Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Planirana centralizacija javnih nabavki
|
|
|
Objavljeno : 12.09.2011. |
|
|
|
|
|
|
Nacrt izmena zakona o javnim nabavkama trebalo bi da bude gotov do kraja septembra i njime će biti predviđeno ukidanje Uprave za javne nabavke i formiranje centralizovane institucije, izjavio je državni sekretar u Ministarstvu finansija Srbije Goran Radosavljević. Izmene sistema javnih nabavki potrebne su i da bi se Srbija približila standardima EU, ali i da bi ostvarila značajne uštede, budući da se procenjuje da se na javne nabavke u Srbiji godišnje potroši do četiri milijarde evra, a da bi se oko 30% moglo uštedeti uz bolji sistem.
"Osnivanje centralizovane institucije za javne nabavke predviđeno je Strategijom razvoja javnih nabavku u Srbiji koja je prilagođena direktivama Evropske unije o ispunjavanju uslova za evropske integracije", rekao je Radosavljević agenciji Beta. On je objasnio da će centralizovana institucija za javne nabavke preuzeti zaposlene u Upravi i neke njene nadležnosti.
Još nije formirana radna grupa koja će pripremiti izmene i dopune Zakona o javnim nabavkama jer su, prema rečima Radosavljevića, za Ministarstvo finansije bili prioriteti zakoni o restituciji i javnoj svojini, čiji predlozi su dostavljeni Skupštini na usvajanje. "Očekujemo da će nacrt izmena Zakona o javnim nabavkama biti gotov do kraja septembra i o njemu će, iako to nije uobičajeno, biti vođena javna rasprava", istakao je Radosavljević.
Background Procenjuje se da je vrednost javnih nabavki u Srbiji oko četiri milijarde evra, a da bi uštede mogle da budu 20 do 30% ako bi se nabavke efikasnije sprovodile, povećale kontrole i smanjila korupcija u toj oblasti. Kako je rečeno na velikom skupu o javnim nabavkama u junu ove godine, korupcija je posebno veliki problem za javne nabavke u Srbiji i podriva ceo sistem. Centralizacijom bi, kako je tokom leta procenio potpredsednik Vlade Srbije Božidar Ðelić, moglo da se uštedi oko 10%. Prvi Zakon o javnim nabavkama Srbija je dobila 2002. godine, a poslednje izmene tog zakona su u primeni od 2009. godine. Javne nabavke su jedno od pregovaračkih poglavlja sa EU i jedna od oblasti u kojoj se redovno prati napredak zemlje koja tezi članstvu u EU.
Izmene tog zakona, prema njegovim rečima, biće usvojene do kraja godine, dok bi do kraja 2012. trebalo da budu doneta podzakonska akta, bez kojih nije moguća primena novih propisa.
Predsednik Državne revizorske institucije Slovenije Igor Šoltes ocenio je da Srbija ishitreno menja Zakon o javnim nabavkama i ukida Upravu za javne nabavke. "Slovenija je ukinula Upravu za javne nabavke i pokazalo se da je to bila loša odluka", rekao je agenciji Beta Šoltes koji je bio poslednji direktor slovenačke Uprave za javne nabavke.
On je objasnio da je opravdana bojazan da će osnivanjem centralizovane institucije za javne nabavke teže biti sprečavane nepravilnosti u naručivanju i ugovaranju javnih nabavki, što će otvoriti prostor za korupciju.
"Dodatna mana ukidanja Uprave za javne nabavke je što se gubi njena uloga u sistemskoj obuci ljudi koji učestvuju u javnim nabavkama", rekao je Šoltes.
U Sloveniji je osnovana Agencija za javne nabavke, ali i dalje, kako je istakao Šoltes, ima dosta korupcije u toj oblasti. On je upozorio da najviše korupcije ima u javnim nabavkama u zdravstu i izgradnji putne infrastrukture, na šta Srbija treba da obrati pažnju.
Šoltes je preporučio da priprema izmena Zakona o javnim nabavkama u Srbiji bude dobro pripremljena i da u nju bude uključen što veći broj učesnika u javnim nabavkama.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|