Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Hapšenje Mladića važan korak, reforme i dalje nužne
|
|
|
Objavljeno : 27.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
U prvim reagovanjima evropskih i srpskih zvaničnika na hapšenje haškog optuženika Ratka Mladića preovladava stav da će to omogućiti napredak Srbije u evropskim integracijama, ali da je potrebno nastaviti sa sprovođenjem reformi, odnosno sa ispunjavanjem drugih kriterijuma u pridruživanju Uniji. Posebno je istaknut značaj koji hapšenje Mladića ima za utvrđivanje odgovornosti za ratne zločine i za žrtve tih zločina i njihove porodice.
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton izjavila je 26. maja u Beogradu da će hapšenje Mladića dati novu energiju u procesu evropskih integracija Srbije.
Posle razgovora s predsednikom Srbije Borisom Tadićem na kraju posete Beogradu, Eštonova je ukazala i da su za napredvodanje Srbije ka statusu kandidata važne promene koje su u tehničkom smislu izvedene. "Tehnički posao se obavlja i očekujem da će biti završen", reka je visoka predstavnia EU za spoljnu politiku.
"Snažno verujemo da će biti od velike koristi i za Srbiju ali i za EU, da eventualno vidimo Srbiju kao deo Unije", rekla je Ešton i čestitala na hapšenju Mladića. Ona je rekla da je dan kada je Mladih uhapšen važan za Srbiju, ali i za žrtve i njihove bližnje.
Tadić je rekao da je završen jedan od važnih reformskih procesa potrebnih za evrointegracije Srbije i da je Mladićevo hapšenje dokaz da je Srbija pravna država.
On je rekao da Srbija ima svoje obaveze u procesu evropskih integracija i da te obaveze podrazumevaju bolne i složene reforme, ali da je Srbija potpuno odlučna da ih sprovede. "I na današnji dan mi smo jedan od tih reformskih procesa ispunili. To je hapšenje Ratka Mladića i proces njegovog izručenja Haškom tribunalu", rekao je on.
"Ovaj proces podrazumeva i dokaz da je Srbija pravna država, da je vladavina prava i dalji razvoj našeg pravosudnog sistema i uopšte pravnog porekta jedan od temeljnih principa za sprovođenje naših reformi", rekao je Tadić.
Predsednik Srbije je rekao da je dovršetak saradnje s Haškim tribunalom i hapšenje begunaca važno zbog moralnih obaveza, ali i zbog poštovanja međunarodnog prava. Tadić je rekao da je cilj Srbije da do kraja godine dobije ne samo status kandidata, već i datum za početak pregovora za članstvo u EU.
Ketrin Ešton i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić su 26. maja u Beogradu potpisali Sporazum o zaštiti i razmeni poverljivih informacija koji će omogućavati razmenu dokumenata s oznakom strogo poverljivo između Srbije i EU.
Eštonova je naglasila da je potpisivanjem današnjeg sporazuma Srbija uradila značajan korak napred ka EU. "Nadam se da će uskoro biti potisan i sporazum o učešću Srbije u mirovnim misijama Evropske unije", rekla je Eštonova. Dačić je ocenio da će sporazum doprineti većem kredibilitetu vojske i policije Srbije i naglasio da je želja Srbije da učestvuje u mirovnim misijama EU.
Delević: Hapšenje Mladića važan znak za EU i građane
Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević rekla je 27. maja da je hapšenje haškog optuženika Ratka Mladića u kontekstu evropskih integracija važno i kao ispunjavanje formalnog kriterijuma i kao znak spremnosti Srbije da završi ono što je započela.
U izjavi za portal EurAktiv Srbija Delevićeva je istakla da je hapšenje Mladića pre svega važno u kontekstu procesuiranja ratnih zločina i utvrđivanja odgovornosti za te zločine. "Ja mislim da je najvažnije reći da je hapšenje Mladića značajno zbog toga što je čovek koji je optužen za teške ratne zločine sada u situaciji da za njih odgovora pred sudom koji jedini može da utvrdi odgovornost za te počinjene zločine", rekla je ona.
Milica Delević je dodala da je hapšenje Mladića značajno u procesu evropskih integracija za upostavljanje poverenja, odnosno kao znak da je Srbija spremna da na isti način završi ono što je počela.
"Tako da menja politčku klimu. Ne znači da je sve završeno, treba nastaviti rad na drugim pitanjima ali mislim da je sada ovo poruka i građanima i EU da ono što ste počeli zaista nameravate i da završite", rekla je ona prilikom predstavljanja novog, redizajniranog sajta Kancelarije za evorpske integracije (www.seio.govr.rs).
Britanski ambasador u Srbiji Majkl Devenport (Michael Davenport) rekao je 27. maja da će hapšenje haškog optuženika Ratka Mladića sigurno doprineti napretku Srbije u procesu integracija u EU. "To je, naravno, vrlo važno i sigurno će doprineti napretku Srbije u evropskoj integraciji, ka pristupanju, što su britanske vlasti raspoložene da podrže", rekao je Devenport za portal EurActiv Srbija.
Na predstavljanju novog, redizajniranog sajta Kancelarije za evropske integracije britanski ambasador je rekao da je "moguće za Srbiju da dobije status kandidata ali da ostaje još dosta posla da se uradi".
Devenport je rekao su u EU svi oduševljeni što su srpske vlasti preduzele odlučnu akciju i uspele da uhapse Mladića i podsetio na značaj koji sve članice EU pridaju punoj saradnji sa Haškim tribunalom. Čestitao je predsedniku Srbije Borisu Tadiću i Srbiji na tom koraku.
Stefanović: Poseta Eštonove nije pritisak na Beograd
Ketrin Ešton je sa srpskim zvaničnicima razgovarala o dijalogu Beograda i Prištine, a 27. maja boravi u poseti Kosovu. Ona je posle razgovora sa Tadićem rekla da je taj dijalog važan za rešavanje praktičnih pitanja i poboljšanje života ljudi, dok je Tadić naveo da Srbija želi da reši "hroničan problem" Kosova.
Tadić je ukazao da je važno što se vodi dijalog o Kosovu i dodao da Srbija nema nijedan razlog da blokira politički proces i dijalog, već da "naprotiv, Srbija ima interes da nađe što pre rešenja za Kosovo".
Šef pregovaračkog tima Srbije za razgovore sa Prištinom Borislav Stefanović negirao je 26. maja medijske navode da je poseta Ketrin Ešton bila smišljena s ciljem pritiska na Beograd ili donošenja gotovih rešenja. "Ako je ova poseta bila pritisak, želim puno takvih pritisaka u budućnosti", rekao je Stefanović.
Govoreći o susretu sa Ešton, Stefanović je rekao da se radilo o veoma konstruktivnom sastanku za koji je izrazio nadu da će pomoći da se otklone prepreke u razgovorima sa Prištinom i da će, već sredinom juna u Briselu, biti rešena sva pitanja, poput katastra, slobode kretnja, telekomunikacija i matičnih knjiga.
Zamenica premijera Kosova i šefica tima Prištine u dijalogu sa Beogradom Edita Tahiri izjavila je 27. maja da je poseta visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost podsticaj razgovorima o tehničkim pitanjima između Prištine i Beograda i postizanju konkretnih sporazuma.
Posle sastanka sa Eštonovom, Tahiri je rekla da su razgovarale o evropskoj perspektivi Kosova, za šta je dobijena podršku EU. Ona je izjavila da je u razgovoru preneta odlučnost Kosova da ostvari reforme u skladu sa dokumentima Kopenhagena, što je snažno podržala Eštonova.
Uoči posete Eštonove, Edita Tahiri je rekla za list Koha ditore da Kosovo ima tri zahteva koji se odnose na približavanjem Kosova Evropskoj uniji - ubrzanje procesa liberalizacije viza, uspostavljanje ugovornih odnosa sa EU i veću podršku u pripremi za ispunjavanje uslova za sticanje statusa kandidata.
Izvor: EurActiv.rs i Beta
Povezani sadržaj
|
|
|