Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kandidatura Srbije prosleđena Komisiji
|
|
|
Objavljeno : 25.10.2010. |
|
|
|
|
|
|
Savet ministara Evropske unije zatražio je danas od Evropske komisije da izradi mišljenje o spremnosti Srbije da dobije status kandidata za članstvo u EU. Svaki dalji korak Srbije ka članstvu će, međutim, biti propraćen saglasnošću svih članica EU da Srbija u potpunosti sarađuje s Haškim tribunalom.
To praktično može da znači da Srbija neće moći da računa na status kandidata za članstvo u EU ako ne izruči Ratka Mladića i Gorana Hadžića Haškom tribunalu.
U zaključima Saveta ministara podseća se da je uslov pune saradnje Srbije sa Haškim sudom sadržan u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) i Prelaznom sporazumu. Takođe se ističe da je u skladu sa političkim kriterijumima iz Kopenhagena puna saradnja sa Tribunalom ključni uslov za članstvo u EU.
Background Srbija je zvanično podnela molbu za kandidaturu za članstvo u EU 22. decembra 2009. godine. Aplikaciju je Švedskoj, tadašnjoj predsedavajućoj EU, predao predsednik Srbije Boris Tadić.
Savet ministara je tu aplikaciju razmatrao posle skoro godinu dana, odnosno na sastanku održanom danas u Luksemburgu. Ministri spoljnih poslova su na sastanku zatražili od Evropske komisije da izradi mišljenje o kandidaturi Srbije. Posle izrade mišljenja Komisije, koje će trajati najmanje šest do devet meseci, sledi potvrđivanje kandidature Srbije za članstvo u EU. Tim činom Srbija zvanično postaje država kandidat za članstvo u EU.
Savet ministara je u kontekstu srpskog zahteva za članstvo istakao da će posle današnje odluke "svaki dalji korak na putu ka članstvu Srbije u EU biti preduzet kada Savet jednoglasno odluči da puna saradnja sa Tribunalom postoji ili i dalje postoji". Istaknuto je da će Savet ministara EU pažljivo pratiti izveštaje o napretku Tužilaštva Haškog suda, a EU i njene članice izražavaju spremnost da Srbiji pomognu u tome.
Francuski ministar za Evropu Pjer Leluš (Pierre Lellouche) izjavio je da je to na određen način zaslužena nagrada kako za napredak u reformama, tako i za veoma teške napore koje je Vlada Srbije uložila u saradnji sa EU oko rešavanja problema Kosova.
Leluš je ocenio da je Kosovo i dalje veoma" bolno istorijsko pitanje" za Srbiju i da kosovski problem ni izdaleka još nije rešen.
U zaključcima sa današnjeg sastanka Savet ministara EU takođe poziva Srbiju da primeni preporuke koje je Tužilaštvo Haškog suda predstavilo Savetu bezvednosti Ujedinjenih nacija u junu 2010, a tiču se podrške Srbije procesima koji su u toku i njene pomoći u ključnim pitanjima hapšenja dvojice preostalih begunca Mladića i Hadžića. To bi, kako se dodaje, "bio najubedljiviji dokaz napora Srbije i saradnje sa Haškim sudom".
Savet ministara se založio i za napredak u procesu dijaloga Beograda i Prištine uz podršku EU i njene visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton (Catherine Ashton) što je rezolucijom usvojenom u Generalnoj skupštini UN 9. septembtra 2010. pozdravljeno kao faktor mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu. Savet je naglasio da je konstruktivan pristup saradnji u regionu od suštinskog značaja.
U zaključcima je istaknuto da Savet ministara EU ponovo potvrđuje da je budućnost Zapadnog Balkana u EU i da napredovanje svake zemlje ka članstvu u EU zavisi od pojedinačnih napora u ispunjavanju kriterijuma iz Kopenhagena i uslova iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Vanakere: Važan korak ka članstvu u EU
Odluka Saveta ministara da od Komisije zatraži mišljenje o kandidaturi Srbije predstavlja važan korak ka pristupanju Srbije Evropskoj uniji, izjavio je u Luksemburgu Stiven Vanakere (Steven Vanackere), ministar spoljnih poslova Belgije koja predsedava EU.
Vanakere je rekao da ta odluka dolazi nakon bitnog napretka u regionalnoj saradnji, a posebno "spremnosti Beograda da pokrene dijalog s Prištinom".
"Evropska unija je bila veoma zadovoljna što je postignuta jednoglasnost o tome u Ujedinjenim nacijama u Njujorku", rekao je Vanakere ukazujući na rezoluciju o Kosovu koja je usaglašena između Srbije i EU i usvojena u Generalnoj skupštini UN u septembru.
Belgijski ministar je kazao da je "jasno da je današnja odluka (ministara EU) na određen način povezana s tim "povoljnim i konstruktivnim stavom" Srbije koji je EU videla proteklih nedelja i meseci.
"Takođe mora biti jasno da još mnogo mora da se učini, jer to je tek početak celog procesa. Za Vladu Srbije važno je da može da ispuni ta obećanja", kazao je Vanakere.
Prema njegovim rečima, ne treba očekivati da će sada kada je Savet zatražio od Komisije da izradi mišljenje o Srbiji, sve glatko da teče.
"Mi ćemo, naravno nastaviti s istom logikom kao i sa svim zemljama koje teže članstvu u EU, a to predstavlja mnogo posla. Jasno je da će svaki dalji korak biti utemeljen na uslovu pune saradnje s Haškim sudom", naglasio je Vanakere.
File: Velika podrška ide uz velika očekivanja
Evropski komesar za proširenje Štefan File (Fule) pozdravio je današnju odluku Saveta ministara EU da Komisiji prosledi zahtev Srbije za članstvo u Uniji, ali je ukazao da saradnja sa Haškim tribunalom ostaje "najvažniji uslov za pozitivno mišljenje o zahtevu Srbije za članstvo".
"Današnja odluka je izraz snažne podrške EU Srbiji i njenim liderima. Ovoj podršci odgovaraju podjednako velika očekivanja", navedeno je u saopštenju evropskog komesara. Dodaje se da će nivo saradnje Srbije sa Haškim tribunalom biti najvažniji uslov za pozitivno mišljenje o zahtevu Srbije za članstvo.
File je izrazio nadu da će tokom naredne posete haškog tužioca Srbija moći da mu pokaže da od juna ulaže veće napore.
"Srbija je poslednjih godina postigla značajne rezultate. Nadamo se da ćemo moći da vidimo kako prelazi i poslednju prepreku, da će locirati dvojicu begunaca i iskorisititi prvu priliku da ih uhapsi", naveo je File. "Komisija će odmah početi da radi na pripremi mišljenja o zahtevu Srbije za članstvo. Za nekoliko nedelja planiramo da srpskim sagovornicima pošaljemo upitnik u kome se traže informacije o spremnosti Srbije da s EU započne pregovore o pristupanju", navedeno je u saopštenju.
File je ukazao da će Komisija izvršiti sveobuhvatnu, objektivnu i kvalitativnu procenu sposobnosti Srbije po sva tri kopenhaška kriterijuma: političkom, ekonomskom i sposobnosti da se preuzmu obaveze članstva u EU.
Evropski komesar je podvukao da Srbija takođe mora da nastavi da ulaže napore u sprovođenju reformi, posebno u oblasti vladavine prava. "Izveštaj o postignutom napretku, koji će biti objavljen 9. novembra, poslužiće srpskim vlastima kao mapa za ulaganje daljih napora sa ciljem dobijanja pozitivnog mišljenja", rekao je on.
File je naveo i da su velika očekivanja i u oblasti dobrosusedskih odnosa i regionalne saradnje. "Srbija je već učinila mnoge značajne korake ka svojim susedima. Nadamo se da ćemo biti svedoci njenog konstruktivnog angažmana, u evropskom duhu, u dijalogu s Kosovom", istakao je File.
Kredibilitet politike proširenja je zajednička odgovornost, ocenio je File, dodajući da EU sa svoje strane treba da ispuni obavezu i nagradi uspehe koje zemlje uključene u proces proširenja čine na svom putu ka Uniji.
S druge strane, zemlje kandidati i potencijalni kandidati moraju da ispune uslove za članstvo kako bi naše države članice bile sigurne da se radi o kvalitetnom procesu koji će EU učiniti ne samo većom, već i jačom, navedeno je u saopštenju evropskog komesara.
Izvor: EurActiv i Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|