Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Zabranjen ultradesničarski pokret Obraz
|
|
|
Objavljeno : 12.06.2012. |
|
|
|
|
|
|
Ustavni sud Srbije zabranio je delovanje ultradesničarske organizacije "Obraz", rečeno je 12. juna agenciji Beta u tom sudu. To je druga takva organizacija čiji je delovanje zabranjeno u Srbiji u okviru napora društva da se obračuna sa ekstremističkim idejama i grupama. Njihovo sve primetnije i često nasilno delovanje koje je ugrožavalo živote drugih proteklih godina bilo je neposredan povod da se zatraži njihova zabrana. Međutim, prema nekim ocenama, iako će doprineti smanjenju ekstremizma i nasilja, njihova zabrana neće iskoreniti ekstremizam jer su za to potrebne temeljnije promene u samom društvu.
Ustavni sud raspravljao o predlogu Republičkog tužilaštva za zabranu klerofašističke organizacije "Obraz" 14. decembra 2011. godine. Tužilaštvo je zatražilo zabranu te organizacije jer "svojim delovanjem ugrožava temeljne principe demokratije, navodeći da je zato zabrana te organizacije opravdana i u skladu sa Konvencijom UN o ukidanju diskriminacije".
U zahtevu za zabranu Tužilaštvo je navelo brojne nasilne akcije te organizacije i krivične postupke i presude koje se vode protiv vođe "Obraza" Mladena Obradovića i njegovih saradnika.
Vođa "Obraza" Mladen Obradović je u toj raspravi izjavio da se taj pokret zalaže za državnu i strukturnu obnovu srpstva na temeljima svetosavlja i da srpski svetosavski nacionalizam nije šovinizam i da nije isključiv. Obradović je naveo da se 'Obraz' zalaže za "zdravo društvo", što znači da negativne pojave budu prevaziđene i da je Obraz pokret "legalista i legitimista".
Zabranu "Otačastvenog pokreta Obraz" i "Srpskog narodnog pokreta 1389" zatražio je 25. septembra 2009. godine tadašnji republički tužilac Slobodan Radovanović zbog, kako je naveo, nasilnog rušenja ustavnog poretka, kršenja zajamčenih manjinskih i ljudskih prava i izazivanja rasne, nacionalne i verske mržnje i netrpeljivosti.
Background Ustavni sud Srbije odlučio je 2. juna 2011. da zabrani rad neofašističke organizacije "Nacionalni stroj" kao tajne organizacije koja širi nacionalnu i versku mržnju. Državno tužilaštvo Srbije uputilo je u oktobru 2008. godine inicijativu za zabranu rada i delovanja te organizacije. U novembru 2006. lider "Nacionalnog stroja" Goran Davidović, zvani Firer, osuđen je na godinu dana zatvora zbog širenja verske, nacionalne i rasne mržnje. On je bio u bekstu prvo u Italiji a zatim u Nemačkoj, a nemačke vlasti su ga izručile Srbiji u aprilu 2010.
Zabranu "Otačastvenog pokreta Obraz" i "Srpskog narodnog pokreta 1389" republičko tužilaštvo zatražio je u septembru 2009. godine.
MUP Srbije je 2005. godine "Obraz" označio kao klerofašističku organizaciju.
Tužilaštvo je tada saopštilo da je uočilo Obraz i Pokret 1389 kao uzročnike brojnih incidenata u kojima su njihovi pripadnici pridržavajući se načela tih organizacija na razne načine povređivali Ustavom garantovana ljudska prava. Predlog je obrazložen time da pripadnici navedenih organizacija raspiruju mržnju prema neistomišljenicima, ksenofobiju, homofobiju i zalažu se za proterivanje ljudi koji nisu iste vere i nacije kao i oni.
Vođa Obraza Mladen Obradović je 20. aprila 2011. prvostepeno osuđen pred Višim sudom u Beogradu na dve godine zatvora zbog organizovanja nereda u Beogradu tokom Parade ponosa, 10. oktobra 2010. godine, a njegovi saradnici iz Obraza Damir Grbić i Krsta Milovanović na po godinu dana zatvora. U neredima na beogradskim ulicama tada je povređeno više od 140 ljudi, od kojih 124 policajca, a pričinjena je i velika materijalna šteta.
Parada ponosa nije održana u Beogradu 2011, iako je bila planirana i zakazana za 2. oktobar, pošto su vblasti donele odluku o zabrani svih skupova zakazanih za taj dan sa obrazloženjem da je ugrožena bezbednost. Organizatori Parade i deo civilnog društva to su ocenili kao kapitulaciju države pred huliganima.
Ubistvo francuskog navijača Brisa Tatona u septembru 2009. pokrenulo je pitanje ekstremizma i nasilja koje podstiču i izazivaju navijačke grupe. Srpski zvaničnici su tada najavili borbu protiv nasilja i ekstremizma. Inicijativa za zabranu navijačkih organizacija nije, međutim, urodila plodom.
Stavovi
Zaštitnik građana Saša Janković izjavio je da je zabrana klerofašističke organizacije "Obraz" bila "nužna", ali je upozorio da njome neće biti rešen problem ekstremizma u društvu već da se moraju poboljšati uslovi života i obrazovanja. "Ne treba misliti da je tom zabranom rešen problem ekstremizma. Potrebne su intenzivnije mere u oblasti kulture, obrazovanja, sporta ali i ekonomije u protivnom ekstremizam će se povećavati", rekao je Janković za Betu.
Portparol Republičkoj javnog tužilaštva Tomo Zorić pozdravio je odluku Ustavnog suda Srbije o zabrani ultradesničarske organizacije Obraz i ocenio da će ta odluka doprineti suzbijanju nasilja. "Ovakva odluka šalje snažnu poruku da je zaštita ljudskih prava i sloboda u Republici Srbiji neprikosnovena", rekao je Zorić u izjavi agenciji Beta. Zorić je ocenio da će ta odluka doprineti suzbijanju nasilja i netolerancije koju je Obraz promovisao.
Organizacija "Parada ponosa" pozdravila je odluku Ustavnog suda Srbije o zabrani organizacije "Obraz" i pozvala državne organe da, pored odbijanja registracije sličnih udruženja, kažnjavaju i akte nasilja i diskriminacije koje čine pripadnici ovih grupa. "Imajući u vidu da je zabrana 'Parade ponosa' takode proglašena neustavnom, očekujemo da će policija i drugi državni organi u potpunosti pružiti zaštitu učesnicima Beograd Prajda 2012. od ovakvih i sličnih grupa koje vrše nasilje", navodi se u saopštenju.
Nezavisni policijski sindikat Srbije ocenio je da je zabrana klerofašističke organizacije "Obraz" dobar potez, ali je upozorio da to nije dovoljno za povećanje bezbednosti u Srbiji. U saopštenju tog sindikata se kaže da su i dalje na slobodi članovi "Obraza" koji su učestvovali u brojnim neredima i da njih ništa ne sprečava da nastave to da rade.
Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) ocenila je da je zabrana "Obraza" dobra vest za Srbiju i da ta stranka očekuje i da članstvo u "Obrazu" ili nastavljanje njihovih ideja bude krivično delo. U saopštenju LSV je navela da je zabrana tog pokreta "još jedna dobra vest za Srbiju", ali da "ostaje nejasno zašto je trebalo čekati šest i po godina da do toga i dođe".
Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava YUCOM Milan Antonijević ocenio je da je odluka Ustavnog suda Srbije da zabrani pokret "Obraz" pozitivan korak. On je Radiju Slobodna Evropa rekao da je dobro da se sada kada postoji porast nasilja šalje poruka da država neće tolerisati one koji promovišu nasilje i protiv kojih su pokrenuti ozbiljni postupci.
"Treba videti sada koje su druge mere o kojima možemo razgovarati. Ove mere države koje deluju strože jesu potrebne u ovakvoj situaciji u kojoj se nalazimo i ja to ocenjujem kao pozitivan korak", kazao je Antonijević.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|