Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Izveštaj EK: Plus za statistiku, minus za NBS i pravosuđe
|
|
|
Objavljeno : 10.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Od ukupno 33 poglavlja koji se pominju u Izveštaja o napretku, Srbija je ostvarila izvestan ili dobar napredak u 26, dok je u sedam poglavlja učinjeno nimalo ili vrlo malo. Kao korak unazad u kršenju nezavisnosti institucija ocenjene su nedavne izmene zakona o Narodnoj banci Srbije, dok je kao dobar napredak ocenjen pomak u primeni statistike i metodologije u Zavodu za statistiku i odlično sprovođenje popisa stanovništva 2011. godine kao i početak popisa poljoprivrede ove godine. Kad je reč o ispunjavanju ekonomskih kriterijuma za uspostavljanje tržišne ekonomije, Srbija u proteklih godinu dana nije ostvarila dodatni napredak, navodi se u Izveštaju. Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Vensan Dežer ocenio je da izveštaj EK predstavlja objektivnu sliku stanja u Srbiji u ovom trenutku i da se u njemu jasno navodi šta treba dalje uraditi da bi se išlo napred.
Dežer je pozvao vlasti u Beogradu da urade više na reformi pravosuđa i sprovođenju vladavine prava i posebno ukazao na loše stanje u pravosuđu i problem nezavisnosti državnih institucija.
Problemi s pravosuđem i vladavinom prava bili su pomenuti i u prethodnom izveštaju EK, rekao je Dežer. On je posebno ukazao na probleme oko reizbora sudija, zatim na propuste u reviziji tog reizbora i podsetio da je čitav proces na kraju završio pred Ustavnim sudom.
Šef Delegacije EU u Srbiji ukazao je da se u izveštaju posebno pominje problem sa funkcionisanjem institucija i kršenje njihove nezavisnosti, posebno kad je reč o Visokom savetu sudstva gde se dve godine čeka na izbor predsednika. Istakao je da pravosuđe mora da bude više nezavisno u odnosu na izvršnu vlast.
Dežer je naveo podatak da Srbija sama pred Evropskim sudom za ljudska prava ima šest odsto svih pritužbi koje su uglavnom posledica neefikasnosti sudstva, odlugovlačenja u donošenju presuda i problemom sa realizacijom presuda. On je istakao da u Srbiji ima šest miliona nerešenih sudskih postupaka i naveo da je to "blago rečeno previše u odnosu na broj stanovnika".
Dežer je kazao da postoji potreba za potpunom revizijom strategije pravosuđa, ali je pozdravio ozbiljne namere nove Vlade Srbije da se obračuna sa korupcijom. On je istakao da je do sada postojao problem nedostatka "snažnog političkog vođenja" u borbi sa korupcijom.
Istakao je da je važno da presude i kazne budu adekvatne izvršenim delima i pozdravio pristup "nulte korupcije", odnosno nepostojanja bilo kakve tolerantnosti prema problemu korupcije u društvu.
On je podsetio da u Srbiji i dalje nepostoji zakon o upravnom postupku, što takođe predstavlja plodno tlo za korupciju i odugovlačenje postupaka. Dežer je pozvao da se nastavi sa pokrenutim istragama i podstio na zastoj u postupku koji je pokrenut zbog kupovine vakcina za grip u Srbiji.
Govoreći o stanju ljudskih prava, Dežer je rekao da je pravni okvir u toj oblasti zadovoljavajući, ali da postoje određeni problemi u primeni. U tom konteksu pomenuo je nedavno otkazivanje "Parade ponosa" i odsustvo tolerancije prema različitosti.
Podsetio da neke od preporuka ombudsmana za ljudska prava vlasti nisu sprovele u delo, što bi takođe trebalo da se promeni u budućnosti.
Govoreći o ekonomskoj situaciji u Srbiji, Dežer je ukazao na problem ogromnog broja nezaposlenih i visok deficit koji će ove godine verovatno premašiti 6,7 %, iako je trebalo da bude nešto iznad četiri odsto.
Problem je, rekao je Dežer, što javna potrošnja i dalje raste. On je naveo da su potrebne dugoročne strukturne reforme privrede, završetak procesa privatizacije i poboljšanje poslovne klime.
Dežer je rekao da je EU generalno zadovoljna saradnjom Srbije sa Haškim tribunalom, ali da postoji prostor za dalje unapređenje saradnje kada je reč o zaštiti svedoka i gonjenju osumnjičenih za ratne zločine pred sudovima u Srbiji.
"Ogroman posao je urađen, ali mi smo morali da izvestimo i o teškoćama. Sada je bitno da ne gubimo vreme", rekao je Dežer uz ocenu da je vreme za ubrzavanje dobrih odnosa Srbije i EU.
Dežer je kao pozitivnu stvar istakao to što u svim institucijama Evropske unije postoji saglasnost oko toga da je potrebno dalje nastaviti proces proširenja EU i dodao da Srbija i EU nikada nisu imale bolje odnose.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|