Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbiji datum kad ostvari napredak u odnosima sa Prištinom
|
|
|
Objavljeno : 10.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija predložiće datum za početak pregovora sa Srbijom čim proceni da je ostvaren vidljiv napredak u odnosima sa Prištinom, izjavio je 10. oktobra u Briselu evropski komesar za proširenje Štefan File. Ključni deo tog procesa će biti da se krene u rešavanje problema severnog Kosova uz poštovanje teritorijalne celovitosti Kosova i posebno potreba lokalnog stanovništva, navodi se u dokumentu Strategija proširenja i glavni izazovi 2012-2013. koji je isti dan objavljen u Briselu. Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da bi zahtev da Srbija poštuje teritorijalni integritet Kosova mogao da vodi ka zatvaranju dijaloga Beograda i Prištine. U Godišnjem izveštaju o napretku Srbije navodi se da Srbija treba da nastavi sa reformama i da posebna pažnja treba da se posveti vladavini prava, reformi pravosuđa i uspostavljanju nezavisnih institucija, pre svega Narodne banke Srbije.
Predstavljajući Godišnji izveštaj o napretku Srbije i zemalja Zapadnog Balkana u procesu evrointegracija File je naveo da to treba da dovede do pune normalizacije odnosa i da omogući da i Srbija i Kosovo nastave put ka Evropskoj uniji uz izbegavanje međusobne opstrukcije tog puta.
"Dosta sam uznemiren ovakvom izjavom (o poštovanju teritorijalne celovitosti) jer umesto da pomogne početku dijaloga ona može da ga zatvori. Možda je bilo od Srbije poštenije tražiti da prizna nezavisnost Kosova nego da prizna državni integritet", rekao je Dačić na konferencije za novinare u Vladi Srbije pošto je od ambasadora EU u Srbiji Vensana Dežera dobio izveštaj o napretku Srbije.
Dačić je rekao da je iznenađen izostankom razumevanja za napore Srbije na njenom evropskom putu i napore u normalizaciji odnosa sa Prištinom i istakao da Srbija neće pomoći Prištini u zaokruživanju nezavisnosti Kosova.
U Godišnjem izveštaju EK se predlaže i potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom jer je, kako je rekao evropski koemsar File, uspostavljen "institucionalni i pravni okvir koji to omogućuje".
Evropska komisija ocenila je da Srbija "nastavlja putem kako bi dovoljno ispunila politička merila" za članstvo u Evropskoj uniji, ali je nužno da posebnu pažnju posveti vladavini prava i, naročito, obezbeđivanju nezavisnosti pravosuđa.
To se navodi u zaključcima i preporukama Strategije proširivanja koju je 10. oktobra u Evropskom parlamentu u Briselu obrazložio evropski komesar Štefan File.
Uz napomenu da je zbog izbora došlo do usporavanja zakodavne aktivnosti, Komisija podvlači da je "određen napredak uočen u primeni reformi na mnogim poljima" kao i da "Srbija nastavlja punu saradnju s Haškim sudom".
Normalizacija odnosa sa Kosovom
"Novo srpsko vođstvo je naglasilo rešenost da sprovede sve dogovore u dijalogu s Pristinom i krene u rešavanje širih političkih pitanja", stoji u dokumentu, uz opasku da je "sprovođenje tog obećanja ključno za napredak Srbije u novoj fazi integracije u EU".
Komisija podseća da je Evropski savet Srbiji odobrio status kandidata za članstvo u EU i ocenjuje da Srbija sprovodi obaveze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU. Ukazuje se da se "zamahu reformi mora udahnuti nova snaga" i da je "nužan dalji napredak u vidljivom i trajnom poboljšanju odnosa s Kosovom".
U zaključcima i preporukama Strategije ističe se da tome u prilog ide to što je Srbija nedavno potpisala Tehnički protokol o integrisanom upravljanju granicama/administrativnim linijama (IBM) prema Kosovu.
Komisija ukazuje da napredak predstavlja i tumačenje koje je Srbija dala za dogovor o regionalnoj saradnji i predstavljanju Kosova, čime se, kako svedoči početna primena, sada više ne koči regionalna saradnja i učešće svih strana u njoj.
U dokumentu se od Srbije još traži da se "predusretljivo uključi u regionalnu saradnju i ojača veze sa susednim zemljama".
Evropska komisija (EK) smatra da koraci za normalizaciju odnosa Beograda s Prištinom moraju biti ugrađeni u buduće pregovore o članstvu Srbije u EU i da to treba da bude deo "sveobuhvatnog pristupa uz odlučnost strana i punu podršku Evropske unije".
Komisija će vođstvo EU izvestiti da je Srbija "dostigla nužni stepen usaglašenosti s merilima za članstvo, a posebno ključni prioritet da su preduzeti koraci za vidno i postojano poboljšanje odnosa s Kosovom".
Stavovi
Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer izjavio je da se u Strategiji proširenja Unije jasno ističe njena namera da nastavi proširenje. "Taj dokument (Strategija proširenja EU) jasno potvrđuje mišljenje i stavove Evropskog saveta da se nastavi proširenje", rekao je Dežer ali nije komentarisao izjavu srpskog premijera Ivice Dačića da je uznemiren zbog toga što se u Strategiji ukazuje na potrebu poštovanja teritorijalnog integriteta Kosova. Predstavnik EU je ocenio da odnosi EU i Srbije nikada nisu bili bolji, ali da postoji još zadataka koje treba rešiti, poput nastavka dijaloga Beograda i Prištine.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin ocenio je da je sadržaj izveštaja Evropske komisije veran prikaz relativno skromnog napretka Srbije u proteklom periodu. Kacin je naveo da će Srbija ući u novu fazu odnosa sa EU kada dođe do pune implementacije dogovora postignutih u dijalogu s Prištinom i pomaka u vezi s pitanjem severa Kosova. "Sadržaj izveštaja Komisije bio je na izvestan način očekivan i predstavlja veran prikaz relativno skromnog napretka Srbije u proteklom periodu", navodi se u saopštenju Kacina i dodaje da odnos prema Kosovu nije jedini izazov u vezi s kojim građani Srbije i Brisel očekuju napredak.
Potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić rekla je da izveštaj EK prikazuje objektivno stanje u Srbiji i da će ga vlada detaljno razmotriti. "Izveštaj nije ni kritika ni pohvala. Za nas je to objektivna slika stanja u kome se nalazi Srbija", rekla je Grubješićeva.
Predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović ocenio je da je negativni izveštaj EK prelomna tačka u kojoj će Srbija izabrati da se okrene reformama i modernizaciji ili "ostati u dubokoj zavetrini neuspešne tranzicije". "Najopasnije je danas pristati na objašnjenja da nije strašno što je još jedna godina nepovratno izgubljena u zemlji koja već strašno kasni i u kojoj je vreme resurs koji njeni neodgovorni lideri nemilosrdno troše na populizam i demagogiju", naveo je Jovanović u pisanoj izjavi medijima.
Izvor: Beta
Foto: EC-Audiovisual Service
Povezani sadržaj
|
|
|