovani kriminal i ratne zločine, koji treba da bude potpisan.
Vekarić je za RTS naveo da je susret sa Bramercom bio uobičajeni radni sastanak.
Holanđani nisu uvereni u spremnost Srbije za status kandidata
Bramerc je uoči dolaska razgovarao i sa članovima delegacije holandskog parlamenta koja je boravila u Srbiji, koji, kako je preneo list Danas od 11. maja, nisu pozitivno ocenili saradnju Srbije s Tribunalom.
Taj list je dobio informaciju da je šefica holandske delegacije Herda Ferburg telefonom Bramercu prenela i da "delegacija nije uverena da tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević ima stopostotnu kontrolu nad aktivnostima potrage za (Ratkom) Mladićem".
Pozivajući se na izjavu zamenika Ferburgove, poslanika Harija van Bomela, Danas je preneo da "Holanđani smatraju da Srbija jednostavno nije spremna da dobije status kandidata za članstvo u EU do kraja godine".
"Hari van Bomel kazao je za 'Danas', po završetku sastanka holandske delegacije u Beogradu, da većina njegovih kolega, ali i građana Holandije smatra da Srbija neće dobiti status kandidata do kraja godine. Naveo je i da on lično tako misli, iako snažno podržava evropsku integraciju naše zemlje", piše beogradski dnevnik.
Van Bomel je za Danas rekao da je njega i njegove kolege iznenadila optimističnost Vukčevića, koji je izrazio uverenje da će Beograd ispuniti sve uslove za dobijanje statusa kandidata.
"Pitao sam gospodina Vukčevića da li on ima dovoljno moći da prodre u srž vojske i obaveštajnih službi na šta je on odgovorio da je siguran da može. To mi je bilo veoma čudno, s obzirom na to da čak ni mi u Holandiji nismo potpuno sigurni u rad naših tajnih službi", rekao je Van Bomel za Danas.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|