Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU pokrenula sa Kosovom strukturni dijalog o vladavini prava
|
|
|
Objavljeno : 31.05.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija je pokrenula sa Kosovom 30. maja u Briselu strukturni dijalog o vladavini prava koji treba da omogući Kosovu da ostvari napredak u reformi pravosuđa i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Dijalog nije način da se, kako je naglasio evropski komesar za proširenje Štefan File (Fuele), zaobiđe proces pristupanja niti predstavlja zamenu za evropske težnje Kosova. Dijalog je, prema njegovim rečima, deo novog pristupa EU da se već u ranoj fazi pridruživanja rešavaju problemi u tim oblastima. File je najavio da će tokom juna kosovskim vlastima biti uručena "mapa puta" za viznu liberalizaciju, a prema najavama iz Prištine, to će se desiti 14. juna.
Pokretanju dijaloga u Briselu su pored Filea prisustvovali evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem (Cecilia Malmstroem), potpredsednik kosovske vlade i ministar pravde Hajredin Kuči, ministar unutrašnjih poslova Bajram Redžepi i ministarka za evropske integracije Vljora Čitaku. Prisustvovali su i specijalni izaslanik EU na Kosovu Samuel Žbogar i šef Euleksa Gzavije Bu de Marnak (Xavier Bout de Marnhac).
File je rekao da je dijalog osmišljen tako da pomogne Kosovu da se suoči sa izazovima u oblasti vladavine prava sa težištem na pravosuđu i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, navodi se u saopštenju Evropske komisije.
"Danas je veliki dan u odnosima Kosova i EU i veliki dan za Kosovo, Pokrenuli smo strukturni dijalog u oblasti vladavine prava i istovremeno, u prisustvu moje koleginice (komesarke za unutrašnja pitanja) Sesilije Malmstrem (Cecilia Malmstroem) razgovarali smo o situaciji u vezi sa mapom puta za viznu liberalizaciju", rekao je File nakon sastanka.
On je istakao da je sada sve spremno da evropska komesarka za unutrašnje poslove zvanično uruči "mapu puta" za viznu liberalizaciju kosovskim vlastima "kasnije u junu".
Vljora Čitaku izjavila je 30. maja kosovskim medijima da će vodič za liberalizaciju viza biti uručen kosovskim vlastima 14. juna. Vodič za liberalizaciju viza, takozvana mapa puta, predstavlja instrument kojim se određuju konkretni zadaci koje Kosovo mora da ispuni kako bi građanima bile ukinute vize za putovanje u zemlje EU.
Background Kosovo pod Rezolucijom 1244 SB UN je obuhvaćeno procesom stabilizacije i pridruživanja koji je EU pokrenula 2000. godine za region Zapadnog Balkana. Savetu EU je 18. februara 2008. primio na znanje proglašenje nezavisnosti Kosova i konstatovao da je na članicama da odluče o odnosima sa Kosovom u skladu sa nacionalnim praksama i međunarodnim zakonom. Kosovo nisu priznale Slovačka, Španija, Grčka, Kipar i Rumunija.
Evropska unija je krajem marta 2012. pokrenula izradu studije izvodljivosti za Kosovo koja treba da utvrdi koliko je Kosovo usklađeno sa standardima EU i korake koje mora da preduzme da bi bilo spremno za pokretanje pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju. Pokretanje izrade studije izvodljivosti je omogućio dogovor Beograda i Prištine o regionalnom predstavljanju Kosova.
Evropska unija je zvanično 19. januara 2011. pokrenula dijalog sa Prištinom o liberalizaciji viznog režima za građane Kosova, koji jedini na Zapadnom Balkanu ne mogu da putuju bez njih u EU. Za ukidanje viza potrebno je da se ispune uslovi koji se odnose na tehnička i zakonska pitanja, zbog čega taj proces može trajati nekoliko godina.
File je rekao da se strukturnim dijalogom ne zaobilazi proces pristupanja niti da on predstavlja zamenu za evropske teženje Kosova. "To je način da se Kosovo još više približi EU. Mi smo danas razgovarali i raspravljali o pravosuđu, borbi protiv korupcije i borbi protiv organizovanog kriminala", rekao je on.
On je podsetio da je strukturni dijalog deo novog pristupa EU ne samo prema Kosovu već celom regionu, koji podrazumeva usredsređivanje na poglavlja 23 i 24 u pregovorima koja se odnose na vladavinu prava. "Ipak, Kosovo je među prvim zemljama koje će imati koristi od ovog novog pristupa usredsređivanja na poglavlja 23 i 24 koja se odnose osnovne principe i vrednosti EU poput vladavine prava, pravosuđa i osnovnih prava", rekao je on.
Prema njegovim rečima, strukturni dijalog se neće sastojati samo od političkih razgovora na visokom nivou svakih šest meseci već od konkretnog rada. Sledeći sastanak će se, kako se navodi u zaključcima sa sastanka, održati ubrzo posle objavljivanja studije izvodljivosti za Kosovo.
File je naveo da je definisan institucionalni okvir za ostvarivanje napretka u utvrđenim oblastima. "Složili smo se da postoji vrlo jasna veza između Euleksa i strukturnog dijaloga", rekao je on i dodao da je Komisija "jasno stavila do znanja da će se o jednom broju važnih pitanja razgovarati u dijalogu o procesu stabilizacije i pridruživanja".
Na prvom sastanku strukturnog dijaloga 30. maja Komisija je naglasila da Kosovo u oblasti borbe protiv oganizovanog kriminala mora da unapredi kapacitete kako bi efikasno sprovodilo istrage i procesuiralo slučajeve prekograničnog kriminala, posebno trgovine drogom i ljudima. Komisija smatra da vlasti Kosova moraju da ulože dodatne napore u sprečavanju, istrazi i procesuiranju slučajeva korupcije. Potrebno je i da se na Kosovu uspostavi sistem za zaplenu imovine stečene nelegalnim putem kako bi uskratila finansijska sredstva za kriminalne aktivnosti, navodi se u zaključcima sa sastanka.
Komisija je na sastanku ukazala na značaj efikasnog i nezavisnog pravosuđa. Nakon napretka ostvarenog usvajanjem ključnih zakona Kosovo treba da sprovede pravosudnu reformu kako bi dodatno osnažili nezavisnost, nepristrasnost i transparentnost pravosuđa, navodi se u zaključcima. Kao izazove u domenu pravosuđa Komisija je navela zaostale slučajeve, potrebu da se izdvoji dovoljno sredstava za neometani rad sudova, resutrkturiranje kancelarija tužilaštva, kao i "popunjavanje slobodnih randih mesta namenje manjinama", navodi se u zaključima.
Predstavnici Kosova su predstavili napore koji se preduzimaju u u pravosuđu, oblasti unutrašnjih poslova i pravosuđu čiji je cilj da se ta pitanja reše brže i efikasnije. Predstaviljeni su planove za brže rešavanje zaostalih slučajeva pre sudovima i druga pitanja koja se direktno odnose na pravosuđe. Kosovski zvaničnici su predstavili korake u borbi protiv korupcije, uključujući pripremu novog zakona čiji je cilj jačnje borbe protiv organizovanog kriminala i kroupcije.
Komisija i kosovske vlasti su se složili da Kosovo mora da dalje radi na reformama u oblasti vladavine prava uz podršku Euleksa.
"U kontekstu postepenog prenosa (nadležnosti) sa Euleksa na kosovske vlasti, sturkturni dijalog o vladavini prava će imati sve veću ulogu u potvrđivanju prioriteta i obezbeđivanju neophodne koordinacije među akterima", navodi se u zaključcima i dodaje da će biti pripremljena merila za proces prenosa nadležnosti u okviru zajedničkog koordinacionog odbora za vladavinu prava, dok će se o ostvarenom napretku i vremenskom okviru redovno raspravljati na sastancima strukturnog dijaloga.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Wikimedia.org
Povezani sadržaj
|
|
|