Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Komisija očekuje zeleno svetlo za kandidaturu Srbije
|
|
|
Objavljeno : 14.10.2010. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija, bez obzira na stav holandskog parlamenta, i dalje očekuje da će Savet ministara Evropske unije 25. oktobra u Luksemburgu razmotriti dalje korake ka potvrđivanju kandidature Srbije za članstvo u Evropskoj uniji, preneli su sinoć (13. oktobra) agenciji Beta zvaničnici Komisije i evropske diplomate. Oni su istakli da je ocena Komisije u Briselu, isto kao i svih članca EU osim Holandije "više nego jasna", a to je da se uvaže koraci vlasti u Beogradu koji svedoče o odlučnosti Srbije da zajedno s EU usaglašava sve korake na putu u članstvo u Uniji.
Background Savet ministara EU zasedaće 25. oktobra u Luksemburgu, gde će razmatrati zahtev Srbije za status kandidata za članstvo u Uniji. Ako Savet bude potvrdno odgovorio na zahtev Srbije, onda će Evropskoj komisiji uputiti zahtev da izradi mišljenje o kandidaturi Srbije. Posle izrade mišljenja Komisije, koje će trajati najmanje šest do devet meseci, sledi potvrđivanje kandidature Srbije za članstvo u EU. To je naredni korak gde bi Holandija ponovo mogla da blokira dalji proces evropske integracije Srbije, ako preostala dvojica optuženih pred Tribunalom u Hagu Ratko Mladić i Goran Hadžić ne budu uhapšeni i izručeni tom sudu.
Sve države članice izuzev Holandije podržaće put Srbije ka EU na sastanku u Luksemburgu. Holandski parlamentarci, koji imaju jak uticaj na spoljnu politiku te zemlje, zatražili su da se rasprava o kandidaturi Srbije odloži do izveštaja Serža Bramerca o saradnji Srbije s Tribunalom u Hagu koji će biti predstavljen u decembru. Mišljenje Holandije, međutim, Savet ministara može ostaviti po strani ukoliko kandidaturu Srbije na sednici u Luksemburgu bude razmatrao kao "tehničko pitanje", a ne "političko" za koje bi bio potreban konsenzus svih članica Unije.
Dosad je, kako je predočeno, izrada mišljenja Komisije o kandidaturi neke zemlje bila uvek ne političko, već tehničko pitanje o čemu se odlučuje većinom, na šta je ukazano i holandskim parlamentarcima pred jučerašnju raspravu.
"Evropska komisija i dalje se nada da će rasprava o mišljenju biti održana i da će to zatražiti Savet ministara EU 25. oktobra", izjavila je predstavnica za štampu evropskog komesara za proširenje Anđela Filote (Angela) povodom zahteva holandskog parlamenta da se za decembar odloži rasprava Saveta ministara EU o mišljenju Evropske komisije o kandidaturi Srbije.
"To svakako još treba da potvrdi predsedništvo Saveta ministara EU, a mi verujemo da hoće", rekla je agenciji Beta predstavnica za štampu evropskog komesara Štefana Filea.
Bart Urvi (Ouvry), portparol ministra spoljnih poslova Belgije, predsedavajuće članice EU, Beti je potvrdio da je ministar Stiven Vanakere (Steven Vanackere) uvrstio u zvanični dnevni red zasedanja Saveta ministara EU 25. oktobra, razmatranje zahteva Evropskoj komisije da mišljenjem oceni da li je Srbija spremna za status kandidata za članstvo u EU.
Holandski parlament je sinoć zatražio da se u Savetu ministara EU odloži rasprava o kandidaturi Srbije za članstvo u EU do idućeg izveštaja glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca. Stav holandskog parlamenta je bio i da će ako Savet ministara to odbije, Holandija zatražiti da svaki naredni korak Srbije u evrointregracijama bude vezan za punu saradnju s Hagom.
Formirana Vlada u Holandiji
Kao razlog zašto Savet ministara na prethodnom sastanku održanom u septembru nije raspravljao o kandidaturi Srbije navođeno je to što odlazeća holandska vlada nije imala kapacitet da o tome odlučuje. U Hagu je danas predstavljena nova vlada, čiji će predstavnik u Luksemburgu izneti stav te zemlje o kandidaturi Srbije.
Novu holandsku manjinsku vladu čine liberali, koje podržavaju antiislamisti iz Partije za slobodu Gerta Vildersa (Geert Wilders). Premijer vlade je liberal Mark Rute (Rutte). Članovi vlade su danas položili zakletvu pred kraljicom Beatrisom (Beatrix) na skromnoj ceremoniji u njenoj radnoj palati u Hagu.
Mark Rute (43), prvi šef vlade iz redova liberala od 1918, i potpredsednik vlade Maksim Ferhagen (Maxime Verhagen) su potom sa kraljicom i novim ministrima otišli na zajedničko fotografisanje.
U novoj holandskoj vladi je po šest ministara iz redova Ruteove liberalne Narodne partije za slobodu i demokratiju (VVD) i Hrišćansko-demokratske alijanse (CDA) među kojima su i tri žene, ali nema nijednog ministra stranog porekla. Bivši holandski ministar spoljnih poslova Maksim Ferhagen (54) u novoj vladi dobio je resor ekonomije, poljoprivrede i inovacija. Liberal Uri Rozental (Rosenthal) postao je novi šef holandske diplomatije. Hrišćansko-demokratska alijansa dobila je i mesta ministra odbrane i ministra za imigraciju i azil.
Dogovor o formiranju manjinske vlade postignut je 28. septembra, tri i po meseca od parlamentarnih izbora. Manjinsku vladu podržava antiislamska desničarska Partija za slobodu Gerta Vildersa koja, međutim, neće imati predstavnike u kabinetu. Liberali i CDA zajedno imaju 52 mesta u parlamentu od ukupno 150, a uzpodršku Vildersove stranke tanku većinu od 76 poslanika.
Izvor: Beta i EurActiv
Povezani sadržaj
|
|
|