Projekat podržali
Sponzori mreže
|
D&B snizio kreditni rejting Srbije
|
|
|
Objavljeno : 20.09.2012. |
|
|
|
|
|
|
Bonitetna kuća Dan i Bredstrit (Dun&Bradstreet, D&B) snizila je rejting Srbiji, koja je tako iz grupe zemalja sa umerenim rizikom svrstana među visokorizične zemlje sa naznakom pogoršanja trenda rejtinga. Prema oceni ove rejting agencije objavljenoj 20. septembra, u regionu je rizičnija od Srbije samo Bosna i Hercegovina. Glavni razlozi za snižavanje rejtinga su visok deficit i loš privredni rast. Navode se, međutim, i mali izgledi da će srpske vlasti smanjiti rashode, kao i opasnost da se u nedostatku kreditnog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom posegne za merama koje će devalvirati srpsku valutu i povećati inflaciju, što bi produbilo nestabilnost. Prošlog meseca rejting je Srbiji snizila i agencija Standard end Purs (S&P).
U regionu niži rejting od Srbije ima samo Bosna i Hercegovina, koja je ocenjena kao zemlja veoma visokog izika. Od evropskih zemalja u grupi visokorizičnih zemalja zajedno sa Srbijom su Grčka, Rusija, Azerbejdžan, Gruzija, Kazahstan i Ukrajina.
Najviši rejting u regionu i dalje imaju Slovenija i Hrvatska koje pripadaju zemljama sa blagim rizikom, a za njima slede Bugarska, Makedonija, Rumunija, Albanija i Mađarska kao zemlje umerenog rizika.
D&B je smanjio državni rejting Srbiji jer se zemlja suočava sa rastućim budžetskim deficitom koji je od januara do jula dostigao 111,2 milijarde dinara, što je povećanje od 32% na godišnjem nivou i predstavlja 79% planiranog deficita, navodi se u saopštenju kuće Rejting (Rating), koja ekskluzivno zastupa D&B u Srbiji.
Do porasta deficita je, ocenjuju analitičari D&B, došlo zbog toga što je prethodna vlada neracionalno trošila novac pred izbore, a prihodi su naglo pali zbog usporenog privrednog rasta.
Iz D&B ukažuju da će bez čvrste odluke da se javne finansije stave pod kontrolu deficit u 2012. premašiti 6% bruto domaćeg proizvoda (BDP). To će povećati javni dug do kraja godine na preko 57% BDP, daleko iznad gornje granice od 45% BDP koju je vlada postavila.
Nepoverenje u novu vladu
To je i drugi problem za D&B: nova vlada, pored toga što je od prethodne nasledila loše stanje u javnim finansijama, nije spremna da dovoljno odlučno smanji potrošnju. D&B je taj zaključak izneo uzimajući u obzir i plan rebalansa budžeta, koji je trenutno u skupštinskoj proceduri i kojim su predviđeni dodatni prihodi od povećanja poreza na dodatu vrednost (PDV) sa 18 na 20%, poreza na dobit preduzeća sa 10 na 15%, kao i akciza i stope poreza na dohodak.
Ističe se, međutim, da iz političkih razloga vlada odbija da smanji penzije i plate u javnom sektoru, a najavljen je i program subvencionisanih kredita privredi u vrednosti od milijardu evra.
Background Srbija se suočava sa rizikom od dužničke krize. Deficit je u porastu, javni dug je odavno premašio dozvoljenih 45% i približava se stopi od 60%, granici koju je postavila EU za članice zone evra, a uslovi zaduživanja na međunarodnom tržištu su teški.
Skupština Srbije bi tokom septembra trebalo da usvoji rebalans budžeta i mere za povećanje državnih prihoda. Rebalansom je predviđeno da deficit ove godine poraste za 79 milijardi dinara na 203,6 milijarde, odnosno 6,2% bruto domaćeg proizvoda. Predviđene su i mere za povećanje prihoda, koje bi trebalo da do kraja sledeće godine omoguće oko milijardu evra ušteda.
Međutim, Fiskalni savet, koji je još u maju ukazao da je neophodno srediti javne finansije da bi se izbegla dužnička kriza, kritikovao je predložene mere jer njima nije predviđen jedan od ključnih elemenata uređivanja javnih finansija - smanjenje rashoda. Naprotiv, vlada je povećala subvencije, a izdvojila novac i za 13 penziju za siromašne penzionere. Ministar privrede i finansija Mlađan Dinkić najavio je da će vlada uskoro predstaviti strukturne srednjeročne reforme za poboljšanje ekonomske situacije i da će tada uzeti u obzir predloge ekonomskih stručnjaka.
Rejting agencija Standard end Purs (S&P) 7. avgusta je snizila kreditni rejting dugoročnog zaduživanja Srbije za jedan stepen na BB- sa negativnim izgledima. Srbija je u kategorizaciji ove agencije i ranije bila u kategoriji špekulativnih kredita.
Pored toga, srpska vlada će morati da snosi troškove smederevske železare, dok se sa druge strane suočava sa višim troškovima zaduživanja, što je posledica smanjivanja rejtinga od strane vodećih rejting agencija u julu i avgustu. Zbog toga D&B prognozira povećanje budžetskog deficita Srbije u ovoj godini na 5,7% BDP.
Povećanje deficita imaće cenu jer će, ako vlada ne obezbedi kredit kod MMF-a, Narodna banka Srbije morati da pomogne vladi promenom dosadašnje politike, devalvacijom valute i većom inflacijom, što će uticati na opštu mekroekonomsku stabilnost, upozorava D&B.
Problemi na putu ka EU
Bonitetna kuća navodi i da je na putu ka članstvu Srbije u EU došlo do zastoja zbog sporog sprovođenja reformi u 2011, suspenzije tehničkih razgovora o budućnosti Kosova, ali i zbog promene vlasti u Srbiji.
"EU je ustalasana izborom nacionalističke Srpske napredne stranke za konstituisanje vlade i komentarima kao što je izjava premijera da EU neće Srbiji 'držati lekcije'", navodi se u izveštaju D&B.
Analitičari ove rejting agencije ocenili su da će mišljenje Evropske komisije o napretku Srbije ove godine biti "suzdržano i uslovljeno".
To će, kako tvrde, odložiti neke povlastice koje bi Srbija inače dobila, poput finansijske pomoći i većeg pristupa eropskom tržištu.
Prema njihovoj oceni, Srbija se "trajnijim zastojem u napretku izlaže opasnosti povratka u etatističku ekonomiju i autoritarizam", navodi se u izveštaju.
D&B određuje rizike 132 države sveta na osnovu 4 kategorije rizika države: politički, poslovni, makroekonomski i eksterni rizik.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Povezani sadržaj
Foto: |
|
|