Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srpski prosvetari razmišljaju o "grčkom modelu" štrajkova
|
|
|
Objavljeno : 27.04.2012. |
|
|
|
|
|
|
Sindikati prosvete ne isključuju mogućnost štrajka do kraja školske godine ako prosvetni radnici zbog malih zarada budu to tražili od sindikalnog rukovodstva, rečeno je 26. aprila na okruglom stolu posvećenom godišnjici završetka štrajka prosvetnih radnika u organizaciji sindikata "Nezavisnost". Nakon prošlogodišnjeg iscrpljujućeg štrajka koji je trajao više od dva meseca, a nije doneo očekivane rezultate, sindikati razmatraju štrajkovanje po "grčkom modelu". U prosveti je zaposleno više od 100.000 ljudi, a prosečna neto plata iznosi oko 36.000 dinara što je skoro 7.000 manje od neto plate radnika u državnoj upravi. Odnos plate profesora sa fakultetom i čistačice u školi trenutno je 2,07 prema jedan, tvrde prosvetari.
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dragan Matijević kazao je da prosvetni radnici nisu imali korist od prošlogodišnjeg štrajka zbog čega razmišljaju o "grčkom modelu koji daje bolje rezultate".
"Od štrajkova nikad ne treba odustati, ali razmišljamo o novoj varijanti da to ne budu veliki istrpljujući štrajkovi od mesec dana, već da probamo grčki model", naveo je Matijević.
Kako je objasnio, reč je o masovnim štrajkovima koji traju dva do tri dana, a zatim staju ne bi li se videli rezultati u pregovorima. On je izrazio očekivanje da štrajka neće biti do juna jer nova vlada Srbije neće biti formirana do leta zbog čega "sindikati nemaju s kim da pregovaraju".
Međutim, predsednik Sindikata radnika u prosveti Slobodan Brajković nije želeo da isključi mogućnost da će biti štrajka do kraja školske godine.
"Ako je članstvo nezadovoljno platama, a jeste, i ako hoće štrajk i da se ne završi školska godina, nemamo pravo da im to uskratimo", rekao je Brajković istakavši da je članstvo "žestoko nezadovoljno".
Sindikalci su istakli i da su nezadovoljni odnosom aktuelnog ministarstva, kao i svih prethodnih, prema prosveti jer je svaki ministar donosio svoj zakon o osnovnom obrazovanju.
Prosečna neto zarada u prosveti u oktobru 2011. godine iznosila je 35.655 dinara s tim da je 76% prosvetara visoko obrazovano. Kako tvrde sindikati, prosečna zarada hrvatskih prosvetara kreće se od 499 evra do 762 evra, a u Sloveniji od 1.000 do 1.500 evra.
Prosvetni radnici su prošle godine štrajkovali više od dva meseca nakon čega su sa premijerom Mirkom Cvetkovićem i ministrom prosvete Žarkom Obradovićem potpisali sporazum kojim je okončan štrajk.
Prema rečima sindikalaca, Vlada je od devet tačaka sporazuma ispunila samo dve tačke. Prosvetarima nisu isplaćene jubilarne i novogodišnje nagrade, a izostalo je i dogovoreno povećanje zarada zbog čega više od 20.000 zaposlenih prima minimalnu zaradu.
Sindikati traže i korekciju koeficijenta tako da se najniža zarada u prosveti poklopi sa minimalnom zaradom, a da plata zaposlenog sa fakultetom bude tri puta veća od plate čistačice u prosveti. Kako je rekao Brajković, odnos plate profesora i fizičkog radnika je trenutno 2,07 prema jedan.
U nedavnom razgovoru sa Ministarstvom finansija, sindikatima je rečeno "da su u pravu, ali da para nema", kazao je Brajković.
Sindikatima je, kako je rekao Brajković, u tom ministarstvu rečeno da povećanje zarada prosvetara za samo 1% zahteva dodatnih milijardu dinara koje "država nema" i da će sindikati o povećanju morati da pregovaraju sa budućom vladom.
On je naveo da su plate prosvetara od 2008. do danas povećane za 8%, osim minimalca i zarada domara i kuvara koje su povećane za 18%.
Sindikalci su ocenili da je 103.000 zaposlenih u obrazovanju suviše s obzirom da je učenika sve manje. "Nijedan ministar do sada nije sproveo racionalizaciju, već se broj povećavao", kritikovao je Brajković brojne reforme dosadašnjih vlada.
Učesnici skupa nisu krili nezadovoljstvo činjenicom što, kako su rekli, za sve sektore ima novca, osim za prosvetu.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|