Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srpska transportna infrastruktura najlošija u Evropi
|
|
|
Objavljeno : 24.05.2012. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je po nivou sloboda u trgovini pala za četiri mesta i sada je 71. među 132 zemlje, pokazuje Izveštaj o slobodi globalne trgovine za 2012. Svetskog ekonomskog foruma (WEF). Sa ocenom 3,97 Srbija je lošija od većine zemalja regiona i EU, sa izuzetkom Bosne i Hercegovine i Bugarske. Najlošija tačka Srbije je transportna infrastruktura. Od zemalja regiona u izveštaju je najbolje prošla Crna Gora (39. mesto), pri čemu je njena "najjača tačka" fizička bezbednost, što podrazumeva pouzdanost policijskih službi (40.) i uticaj kriminala i nasilja i terorizma na troškove preduzeća (17. i 6. mesto). Najlošija strana Crne Gore je dostupnost i kvalitet transportnih usluga, po čemu se našla na 99. mestu.
U odnosu na prethodni izveštaj od 2010. godine, Srbija je izgubila mali broj poena - 0,01, a mesto je izgubila zbog napretka drugih zemalja. U poređenju sa zemljama regiona i EU, Srbija je pri samom dnu, pošto su iza nje samo Bugarska, koja je od 2010. popravila poziciju za četiri mesta i dospela na 74. mesto i Bosna i Hercegovina, čija pozicija je ostala nepromenjena.
Srbija je najlošije ocenjena u pogledu kvaliteta i raspoloživosti transportne infrastrukture, po čemu se našla na 118. mestu, ispod svih zemalja Evrope i bivšeg Sovjetskog Saveza.
Ocenjeno je da investitori u pogledu transportne infrastrukture Srbiji mogu da daju "minus" po svim pojedinačnim pokazateljima, a najlošiji su kvalitet lučke infrastrukture, gde je Srbija na 124. mestu, i kvalitet puteva i infrastrukture vazdušnog saobraćaja, na 122. mestu. Loše su rangirani i železnička infrastruktura (110. mesto) i broj aerodroma na milion stanovnika (96. mesto).
Jako loše ocene Srbija je dobila i u pogledu regulatornog okruženja, pa se našla na 116. mestu. Pod tim se podrazumeva i efikasnost vlade, gde je Srbija na 125. mestu, što znači da je samo sedam zemalja lošije od nje. Tu se vrednuje koliko je potrošnja vlade namenska, koliko je privreda opterećena prekomernim propisima, a opšti okvir efikasan u pogledu rešavanja sporova. Ocenu regulatornog okruženja Srbije donekle "izvlači" dobar rezultat u pogledu otvorenosti za multilateralna trgovinska pravila, po čemu je Srbija na 13. mestu.
Background Za Izveštaj o slobodi trgovine koristi se kombinacija podtaka iz javno dostupnih izvora i rezultati godišnjeg istraživanja mišljenja rukovodećih osoba u preduzećima koje Svetski ekonomski forum sprovodi sa partnerima - istrazivačkim institutima i poslovnim organizacijama u pojedinačnim zemljama.
U Srbiji je partner Fond za razvoj ekonomske nauke (FREN).
Svetski ekonomski forum je nezavisna međunarodna organizacija osnovana 1971. godine, sa ciljem da uključi lidere poslovnih, politikčkih, akademskih i drugih krugova u odabir značajnih tema za regionalni i privredni razvoj i raspravu o njima. Poznat je po godišnjem sastanku u Davosu.
Od zemalja Jugoistočne Evrope, članice Svetske trgovinske organizacije su Hrvatska (od novembra 2000.), Makedonija (od aprila 2003.) i Crna Gora (od 29. aprila 2012.), dok su Srbija i Bosna i Hercegovina posmatrači.
Srbija je najbolje rangirana u pogledu dostupnosti i kvaliteta transportnih usluga, gde je na 43. mestu. Tu spadaju kvalitet dostave, mogućnost da se prati tok kretanja pošiljke, kao i efikasnost poštanskih usluga.
Među prvih 50 Srbija je i po pristupu domaćem i stranom tržištu, što podrazumeva carinske propise i necarinske mere - na 46 mestu.
Ostale oblasti u kojima je Srbija ocenjivana su efikasnost carinskih službi (59. mesto), efikasnost uvoznih i izvoznih procedura (72. mesto), transparentnost granične uprave (75. mesto), dostupnost i korišćenje informacionih i komunikacionih tehnologija (57. mesto) i fizička bezbednost (80. mesto).
Hrvatska je na 46. mestu pri čemu su joj najjače strane dostupnost i korišćenje informacionih i komunikacionih tehnologija (30. mesto) i dostupnost i kvalitet transportne infrastrukture (35. mesto).
Ispred Srbije su i Albanija (49. mesto) i Makedonija (61.), a iza Bosna i Hercegovina (80. mesto). Od zemalja EU, lošija od Srbije je samo Bugarska, na 74. mestu.
Lideri na listi su Singapur, Hong Kong, Danska, Švedska i Novi Zeland, dok su na dnu liste Čad, Burundki, Venecuela, Zimbabve i Haiti.
Izveštaj SEF-a, koji se radi svake dve godine, pokazuje koliko su ekonomije u svetu učinile za slobodnu trgovinu i gde su potrebna poboljšanja. Rezultati iz izveštaja, kako navodi SEF, treba da pomognu zemljama da se integrišu u globalnu trgovinu, kao i kompanijama pri donošenju investicionih odluka.
U odnosu na izveštaj iz 2010, Slovenija je napredovala za dva mesta, Crna Gora za četiri, a Albanija za 10. Hrvatska je pak pala za jedno mesto a Makedonija za pet, dok je BiH ostala na istoj poziciji.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: WEF
Povezani sadržaj
|
|
|