Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Tabaković: Devizne rezerve se neće trošiti na budžet
|
|
|
Objavljeno : 07.08.2012. |
|
|
|
|
|
|
Dan nakon izbora novog guvernera, slika o monetarnoj politici koju će voditi Jorgovanka Tabaković malo je jasnija: devizne rezerve se neće trošiti na popunjavanje budžetskih rupa i sumnjive privredne projekte, a osnovni cilj biće monetarna stabilnost i briga o cenama i inflaciji. Nije, međutim, još poznato kojim instrumentima guvernerka namerava da "primora" domaće banke da više i verovatno pod povoljnijim uslovima kreditiraju privredu i građane. Sa prvim obećanjima stigle su i nove ostavke tri člana Saveta NBS, inače profesora beogradskog Ekonomskog fakulteta: Boška Živkovića, Milojka Arsića i Zorice Mladenović. Nova guvernerka, izvesno je, imaće i manja ovlašćenja u upravljavljanju imovinom NBS.
"Ciljevi NBS su zakonom definisani i njih niko ne dira. To su monetarna stabilnost, osnovna briga da se inflacija ne podstiče ni neodgovornim odnosom prema kursu ni dopuštanjem da monopoli utiču na inflaciju", rekla je Tabaković televiziji B92.Kao ciljeve Narodne banke posebno je istakla stabilnost cena.
"Cilj ove zemlje mora da bude ekonomski razvoj koji se odvija u stabilnoj državi, a da bi ona bila stabilna mora da ima stabilne cene i da se vodi računa da ne dođe do inflacije", poručila je ona.
Kao svoje prve korake najavila je da želi građane i privredu da uveri da radi u njihovom interesu.
"Prvi koraci su da građane uverimo da to jeste banka građana i privrede i da svoj uspeh i svoja primanja zasnivamo na uspehu privrede od koje živimo", rekla je Tabaković, koja je potpredsednica Srpske napredne stranke.
Kako je navela, finansijski sektor treba da finansira građane i privredu, a potrebno je, kako kaže, i vratiti se "tradicionalnom" bankarstvu, to jest da NBS treba da bude zainteresovana da građani i privreda posluju uspešno.
"Obećavam da nećemo trošiti devizne rezerve na popunjavanje "budžetskih rupa" i nenamenska trošenja, rekla je ona Radio-televiziji Srbije upitana o optužbama da će nova vladajuća koalicija trošiti devizne rezerve NBS.
Kako je navela, svi oni koji misle da postoji "zlatan ćup sa prepuno para" za ulaganje u "neznase kakve projekte" - varaju se. Ona je poručila privrednicima kojima su potrebni krediti da će morati da uvere investitore da ulože u Srbiju ili da zemljama u razvoju poput Alžira ponude znanje i usluge firmi iz Srbije.
Poručila je i da neće dozvoliti da se neko "poigra" sa nezavisnošću NBS i ugledom kod međunarodnih finansijskih institucija.
Tabaković je navela da je potrebno utvrditi strukturu deviznih rezervi. "Moramo da znamo šta su u deviznim sredstvima računi države, a šta su devizna sredstva banaka", rekla je Tabaković, koju je za guvernera NBS izabrala vladajuća koalicija oko Srpske napredne stranke, Socijalističke partije Srbije i Ujedinjenih regiona Srbije.
Međutim, NBS ni dosad nije krila strukturu deviznih rezervi. Devizne rezerve početkom jula iznosile su 10,1 milijardu evra, s tim da su neto devizne rezerve NBS 5,52 milijarde, a ostatak pripada domaćim bankama po osnovu izdvajanja za devizne rezerve. Međutim, minimalni iznos neto deviznih rezervi, prema računici MMF-a, iznosi 4,1 milijardu evra što znači da NBS ima na raspolaganju još 1,5 milijardi evra.
Tabaković je poručila da nijednom "tajkunu ili biznismenu ne duguje ništa". Kako je navela, to su garancije da će raditi svoj posao pošteno i to je razlog zašto ju je predsednik Srbije Tomislav Nikolić predložio za guvernera.
Upitana o svom stranačkom angažmanu i optužbama opozicije da na čelo NBS dolazi kao političar, Tabaković je rekla da je i u politici radila za opšte dobro građana, tako da, prema njenim rečima, ta primedba "otpada sama po sebi".
"Ja nisam neko ko ne zna šta je život. Ne živim ni u inostranstvu ni u oblacima. Imam 30 godina rada u bankarstvu i privredi", zaključila je Tabaković. Tabaković je ranije najavila da će zamrznuti svoj politički angažman.
Pale nove ostavke
Samo dan nakon što je izabran novi guverner, neopozive ostavke su podneli predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije (NBS) Boško Živković, i Zorica Mladenović i Milojko Arsić - članovi Saveta koji čini ukupno pet funkcionera. Kako je saopštila NBS, oni su o tome obavestili predsednika Skupštine Srbije Nebojšu Stefanovića.
U obrazloženju ostavke navodi se je da je NBS, izmenama i dopunama Zakona o NBS koje je Skupština donela 4. avgusta, postala funkcionalno i personalno zavisna od poslaničke većine u Skupštini, odnosno od Vlade Srbije.
"Usvojenim izmenama i dopunama Zakona grubo su prekršeni osnovni međunarodno opšteprihvaćeni principi samostalnosti i nezavisnosti centralne banke od Vlade i pojedinačnih interesnih grupa", ukazuje se u saopstenju.
Kako se ocenjuje, usvajanje izmena Zakona u kratkom roku će pogoršati položaj Srbije na međunarodnom finansijskom tržištu, smanjivanjem njenog kreditnog rejtinga i povećanjem troškova zaduživanja države, preduzeća i građana.
Izmenama zakona bitno je promenjena funkcija Saveta guvernera NBS tako što je nadzorna funkcija Saveta formalno preneta na Skupštinu, a suštinski na Vladu Srbije. Pri takvim zakonskim rešenjima, Savet je faktički postao izlišan. Rešenja koja su uvedena izmenama i dopunama Zakona o NBS nisu saglasna sa našim uverenjima i znanjima o funkcionisanju centralnih banaka", piše u obrazloženju ostavke.
Imovina NBS
Iako to dosad nije bilo u fokusu, nova Vlada je ograničavajući nadležnosti NBS regulisala i pitanje raspolaganja imovinom centralne banke. Guverner je, do promena zakona 4. avgusta imao nadležnost za odlučivanje o imovini kojom NBS raspolaže, poput državnog novca i nekretnina, osim o prodaji nepokretnosti, za koju procedura nije bila predviđena.
Izmenama i dopunama Zakona o NBS je precizirano da ubuduće o korišćenju i raspolaganju imovinom, Izvršni odbor NBS donosi opšte akte, a guverner ili lice koje on ovlasti na osnovu toga donosi pojedinačjne akte i u ime i za račun NBS zaključuje pravne poslove.
U predlogu zakona je, međutim, bilo predviđeno da odluku o prodaji može doneti Izvršni odbor NBS uz saglasnost vlade Srbije, ali u usvojenoj verziji zakona ta je odredba izbačena.
Najvažnije nekretnine kojima Narodna banka Srbije raspolaže su: poslovni objekti Sedišta NBS u Kralja Petra 12 i Nemanjinoj 17, poslovni objekat Zavoda za izradu novčanica i kovanog novca, Poslovno rekreativni centar Topčider, zgrade filijala NBS u Novom Sadu, Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Užicu, poslovni objekat u Bul. Zorana Đinđića 64, odmaralište u Soko banji, kao i 7 apartmana na Zlatiboru, 5 u Budvi i 3 u Igalu.
Navedeni objekti su uknjiženi u korist Narodne banke Srbije ili su u postupku uknjiženja.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|