Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kako približiti EU srednjoškolcima
|
|
|
Objavljeno : 19.04.2012. |
|
|
|
|
|
|
Kako približiti EU srednjoškolcima, omogućiti im uvid u suštinu integracija i pripremiti ih za vreme kada Srbija postane članica Unije? Na taj korak se odlučila grupa njihovih starijih kolega iz studentskog udruženja Beogradski model EU (BEUM) koji su prošle godine organizovali u Beogradu prvu simulaciju institucija EU za studente u istočnoj Evropi. Ovog puta, BEUM organizuje za srednjoškolce 21. aprila u Beogradu seminar čiji je cilj da im se na neutralan i nepristrasan način predstavi EU, ali i omogući da steknu znanja koja će im biti potrebna kada zemlja pristupi EU. Među srednjoškolcima u Srbiji uglavnom vladaju stereotipi o EU a njihovi stavovi o Uniji često idu u krajnosti - ili je idealizuju ili je sagledavaju u vrlo negativnom svetlu, kaže predsednik BEUM-a Darko Mandić.
BEUM 21. aprila, u saradnji sa Fakultetom za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA), organizuje jednodnevni seminar "Upoznaj Evropsku uniju" za učenike trećih i četvrtih razreda srednjih škola. Srednjoškolci se mogu prijaviti za seminar na sajtu BEUM-a.
"Naša ideja je da učenicima srednjih škola u celoj Srbiji, prvenstveno u Beogradu, predstavimo EU na jedan neutralan i nepristrasan način", rekao je za EurAktiv Mandić i dodao da je cilj da se mladima predstavi organizacija kojoj Srbija teži na način na koji ona zaista jeste bez idelizovanja i dnevnopolitičkih uticaja.
Srednjoškolci će na seminaru imati priliku da se upoznaju sa kratkim istorijatom EU i integracijom Srbije, a težište će biti na radu evropskih institucija jer će mladima, kako smatraju u BEUM-u, poznavanje rada tih institucija biti važno kada zemlja pristupi EU. Biće predstavljeni i primeri aktivizma mladih u EU, kako mladi pišu projekte i dobijaju novac od EU kroz program "Mladi u akciji" (Youth in action), a jedna od tema će biti pregovaranje i lobiranje u EU.
"Tu temu smo izdvojili zato što je EU zasnovana na konsenzusu a do njega je jako teško doći. To mukotrpno pregovaranje i lobiranje u EU za neka pitanja traje čak po dve decenije. To je izuzetno važan aspekt te zajednice, jer kada imate 27, a uskoro i više clcanica, jako je teško uskladiti stavove", rekao je Mandić i podsetio da se u nekim pitanjima i dalje odluke moraju donositi jednoglasno u EU.
Mandić je rekao da se očekuje učešće oko 50 srednjoškolaca većinom iz Beograda, ali iz Vojvodine, centrlane i južne Srbije. On je dodao da su se uglavnom prijavljivali gimnazijalci ali i učenici stručnih, prevashodno ekonomskih škola.
Za prijavu nije bilo presudno usmerenje ili uspeh u školi. Stav organizatora je bio da nije bitan uspeh već interesovanje koje su srednjoškolci pokazali za EU i seminar. "Jer, kada cela država ulazi u EU, u EU ne ulaze samo odlični i vrlo dobri đaci već svi, i svi treba da znaju gde žive i kako da iskoriste te institucije da postignu nešto u životu, neke svoje ciljeve", rekao je Mandić.
On je dodao da među srednjoškolcima ima puno stereotipa o EU, kao i da su mladi često pod uticajem političkih dešavanja, uključujući predizbornu kampanju koja je u toku. Prema njegovim rečima, srednjoškolci ili idealizuju EU ili je sagledavaju u nekom vrlo negativnom svetlu, odnosno smatraju da će se odmah živeti bolje po ulaksu zemlje u EU ili da će način života u Srbiji koji poznaju potpuno nestati.
"Upoznaj EU" bi trebalo da bude samo prvi u nizu seminara koje BEUM planira da organizuje za srednjoškolce, a koji će još ozbiljnije i dublje ući u problematiku EU.
BEUM već ima iskustva u približavanju EU mladima, pošto je u novembru prošle godine organizovao u Beogradu za studente prvu simulaciju institucija EU u istočnoj Evropi. Za to je nedavno dobio i priznanje na simulaciji koja je održana u Strazburu kao jedan od najbolje organizovanih projekata za sedam godina postojanja koncepta simulacije institucija EU.
U simulaciji Beogradski model EU 2011. je učestvovalo oko 150 studenata, od kojih je 100 došlo iz inostranstva, a procešna ocena kojom su učesnici ocenili beogradski model je bila 4,7 od 5, rekao je Mandić. Beogradski model je prvi model u svetu na kome su simuliran rad tri najbitnije institucije EU, odnosno osim Evropskog parlamenta i Saveta EU i Evropskog saveta, dodao je on.
Prema njegovim rečima, beogradski model je postao inspiracija i studentima u drugim zemljama, pa je slična inicijativa pokrenuta i u Crnoj Gori gde će na jesen biti održana prva simulacija, kao i u Mađarskoj i Španiji.
U pripremi beogradske simulacije srpskim studentima su pomogle i kolege iz BETA, jednog od najvećih studentskih organizacija u Evropi, koje direktno podržava EU. Nakon dodeljivanja statusa kandidata i srpski studenti mogu da se uključe u to udruženje koje ima već dobilo prva tri člana iz Srbije.
Autor: Maja Poznatov
Foto: BEUM
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|