Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Dobra regionalna politika, loša praksa
|
|
|
Objavljeno : 02.02.2012. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je na dobrom putu u pogledu regionalne politike i strateškog pristupa u oblasti regionalnog razvoja, ali su u praksi i dalje sve aktivnosti koncentrisane u Beogradu i većim gradovima, a investicije oko izgradnje Koridora 10, rekao je 2. februara šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer na skupu o regionalnoj politici i evropskim iskustvima. Na skupu je ocenjeno da u Srbiji postoje i dalje velike razlike među regionima i ukazano na značaj regionalnih politika i lokalnih i regionalnih vlasti za integraciju zemlje u EU i korišćenje pretpristupne pomoći.
Dežer je na skupu "Nove regionalne politike i evropska iskustva" u Skupštini Srbije rekao da je Srbija na dobrom putu u oblasti regionalne politike ali da treba još da radi i pripremi se za novu fazu, kada dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. "Kada Srbija dobije status kandidata, otvoriće se novi fondovi i moći će da koristi sredstva za poljoprivrednu i socijalnu inkluziju, što su prioriteti Evropske unije", rekao je Dežer.
Prema njegovim rečima, Srbija treba da uredi sistem revizije i poboljša upravljanje finansijskim sredstvima, a dodatni izazovi su bolja koordinacija između ministarstava i podsticaj lokalnih aktera da rade na pripremi projekata.
Dežer je ocenio i da Srbija ima dobar nacionalni plan za regionalni razvoj i strateški pristup, što su, kako je rekao, osnovni zahtevi Evropske unije, kada dodeljuje svoja sredstva. On je, međutim, ocenio i da je u Srbiji sve koncentrisano u Beogradu i većim gradovima, kao i da su investicije koncentrisane oko Koridora 10, što je neophodno promeniti.
Prema njegovim rečima, regionalna politika Evropske unije je zasnovana na solidarnosti, koju je u toku ekonomske krize teško izraziti, ali da se nada da će se trenutni budžet EU za ravnomerni razvoj regiona od nekoliko milijardi evra održati i u narednom periodu do 2020. godine. Dežer je rekao da će u tom periodu prioriteti EU biti otvaranje novih radnih mesta, socijalna inkluzija i zaštita životne sredine.
"U sledećih sedam godina investiraćemo više od 300 milijardi evra pomoći najsiromašnijim regionima. Srbija treba da se pripremi za to", rekao je Dežer novinarima. On je naveo da EU želi da ceo Zapadni Balkan napreduje i da je, i pored ekonomske krize, taj region atraktivan za proces proširenja.
Predsednik Radne grupe za Zapadni Balkan Komiteta regiona Evropske unije Franc Šausberger (Franz Shausberger) rekao je na skupu da će brzina puta ka EU zavisiti od regionalnih i lokalnih organa, jer će se mnogi propisi EU primenjivati na to nivou.
On je istakao je da Srbija na putu ka EU mora da pronađe svoj sopstveni model regionalizacija i decentralizacije, ali je napomenuo da za to može da uzme ono što joj najviše odgovara iz već postojećih modela u EU. Prema njegovim rečima, važnn je da Srbija na tom putu ima dobru administraciju na nacionalnom, regionalanom i lokalnom nivou.
Potpredsednica Vlade Srbije Verica Kalanović izjavila je da bez regionalizacije nema suštinskog napretka Srbije i integracije u Evropsku uniju. "U Srbiji postoje mnogi koji ne prepoznaju značaj regionalnih politika i koliko je to značajno pitanje u Evropi", rekla je ona.
Kalanovićeva je ocenila da Srbija na decentralizaciji i regionalizaciji ipak nije ostvarila rezultate kojima bi mogla da se ponosi, jer i dalje postoje velike regionalne razlike.
Nakon čvrste centralizacije koja je napravljena u poslednjoj decenijiji 20. veka u Srbiji su, prema njenim rečima, tek poslednjih nekoliko godina učinjeni neki koraci u regionalizaciji. Srbija je sada na prekretnici i mora definisati i nove regionalne politike, rekla je ona, dodajući da to zahteva korenite promene u društvu u mnogim segmetima, kao i efkasnije institucije.
Prema njenim rečima, Srbija i svoje regionalne politike mora da uskladi sa politikama EU, jer se dve trećina propisa EU odnosi na lokalni i regionalni nivo. "Regionalizam nije dnevnopolitičko pitanje, niti uvod u secesiju, već je to neophodna potreba", rekla je Kalanovićeva.
Potpredsednica Skupštine Srbije Gordana Čomić rekla je da Srbija treba da bude "uključena u dostupnost znanja EU kako da se smanje regionalne razlike". Ona je ocenila da je snaga dijaloga o decentralizaciji i regionalizaciji mala.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|