Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Mogući novi pritisci zbog Kosova
|
|
|
Objavljeno : 10.10.2011. |
|
|
|
|
|
|
Uoči objavljivanja mišljenja Evropske komisije o zahtevu Srbije za dodeljivanje statusa kandidata sve je više špekulacija o eventualnom pritisku grupe uticajnih zemalja na Beograd kako bi pristao na ustupke u vezi s Kosovom. Očekuje se da Komisija preporuči status kandidata za Srbiju, ali o tome saglasnost mora da postigne svih 27 članica Unije, od kojih su neke uticajne zemlje priznale nezavisnost Kosova. Pritisak bi, prema navodima medija, išao u pravcu raspuštanja srpskih institucija na severu Kosova, što Beograd smatra "crvenom linijom" koju neće preći.
O eventualnom pritisku, koji bi se mogao očekivati do konačne odluke o statusu kandidata, pisali su proteklih dana pojedini prištinski dnevnici, a slične bojazni je izneo i potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić.
Đelić je izjavio za dnevnik Press od 8. oktobra da pojedine zemlje pokušavaju da ubede druge članice Evropske unije da se Srbiji postave dodatni uslovi i za dobijanje statusa kandidata. Upitan koji uslovi mogu da se postave Srbiji na putu ka evropskim integracijama, on je rekao da su "jedini uslovi koji mogu biti problem - oni koji prelaze crvene linije naše državne politike oko Kosova".
"Nažalost, ima i onih u Evropi koji misle da možemo da naredimo Srbima na Kosovu da ukinu demokratski izabrane institucije i idu na izbore koje bi im organizovala Priština. To jednostavno nije moguće", istakao je Đelić.
Prištinski dnevnik Ekspres objavio je 9. oktobra da će velike sile koje podržavaju nezavisnost Kosova narednih dana preduzeti konkretnu akciju kako bi sprečile da Srbija dobije status kandidiata ako ne povuče svoje institucije sa severa Kosova. Pozivajući se na diplomatske izvore u Prištini, bliske najuticajnijim zemljama, dnevnik piše da su u toku pripreme za sastanak čiji je cilj da se obezbedi bolja koordinacija zemalja koje podržavaju nezavisnost Kosova.
Na tom sastanku predstavnici SAD i EU treba da dogovore konkretne korake koje će preduzeti za prevazilaženje situacije na severu Kosova. Na sastanku će biti poslata i jasna poruka Kosovu. "Zahtevaće se tesna saradnja sa Euleksom na severu zemlje. Za svakoga treba da je jasno da se sever ne može 'dobiti' akcijama policije Kosova", kaže izvor prištinskog lista.
Britanski ambasador u Srbiji Majkl Devenport ocenio je da je realno očekivati da će Evropska komisija za par dana doneti pozitivno mišljenje i preporuku da se Srbiji dodeli status kandidata za EU. Upitan da li Velika Britanija očekuje da Srbija raspusti svoje institucije na severu Kosova, Devenport je 9. oktobra za Radio Slobodna Evropa rekao da britanska strana želi da vidi "pozitivan zamah i iskrenu posvećenost Srbije u dijalogu sa Kosovom".
"Moramo da se uverimo da Srbija ulaže iskrene napore i u rešavanje problema vezanih za sever Kosova. Nije reč o tome da svi ti problemi moraju da budu rešeni do kraja ove godine, ali se sasvim sigurno radi o tome da moramo videti kontinuiran i neprekidan napor Beograda da pokaže volju da se iznađu rešenja pomenutih problema koja će moći da budu implementirana u periodu koji sledi", rekao je britanski ambasador.
Upitan o poruci nemačke kancelarke Angele Merkel da Srbija mora da raspusti institucije na severu Kosova ako želi napredak u evrointegracijama, Davenport je rekao da se od Srbije traži da kroz dijalog sarađuje sa Prištinom.
Obnavljanje dijaloga još neizvesno
I dalje je, međutim, neizvesno da li će Beograd i Priština obnoviti dijalog o tehničkim pitanjima, što je proteklih dana pokušao da izdejstvuje posrednik EU u dijalogu Robert Kuper. Beograd odbija da nastavi razgovore dok se ne nađe rešenje za prelaze Jarinje i Brnjak na severu Kosova, dok Priština smatra to pitanje rešenim. Kuper, nakon posete Beogradu 7. oktobra, boravi u Prištini gde bi 10. oktobra trebalo da se sastane sa visokim zvaničnicima Vlade Kosova.
Šef pregovaračkog tima Vlade Srbije za razgovore sa Prištinom Borislav Stefanović rekao je 7. oktobra, posle razgovora sa Kuperom, da će pregovori o tehničkim pitanjima sa Prištinom biti nastavljeni čim "budemo imali konture rešenja" za prelaze Brnjak i Jarinje. Prema njegovim rečima, EU ima razumevanje za stavove Beograda i posle razgovora 7. oktobra bliže je rešenje za sever Kosova. Stefanović je rekao da ne želi da govori o deteljima predloga, jer bi to bilo nezahvalno dok traje pregovarački proces.
Šefica kosovske delegacije u pregovorima Edita Tahiri je 8. oktobra rekla da će se sledeća runda razgovora između Prištine i Beograda održati 14. oktobra, ali da to treba da potvrdi posrednik EU u tim razgovoirma. Priština insistira na tome da se pregovori mogu voditi samo o tehničkim pitanjima, a ne i političkim kakvim smatra i pitanje kontrole nad prelazima.
Kosovske vlasti su tokom vikenda najavile uklanjanje barikada koje su kosovski Srbi postavili na putevima prema prelazima. U intervjuu za vikend-izdanje beogradskog lista Danas, premijer Kosova Hašim Tači rekao je da će barikade na severu Kosova biti uklonjene postepeno i bez nasilja, i ocenio da je pitanje prelaza Brnjak i Jarinje "završeno". Ministar unutrašnjih poslova Kosova Bajram Redžepi izjavio je, takođe, da institucije Kosova u saradnji sa Kforom i Euleksom pripremaju plan za uklanjanje barikada na severu Kosova.
Na pitanje šta misli o političkom dijalogu Beograda i Prištine, koji bi usledio posle tehničkog, kao i o međunarodnoj konferenciji o Kosovu, Tači je rekao da do toga neće doći ako se pod "političkim dijalogom" misli na pregovore o političkom statusu Kosova.
Prištinski dnevnik Koha ditore piše 10. oktobra da dijalog o tehničkim pitanjima između Kosova i Srbije verovatno neće biti nastavljen, ali da će na proleće 2012. godine početi suštinski dijalog dve strana. Prema evropskim zvaničnicima, tehnički dijalog je postigao planirani efekat, odnosno "probijanje leda" u razgovorima. Posle izbora u Srbiji, diplomate očekuju da počne suštinski dijalog, sa "velikim D".
I proteklih nekoliko dana mogla su se čuti u Prištini i Beogradu različita viđenja mogućeg rešenja za krizu na Kosovu. Kosovski analitičar Behljulj Bećaj rekao je da sever Kosova koji je "problematičan" treba pretvoriti u jedan "privremeni evropski region u kome će Euleks sprovoditi evropske zakone".
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|