Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kazne za kršenje konkurencije 29 miliona evra
|
|
|
Objavljeno : 11.04.2012. |
|
|
|
|
|
|
Komisija za zaštitu konkurencije Srbije izrekla je u 2011. godini kompanijama kazne za kršenje konkurencije u iznosu od 3,2 milijarde dinara ili 29 miliona evra, rekla je 11. aprila predsednica Komisije Vesna Janković. Domaća regulativa u oblasti konkurencije usklađena je sa evropskim standardima, ali treba dodatno ojačati kapacitete Komisije, kao i sudija koji odlučuju o složenim slučajevima u oblasti konkurencije. Iako nedavna odluka o ograničenju marži u maloprodaji ugrožava jednaki položaj igrača na tržištu, Vlada namerava i dalje da interveniše sličnim merama za uklanjanje poremećaja na tržištu ako drugi mehanizmi ne deluju, najavio je ministar poljoprivrede Dušan Petrović.
Komisija je prvi put prošle godine iskoristila zakonsko ovlašćenje da samostalno izriče sankcije kroz obavezu plaćanja od najviše 10 odsto godišnjeg prihoda kompanije koja je povredila konkurenciju, rečeno je na međunarodnom skupu povodom Dana konkurencije.
Komisija za zaštitu konkurencije usvojila jedinstvenu proceduru u ocenjivanju slučajeva, što, kako je navela jankovićeva, potvrđuje činjenica da je tokom 2011. Upravni sud potvrdio 17 rešenja Komisije dok su samo tri rešenja poništena i vraćanja na ponovno odlučivanje.
Vesna Janković je najavila da će Komisija od sledećeg meseca u nardne dve i po godine dobijati od EU ekspertsku podršku kao i najsavremeniju forenzičku opremu koju će koristiti prilikom nenajavljnih uviđaja u kompanijama.
Premijer Srbje Mirko Cvetković je istakao da su zaštita konkurencije i antimonopolska politika važni elementi privrede i da njihov efekat osećaju građani kroz veći izbor asrotimana, cena i kvaliteta robe i usluga.
"Vlada Srbije pruža punu podršku nezavisnim telima i u tom smislu je važno što je novi Zakon za zaštitu konkurencije proširio ovašćenja Komisija", rekao je Cvetković i istakao da je Komisija "u dosadašnjem radu dokazala svoju nezavisnost".
Učesnici skupa su nekoliko puta ponovili da je Srbija uskladila svoje zakone u oblasti konkurencije sa regulativom EU. Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert) je međutim ukazao da je regulisanje tržišta auto-osiguranja i ograničavanje marži na maloprodajne cene namirnica suprotno ideji konkurencije.
Prema njegovim rečima, potrebno je nastaviti napore za dalju liberalizaciju privrede jer pojedine kompanije imaju dominantan položaj u oblastima transporta, energetike i telekomunikacija.
On je dodao da je potrebno dodatno ojačati kapacitete Komisije za zaštitu konkurencije, kao i sudija koji odlučuju u slučajevima povrede konkurencije.
Komisija za zaštitu konkurencije, kako je neveo, ne treba da se bavi samo preventivnim merama već i da primenjuje mere represije.
Dežer je naglasio da će poglavlje o zaštiti konkurencije biti vrlo zahtevno u pregovorima o pridruživanju, što se, kako je naveo, pokazalo i u slučaju Hrvatske koja još uvek nije usvojila nekoliko regulativa u toj oblasti.
Ministar poljoprivrede Srbije Dušan Petrović je istakao da je Vlada Srbije donosila "dobre odluke" kada je reč o oblasti konkurencije.
Vlada je na predlog Ministarstva poljoprivrede donela mere za otklanjanje poremećaja na tržištu jer instrumenti za zaštitu konkurencije nisu dali rezultate, odgovorio je ministar na Dežerovu primedbu o ograničenju marži.
"U ovoj zemlji određena vrsta hleba ne sme da bude skluplja od 44 dinara. Postojale su primedbe stručnjaka i javnosti da je ograničenje cene suprotno konkurenciji. Ali, dogodilo se da taj hleb danas širom Srbije košta između 27 i 44 dinara. Dobili smo konkurenciju ovom administrativnom merom jer nije bio moguće primeniti drugi mehanizam da se spreče zloupotrebe na tržištu hleba", dodao je on.
"Da Vlada nije donela odluku o ograničenju trgovačkih marži ostnovnih životnih namirnica od 10% imali bismo vrlo dramatične stvari na tržištu, naročito poslednjih nedelja evro skače desetak odsto", rekao je on.
Kako kaže, posledice te odluke nisu trpeli trgovci jer nijedna mala radnja ili velika trgovina nije zatvorena, a ni cene životnih namirnica nisu porasle.
Petrović smatra i da je liberalizacija spoljno-trgovinskog režima poboljšala konkurenciju na tržištu Srbije. U osvrtu na kritike onih koji smatraju da će Srbiji naškoditi ukidanje carina na domaće proizvode, on je rekao da je prošle godine izvoz poljoprivrenih proizvoda dostigao 2,7 milijardi dolara.
"Poljoprivreda se ne boji konkurencije, čak naprotiv", rekao je ministar. On je takođe nedvosmisleno rekao da će Vlada svaki put intervenisati na tržištu kad Komisija ne može.
"Borićemo se da tamo gde ne može da stigne Komisije stigne Vlada, jer je to dobro za građane Srbije i stvaarnje dobro regulisanog tržišta", smatra Petrović.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|