Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Srpski carinici sve bolji u otkrivanju falsifikovane robe    

Objavljeno : 03.04.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Srpski carinici sve su veštiji u otkrivanju falsifikovane robe pa je samo u prošloj godini na granici zaustavljeno pola miliona komada odeće, oko 250.000 igračaka i oko 13.000 komada kozmetike i parfema. Proizvođači priznaju da su se falsifikatori toliko izvežbali da je vrlo teško prepoznati kopiju i to pod uslovom da se zna šta se tačno traži. Kupac bi trebalo da posumnja na "falš" proizvod ako je cena nerealno niska, ako ima slovnih grešaka na deklaraciji što je karakteristično za kineske falsifikatore, ili su renomirani svetski proizvodi zapakovani u obične kese za đubre.

 

Na  seminaru o prepoznavanju žiga održanom 3. aprila u Privrednoj komori Beograd istaknuto je da proizvođač štiti proizvod od kopiranja od trenutka kad tovar uđe na brod, pa sve do najsitnijeg detalja na pakovanju koje samo vešto oko može da primeti.

 

Markus Šimel (Markus Schimmel) koji je govorio o proizvodima japanske kompanije za proizvodnju štampača i štamparske opreme Brader (Brother) naveo je da kompanija najviše problema ima sa kopiranjem ketridža i termalnih traka.

 

Kompanija je u samom pakovanju i na proizvodu predvidela puno "caka" kojima je želela da oteža kopiranje kao što je hologram koji menja boju. Budući da su falsifikatori unapredili tehnologiju kopiranja holograma, kupci bi trebalo da koriste karticu za testiranje holograma.

 

Garancija originala proizvoda su unapred poznate transportne rute, pa čak i carinski prelazi na koje roba dolazi. Recimo, Brader proizvodi brodom dolaze u luku u Hamburgu ili Gdanjsku, odatle u skladište u centralnoj Poljskoj, a zatim u Srbiju.

 

Farmerke Levi’s dolaze u Srbiju isključivo iz distrubucinog centra u Varaždinu u Hrvatskoj ili iz Češke. Originalna Adidas oprema ulazi na srpsko tržišste isključivo iz Grčke, i to preko prelaza Preševo.

 

I japanski proizvođač automobila Tojota (Toyota) ima problema sa lažnim delovima na tržištu Srbije. Originalni Tojota delovi iz pogona u Belgiji stižu u Austiju, a odatle u Srbiju, što znači da svi delovi koji dolazi iz drugih zemalja su kopija.

 

Glavne destinacije lažnih Tojota delova su Kina, Tajland i Bliski istok, kao i Turska, istočna Evropa i istočna Nemačka.

 

Najviše se kopiraju filteri, delovi za kočnice, kopče za kaiše, ali i branici, grejači, patosnice, prekrivači za sedila, oprema za navigaciju i "stilska" dodatna oprema. Recimo, na filterima za ulje plagijatori vole da stave uvek "made in Japan", iako ih Tojota pravi u Kini, moglo se čuti na seminaru.

 

Greške u slovima

 

Kopije svih proizvoda se odaju pakovanjem, greškama u spelovanju, fontu, kvalitetu nalepnice i tako dalje. U fabrikama lažnih "leviski" je recimo uobičajena greška "Lewi’s" umesto "Levi’s" što olakšava posao carinicima i inspekcijama.

 

Sumnjivo je takođe ako je kutija sa Brader proizvodima u toku prevoza na brodu "gola", dok originalne imaju nazive kompanija. Farmerke Levi's su prilikom dopremanja upakovane u kartonsku kutiju, ali nisu pojedinačno upakovane u plastičnu kesu, osim ako je reč o svetlim bojama koje bi mogle da se uprljaju. Zanimljivo je da oni koji kopiraju, pričvršćuju papirne etikete za farmerke običnim metalnim spajalicama što originalni proizvođač nikako ne radi.

 

Stručnjaci koji se bave zaštitom brendova ističu da originalne proizvode ne možete kupiti na ibeju (e-bay), pijaci, buvljaku ili uličnoj tezgi.

 

Zbignjev Trendak (Zbigniew Trendak)  menadžer za zaštitu brenda Levi's u Istočnoj Evropi  kaže da se Levi’s teksas prodaje samo u mreži firmiranih radnji koje su označene na poseban način. Ove farmerke se mogu kupiti u samo devet radnji u Srbiji, od toga su dve u Beogradu.

 

Levi’s je registrovao 30 robnih marki u Srbiji, a čak je i štep na džepu zaštićen kao robna marka, kaže Trendak. Boja poruba je najčešće narandžasta i porub ide do kraja pojasa koji je najdeblji i zahteva dobru šivaću mašinu.

 

Najviše lažnih „leviski“ dolazi iz Kine i Turske. Ranije je kopiranje cvetalo u Novom Pazaru, ali sada je to značajno smanjeno, kaže Trendak.

 

Nema Levisa i Klinik proizvoda za male pare

 

Ako kupac ne može da prepozna, za obično čoveka, sitne detalje, uvek kao indikator ostaje cena jer se kopije odaju po neralno niskim cenama.

 

recimo, preporučena  maloprodajna cena za Levi's farmerke je 80 evra pa naviše. Ako kupac nađe „iste“ farmerke za 20 evra, može odmah da posumnja da je reč o lažnim pantalonama.

 

Regionalni direktor za zaštitu brenda Este Loder (Este lauder) Bruno Roling kazao je da puno kopija šminke i kozmetike koju proizvodi ova kompanije dolazi iz Kine. Najviše se kopiraju Klinik (Clinique) proizvodi, Bobi Braun set četki za šminkanje i Mek (Mac) ruževi za usne.

 

Kopije ovog proizvoda osim po niskim cenama, prepoznaju se po konceptu uštede. Naime, kopije senki u pakovanju sadrže i po 12 različitih boja dok se originalno pakuje najviše tri boje.

 

„Cilj Este Loder je da kupci više potroše kupujući pojedinačne senke”, kaže Roling i dodaje da iz istog razloga ne postoji Mek olovka za usne i za oči dok takvih kopija ima.

 

Domaći carinski propisi potpuno usklađeni sa EU

 

Na  seminaru o prepoznavanju žiga održanom u Privrednoj komori Beograd istaknuto je da su domaći carinski propisu u potpunosti harmoinizovani sa propisima EU u delu koji se odnosi na zaštitu intelektualne svojine u trgovini.

 

Načelnik odeljenja za zaštitu intelektualne svojine Uprave carina Darko Stojčević istakao je da je za prepoznavanje krivotvorene robe od originala presudna saradnja Carine sa proizvođačima koji drže obuke za prepoznavanje njihovih originalnih proizvoda.

 

Ako carinik posumnja da je reč o krivotvorenoj robi, on je zadržava na carini, obaveštava nosioca prava na žig koji uzima uzorak sumnjive robe i proverava je. Vlasnik prava takođe podnesi zahtev za preduzimanje mera za zaštitu intelektualne svojine kao što je uništavanje krivotvorene robe.  Ako to ne uradi u roku od deset dana nakon što ga Carina obavesti, sumnjiva roba prolazi carinu u ulazi u Srbiju.

 

Kako je rekao, cilj je da nosiocni prava na intelektualnu svojinu podnose Carini što više zahteva jer uz formalni zahtev, nosilac prava podnosi i sve druge podatke koji pomažu carinku da odluči da li je reč o originalnoj ili kriovotnovernoj robi.

 

Sve više prijava nosilaca prava intelektualne svojine

 

Od 2004. kada je formirano odeljenje za zaštitu intelektualne svojine, nosioci prava intelektualne svojine podneli su samo 15 zahteva za preduzimanje mera za zaštitu intelektualne svojine, da bi se taj broj u 2011. popeo na 167 zahteva.

 

U prvoj godini je privremeno oduzeto 24 predmeta da bi u prošloj godini carinici imali 604 privremeno zadržavanja. Privremeno znači da se ne ispostavi da je sva roba nužno falsifikovana.

 

Stojčić je naveo i da Carina očekuje podršku nosilaca prava za uništavanje kopija jer je to jedini način da se roba izvuče sa tržišta.

 

Kako bi se smanjili troškovi uništenja, Carina je prošle godine pronašla nekoliko regionalnih punktova za uništenje robe na carinarnicama koje imaju krivotvorenu robu.

 

Ako roba dođe do rafova ona je na meti Tržišne inspekcije Srbije koja radi pri Ministarstvu poljoprivrede. U tržišnoj inspekciji trenutno radi 500 inspektora, od kojih se 48 širom Srbije bavi poslovima zaštite prava intelektalne svojine.

 

Prošle godine Tržišna inspekcija izvršila je 2.200 kontrola na osnovu 50 podnetih prijava, u kojima je oduzela 20 predmeta krivotvorene robe.

 

Izvor: Euractiv.rs

Foto: Sxc.hu

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA