Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Većina građana Srbije najviše veruje "slamaricama"
|
|
|
Objavljeno : 15.10.2012. |
|
|
|
|
|
|
Više od polovine građana Srbije i dalje ušteđevinu čuva "po slamaricama", pokazuje istraživanje koje je Agencija za tržišna istraživanja IMAS internešnl (International) uradila za austrijsku Erste grupu. Prema istraživanju, prosečna mesečna ušteđevina u Srbiji je 4.777 dinara, a 40% građana štedi mesečno između 2.000 i 6.000 dinara. Ukupna štednja građana Srbije u bankama iznosila je na kraju avgusta 931,2 milijarde dinara od čega je više od 98% devizna štednja, podaci su Narodne banke Srbije. Prosečna vrednost štednje po štednom ulogu pre godinu dana bila je 1.362 evra, u 2010. iznosila je 1.328 evra, a 2005. godine - 844 evra.
Kako je na konferenciji za novinare u Beogradu 15. oktobra precizirao predstavnik te agencije, 55 % ispitanika je rekla da, bez obzira da li koriste i neki od štednih proizvoda banaka, ušteđevinu čuvaju i u gotovini, u kući ili sefu.
Prema istraživanju IMAS internacionala (www.imas.at), u Srbiji u bankama štedi 42% stanovnika, dok se jedna četvrtina građana izjasnila da ne štedi.
Telefonska anketa o štednim navikama sprovedena je u avgustu i septembru na uzorku od 500 ispitanika, koji predstavljaju štedno sposobnu populaciju stariju od 15 godina. Osim u Srbiji, isto ispitivanje jer obavljeno i u Austriji, Češkoj Republici, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Hrvatskoj, Ukrajini, Nemačkoj, Poljskoj, Turskoj i Crnoj Gori.
Dirketor istraživanja IMAS-a Ansgar Lehner je naveo da u Srbiji 72% građana smatra da je odvajanje novca po strani važno, precizirajući da je to kao odgovor navelo 82 % ispitaih žena i 63% muškaraca.
Poređenja radi, u Crnoj Gori samo 59% građana slaže se sa tom tvrdnjom, dok čak devet od 10 Mađara štednji pridaje značaj. Lehner je istakao da čak 63% ispitanika u Srbiji smatra da je štednja za njih u poslednje vreme postala važnija nego pre nekoliko godina.
Naveo je da je prosečna mesečna suma koju štediše ostave po strani je oko 4.800 dinara, iako je tek svaka sedma osoba zadovoljna svojom finansijskom situacijom. Da se građani ne osećaju lagodno sa sumom novca koju su u stanju da odvoje sa strane, prema njegovim rečima, potvrđuju i to što je oko 65% građana izrazilo je nezadovoljstvo.
Muškarci i žene podjednako, u približno 80% slučajeva, navode da štede "za crne dane" ili vanredne okolnosti, dok je odvajanje novca za dopunu penzije u budućnosti ili zdravstvenog osiguranja relativno retko, naročito među mlađima od 30 godina.
Štediše uglavnom odvajaju novac kada god nešto "pretekne", oko 70% njih, dok malo manje od polovine tvrdi da novac štedi samo kada na umu ima konkretnu stvar na koju će ga potrošiti.
Mišljenja ispitanika o tome da li će za pet godina moći da štede više, manje, ili približno isto novca, ujednačena su (31% više, 33% isto, 36 odsto%), rezultat je ispitivanja.
Najveća briga koju stanovnici Srbije imaju u vezi sa štednjom tiče se makroekonomskih faktora - čak 65% njih brine zbog mogućeg slabljenja valute, opadanja kupovne moći ili visoke inflacije.
Sledi bojazan da uskoro više neće biti u stanju da odvajaju za štednju, što je kao odgovor navelo 56% ispitanika.
Prema istraživanju IMAS internacionala, tek svaka sedma osoba u Srbiji zadovoljna je svojom finansijskom situacijom, a svaki drugi građanin zadužio bi se ukoliko za to postoji dobar razlog ili mu trenutno manjka novca.
Kao dobar razlog za uzimanje kredita, preko polovine ispitanika navodi rešavanje stambenog pitanja, dok bi se svaka četvrta osoba zadužila i zbog kupovine motornog vozila ili zemljišta. Više od 70% građana smatra da ne poseduje dovoljno znanja o finansijskim temama i oseća potrebu da se na tom polju unapredi. Prema rečima Lehnera, građani Srbije generalno nisu pokazali zainteresovanost za investiranje novca.
O toj mogućnosti neutralno ili negativno se izjasnilo 81% ispitanika, navodeći preveliki rizik i nedostatak sigurnosti i poverenja kao glavne razloge za svoj stav, rekao je direktor istraživanja o štednim navikama građana Ansgar Lehner.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|