Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ispunjen najveći deo Akcionog plana za status kandidata
|
|
|
Objavljeno : 01.09.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je donela najznačajnije zakone potrebne za sticanje statusa kandidata, ili ih privodi kraju, ocenila je direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević za EurAktiv Srbija. Ona je kazala da je u pogledu Kosova značajno ono o čemu se sve zemlje članice slažu - regionalna saradnja i put celog regiona ka EU. Srbija 1. septembra šalje izveštaj Evropskoj komisiji o ostvarenom napretku u koji će uneti i aktivnosti koje se privode kraju, a u narednih mesec i po dana Srbiju čeka burna "evropska agenda".
Delević je za EurAktiv kazala da je izveštaj koji se dostavlja Komisiji deo redovne procedure izveštavanja o napretku u reformama. "Ovaj izveštaj najavljuje i dinamiku skupštinskog usvajanja ovih zakona koje vlada sada usvaja, kao i plan za one koji su privedeni kraju, a treba da ih usvoji vlada, kao što su, recimo, zakoni o povraćaju imovine, obeštećenju i javnoj svojini", navela je Delević. Kako je istakla, najavljuju se aktivnosti na koje se "sa sigurnošću može računati" jer su u završnoj fazi.
Direktorka Kancelarije istakla je da su se aktivnosti odvijale u skladu sa dinamikom koja je najavljena prilikom predstavljanja izveštaja o sprovođenju Akcionog plana za drugi kvartal, što, kako je navela, znači da će svi preostali zakoni biti usvojeni do polovine septembra. "Čini mi se da će to biti gotovo i pre, bar kada je reč o usvajanju u Vladi, a do kraja meseca usvajanje u skupštini", kazala je ona i dodala da su time ispunjeni rokovi koje su vlasti najavile građanima Srbije i Evropskoj komisiji.
Ocenivši da su najznačajnije aktivnosti iz Akcionog plana, pre svega u pogledu zakonskih aktivnosti, ispunjene, Delević je podsetila da su Planom predviđene aktivnosti za celu godinu, tako da će se rad ne ispunjavanju plana nastaviti.
Background Evropska komisija bi 12. oktobra trebalo da objavi mišljenje o spremnosti Srbije za status kandidata, na osnovu čega će o dodeli tog statusa krajem godine raspravljati ministri EU. U narednih mesec i po dana najavljen je niz sastanaka i skupova u okviru približavanja Srbije EU.
Kako je dodala, "ostaju još oni prioriteti u Akcionom planu čije izvršavanje obezbeđuje nastavak dijaloga Beograda i Prištine".
Kada je reč o uticaju odnosa Srbije i Kosova na evropski put Srbije, Delević je ponovila da u EU nema ujednačenog stava u pogledu državnosti Kosova, ali da postoji saglasnost o značaju regionalne saradnje i evropskog puta regiona, pa je neophodan napredak u tom pogledu.
Iz te saglasnosti proističu i izveštaji Evropske komisije, na osnovu čega su definisani i prioriteti Akcionog plana, kazala je Delević. "Ja verujem da napredak u onome što zaista predstavlja nešto u čemu se sve zemlje EU slažu jeste nešto što će biti važno za izveštaj i kasnije naravno za političku klimu u kojoj će biti moguće kapitalizovati to što će Komisija reći o onome što smo radili u prethodnoj godini", kazala je Delević.
Na pitanje da li se situacija u pogledu Kosova promenila sa povećanjem napetosti na terenu, ona je kazala da u takvim situacijama "svi očekuju da situacija bude stabilna i pod kontrolom, da obe strane pokažu odgovornost za nju".
Kada je reč o stavovima o Kosovu koje je tokom posete Srbiji iznela nemačka kancelarka Angela Merkel, Delević je kazala da ne smatra da je reč o promeni evropske politike. "Poruke koje smo čuli od kancelarke Merkel ja doživljavam kao nešto tvrđu verziju onoga što sam već navela da može biti pomenuto kao zajednički imenitelj članica EU, a ta tvrđa verzija verujem da je motivisana razlikom koju imamo u pogledu priznavanja odnosno nepriznavanja državnosti (Kosova), kazala je Delević.
Na pitanje o značaju predstojećeg Foruma Srbija-EU i poseta evropskih zvaničnika, Delević je kazala da je nastavak razgovora prilika "za bolje razumevanje situacije obe strane i predstavljanje onoga što je u međuvremenu urađeno", kao i za razumevanje situacije u širem kontekstu. "U tom smislu verujem da i predstojeći forum i posete koje u kontekstu toga očekujemo mogu da budu korisni za proces evropske integracije Srbije", kazala je Delević za EurAktiv.
Sledeći koraci
1. septembra: Srbija dostavlja izveštaj Evropskoj komisiji o sprovedenim reformama u okviru redovnog procesa izveštavanja
2. septembra: Dijalog Beograda i Prištine u Briselu, a jedna od tema biće i rešavanje spora oko carinskog pečata, što je problem na koji ukazuje Evropska komisija i čije rešavanje je predviđeno Akcionim planom.
9. septembra: Prvi forum Srbija - EU na kojem se očekuje prisustvo predsednika Evropskog saveta Hermana van Rompeja, kao i zvaničnika zemalja regiona
14. i 15. septembra: Planirana poseta generalnog direktora Direktorata Evropske komisije za proširenje Hermana van Rompeja
20. i 21. septembra: Dani Srbije u Evropskom parlamentu u Briselu
12. oktobra: Mišljenje Evropske komisije o spremnosti za status kandidata, nakon čega se 13. ili 14. oktobra očekuje poseta evropskog komesara za proširenje Štefana Filea.
Povezani sadržaj
Izvor: EurActiv.rs
|
|
|