Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ministarstva dodeljuju subvencije bez saglasnosti Komisije
|
|
|
Objavljeno : 26.01.2012. |
|
|
|
|
|
|
Srpska ministarstva ponekad dodeljuju državnu pomoć suprotno zakonu jer od Komisije za kontrolu državne pomoći prethodno ne traže saglasnost, rečeno je 26. januara na seminaru o državnoj pomoći u Privrednoj komori Srbije. Nadležno ministarstvo ima obavezu da pre nego što dodeli subvencije preduzeću preda Komisiji predlog uredbe ili nacrt zakona na osnovu kojeg se dodeljuje pomoć, a Komisija nakon toga odlučuje da li je pomoć dozvoljena i odobrava je. U praksi se, međutim, dešava da davalac pomoći, samo dan pre usvajanja uredbe na sednici Vlade, dostavi Komisiji nacrt uredbe, tako da Komsija nema vremena da reaguje. Veliki broj zaključaka u postupku naknadne kontrole koje je donela Komisija ukazuje na ovaj propust u odobravanju pomoći.
Komisija za kontrolu državne pomoći do sada je održala 21 sednicu na kojima je odlučivala o 181 predmetu državne pomoći i na osnovu svojih informacija je donela 77 zaključaka o pokretanju naknadne kontrole dodeljene pomoći.
"Davaoci pomoći koji prvo dodele pomoć, a onda podnose prijavu Komisiji ulaze u rizik da moraju da vrate pomoć", navela je načelnica Odeljenja za kontrolu državne pomoći u Ministarstvu finanasija Andrijana Ćurčić.
Kako je rekla, ako Komisija donese odluku da pomoć nije dozvoljena, davalac mora od preduzeća koje je primilo novac da zatraži povraćaj pomoći sa kamatama.
"Iz iskustva drugih zemalja, onda ulazimo u začarani krug koji je noćna mora i za davaoce i za primaoce pomoći", kazala je Ćurčićeva.
Ona je naglasila da su davaoci pomoći svesni obaveze o kontroli državne pomoći, ali da se mora jačati na jačanju svesti o prethodnom prijavljivanju pomoći pre nego što se dodeli.
Prema njenim rečima, najveći broj prijava o državnoj pomoći podnelo je Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja kao najveći davalac pomoći.
Ona je istakla da insitucije za kontrolu državne pomoći naročito dobru saradnju imaju sa Gradom Beogradom i Autonomnom Pokrajinom Vojvodine.
Državna pomoć velika u poređenju sa EU
Prema izveštaju o dodeljenoj državnoj pomoći za 2010. objavljenom na sajtu Ministarstva finansija, u Srbiji je u 2010. dodeljena državna pomoć u ukupnom iznosu od 754 miliona evra, što je za 9% manje u odnosu na 2009. odnosno za 2% manje nego 2008.
Po glavi stanovnika je dodeljena pomoć od 103 evra u 2010. odnosno 20 evra manje nego u 2009. Učešće državne pomoći u BDP-u 2010. godine iznosilo je 2,64 % dok je u 2009. iznosilo 2,86 %.
U poređenju sa EU, Srbija nije dodelila visok iznos u apsolutnom iznosu, ali je učešće državne pomoći u BDP-u i dalje visoko, navodi se u Izveštaju o dodeljenoj državnoj pomoći Ministarstva finansija.
Više od 90% državne pomoći dodeljuje se kroz subvencije i poreske podsticaje, a ostatak kroz povoljne kredite i garancije. U ukupnoj državnoj pomoći subvencije su 2010. učestvovale sa 68% u poređenju sa 51% u 2009., a najviše subvencija dodeljeno je za poljoprivredu, rudarstvo i saobraćaj.
Prema Uredbi o izmenama i dopunama uredbe o pravilima za dodelu državne pomoći koja je stupila na snagu prvog dana nove godine, javna preduzeća i preduzeća u teškoćama dobijaće budžetske subvencije i druge oblike državne pomoći po unapred poznatim kriterijumima. Uredba precizira koja preduzeća i pod kojim uslovima mogu dobiti pomoć iz budžeta.
Ovom uredbom Vlada Srbije je ispunila člаn 39. Prelаznog trgovinskog sporаzumа koji propisuje dа će se pomoć dodeljena preduzećima koja obavljaju delatnost od opšteg ekonomskog interesa kontrolisati po isteku roka od tri godine od stupаnjа nа snаgu tog sporаzumа, odnosno od 1. jаnuаrа 2012. godine.
Na listi preduzeća koja obavljaju delatnost od opšteg ekonomskog interesa nalazi se više od trideset preduzeća među kojima su poznata javna preduzeća EPS, JAT Airways, Srbijagas, Putevi Srbije, Tanjug, rudnici Resavica itd.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|