Uprava za javne nabavke Srbije objavila je 28. oktobra da je u prvom polugodištu 2011. godine utvrdila nepravilnosti u postupcima u vrednosti 1,4 milijarde dinara i da je učešće nekonkurentnih postupaka povećano na 30% u ukupnim javnim nabavkama. Evropska komisija je u svom izveštaju o Srbiji navela da su u Srbiji veće mogućnosti za pregovarački, odnosno nekonkurentni postupak nego u EU, kao i da je potrebno razviti mehanizme za smanjenje korupcije. Kada je reč o kritikama koje se u javnosti iznose o donošenju novog zakona o javnim nabavkama, premijer Srbije Mirko Cvetković kazao je da su one neosnovane, jer nacrt zakona još nije gotov.
"Zabrinjavajuće je i to što je prosečan broj ponuda na tenderu za šest meseci ove godine bio 3,17 što je skoro tri puta slabija konkurencija nego 2003. godine, kad je počela primena Zakona o javnim nabavkama", ukazao je u razgovoru sa novinarima direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović.
Naručioci javnih nabavki su u prvom polugodištu Upravi dostavili 60.022 izveštaja o nabavkama u ukupnoj vrednosti 122,5 milijardi dinara, od čega je 84 % ugovora velike vrednosti.
U otvorenom i restriktivnom postupku, gde je obavezno objavljivanje javnog poziva i nema ograničenja ponuđačima da konkurišu za dobijanje posla, ugovoreno je 73 % javnih nabavki, odnosno 70 % od ukupne vrednosti. Restriktivni postupak je procedura u koji se svi mogu prijaviti na učešće, ali ponudu mogu da dostave samo oni koji zadovoljavaju uslove javnog poziva.
"Pozitivno je što je udeo otvorenog postupka povećan sa 42%, koliko je iznosio u 2008. godini, na 58 %, dok je udeo pregovaračkog postupka ostao 30 %, pa stoga u narednom periodu treba da budu preduzete mere kako bi se povećalo učešće konkurentnih postupka", predložio je Jovanović. On je rekao da je u skoro polovini slučajeva osnov za pregovaranje sa jednim ponuđačem bila zaštita isključivih prava i "tehnički odnosno umetnički razlozi".
Po hitnom postupku, kome ugovorači pribegavaju u uslovima "vanrednih okolnosti i nepredviđenih događaja", u prvom polugodištu ove godine ugovoreno je 24 % javnih nabavki.
Ministarstvo finansija, kako je naglasio Jovanović, ne obaveštava Upravu o sankcijama protiv učesnika u javnim nabavkama u slučajevima kad su utvrđene neregularnosti.
Uštede, ali ne i kontrola regularnosti postupka
Background
U Srbiji se godišnje na javne nabavke troši više od tri milijarde evra, a procenjuje se da bi uštede mogle biti oko 30% kad bi postojala bolja kontrola planiranja, ugovaranja i sporovođenja ugovora o javnim nabavkama. Ministarstvo finansija je najavilo da će do kraja godine biti usvojene izmene Zakona o javnim nabavkama, koje prediviđaju ukidanje Uprave za javne nabavke, a da će podzakonska akta biti usvojena do kraja iduće godine.
U toku je priprema izmena sistema javnih nabavki. Vlada Srbije je usvojila Strategiju i Akcioni plan, a u toku je donošenje zakona. U javnosti se iznose kritike na račun načina donošenja tih propisa, a posebno se ističe se zakon donosi po hitnom postupku bez širokih konsultacija sa civilnim društvom i stručnom javnošću, iako je reč o segmentu u kojem se godišnja potrošnja meri milijardama evra.
Jovanović je rekao da postoji opasnost da se izmenama Zakona o javnim nabavkama oslabi kontrola javnih nabavki, jer je predviđeno ukidanje Uprave za javne nabavke. "Izmenama propisa o javnim nabavkama, kako je najavljeno, biće osnovano centralizovano telo, a čija je uloga da se postignu uštede u javnim nabavkama, a ne da sprovodi kontrolu regularnosti postupaka", upozorio je Jovanović.
Bolja kontrola u javnim nabavkama, prema njegovim rečima, bila bi postignuta kada bi Uprava dobila veća ovlašćenja, kakva ima prekršajni organ, što znači i da izriče kazne.
"Evropska komisija je predložila da Srbija ojača Upravu za javne nabavke, kako bi bila poboljšana kontrola u toj oblasti", podsetio je Saša Varinac iz Uprave za javne nabavke. On je dodao da je praksa u evropskim zemljama da se oko 3 do 4% javnih nabavki sprovodi preko centralizovanog tela, što znači da treba da postoji dobro organizovan sistem kako bi kontrolom bile obuhvaćene sve javne nabavke.
EU: potrebno unapređenje sistema javnih nabavki
Regulativa o javnim nabavkama u Srbiji je delimično usklađena sa tekovinom EU.
Među propisima koji nedostaju je pravni okvir o koncesijama i javno-privatnim partnerstvima, a kapacitet institucija, posebno Ministarstva finansija mora biti ojačan.
Potrebno je takođe primenjivatii odluke Komisije za zaštitu prava ponuđača, a neophodno je uvesti i mere za saradnju svih aktera, uključujući i institucija za reviziju i borbu protiv korupcije, kako bi se smanjila korupcija u ovom domenu.Institucionalna saradnja u ovom domenu je, kako se ocenjuje, dosta slaba.
Ističe se takođe da će Srbija u narednih nekoliko godina morati da u potpunosti izjednači položaj srpskih i inostranih preduzeća u skladu sa Sporazumom ostabilizaciji i pridruživanju.
Kada je reč o sadašnjem okviru, navodi se da su u Srbiji mogućnosti za pregovaračcki postupak veće nego u EU, dok su ograničenja za ograničeni postupak veća.
Komisija za zaštitu prava ponuđača treba tek da stekne kredibilitet pravovremenom obradom slučajeva i konzistentnim odlukama.
U Poglavlju 5 posvećenom javnim nabavkama napominje se da i je u toku izmena zakona u skladu sa Strategijom usvojenom u septembru.
Cvetković: Neosnovane kritike izmena sistema javnih nabavki
Kada je reč o izmenama zakona ojavnim nabavkama, one su na meti kritika zbog planiranog ukidanja Uprave za javne nabavke, spremanja nacrta bez dovoljnog učešća stručne javnosti i građanskog društva, kao i zbog toga što su, prema Akcionom planu za izmene javnih nabavki, rokovi za donošenje zakona i podzakonskih akata neusaglašeni.
Premijer Srbije Mirko Cvetković je međutim 28. oktobra te kritike odbacio kao neosnovane. Taj zakon još nije napravljen, a u Skupštinu neće ući dok sve zainteresovane strane ne kažu svoju reč o njema, uključujući i EU, naveo je premijer.
"Ne može se kritikovati ono što ne postoji... Naravno da postoje problemi, zato se novi zakon i pravi. Njegov cilj je da se, između ostalog, izvrši centralizacija javnih nabavki, u početku ne kompletna, ali sve ide u tom pravcu", rekao je Cvetković novinarima prilikom obilaska beogradskog sajma knjiga.
Premijer je istakao da su "potpuno netačne" spekulacije o tome da je ideja da se donese zakon koji ne bi bio primenjiv šest meseci dok se ne donesu uredbe.
Ministarstvo finansija je najavilo je da će izmene Zakona o javnim nabavkama biti usvijene do kraja godine. Tim izmenama je predviđeno ukidanje Uprave za javne nabvke i uvođenje centralizovanog tela.
Na pitanje novinara da li je zadovoljan kontrolom javnih nabavki, premijer je rekao da "kontrolom čovek nikad nije zadovoljan". "Kontrolu uvek treba povećavati. Na greškama iz prošlosti učimo se da nam bude bolja budućnost", Kazao je Cvetković.