Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Uskoro Akcioni plan za ispunjavanje preporuka EU
|
|
|
Objavljeno : 20.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Priprema Akcionog plana za ispunjavanje preporuka Evropske komisije privodi se kraju i taj plan bi uskoro trebalo da bude usaglašen na sednici Koordinacionog tela za proces pristupanja, rečeno je u Kancelariji za evropske integracije Vlade Srbije. Vlada bi plan trebalo da usvoji počektom decembra, pre sastanka Evropskog saveta, a predstavljaće pregled aktivnosti koje vlasti nameravaju da preduzmu u narednih 10-ak meseci, do narednog izveštaja Komisije, da bi Srbija napredovala na putu ka EU.
Kako navode u Kancelariji za evropske integracije, izrada plana se privodi kraju - ostaje je još da Koordinaciono telo za proces pristupanja prođe kroz neka otvorena pitanja, da se zatim plan doradi u Kancelariji za evropske integraciji i da se dostavi Vladi na usvajanje.
Prvi sastanak Koordinacionog tela u novom sastavu, nakon formiranja nove vlade, trebalo bi da se održi 21. novembra, ali, kako je rečeno, to zavisi od obaveza premijera Ivice Dačića koji predsedava tim telom.
Planirano je da Vlada usvoji taj plan do početkom decembra, odnosno pre sastanka Evropskog saveta.
Akcioni plan predviđa aktivnosti za ispunjavanje preporuka koje je Evropska komisija iznela u godišnjem izveštaju o naprektu, objavljenom u oktobru 2012. Odnosiće se na period od oko 10 meseci, do septembra naredne godine, a kako se ocenjuje, "udarni period" u sprovođenju aktivnosti bi trebalo da budu proleće i početak leta 2013.
Background Koordinaciono telo za proces pristupanja osnovano je 2007, a okuplja ministarstva nadležna za određene oblasti o kojima će se pregovarati. Koordinacionim telom predsedava premijer, a članovi su ministri.
Koordinaciono telo za proces pristupanja EU će rukovoditi procesom pregovora o članstvu u EU, dok je uloga Kancelarije za evropske integracije da koordinira ceo proces.
Pored toga, postoji i Stručna grupa Koordinacionog tela na čijem čelu je direktor Kancelarije za evropske integracije a čine je šefovi randih grupa za pregovore. Postoje i podgrupe stručne grupe, odnosno radne grupe za pregovore, kojih ima 35 i predstavljaju buduće pregovaračke timove za 35 poglavlja u pregovorima o članstvu.
Plan će sadržati pregled najvažnijih preporuka i nedostataka na koje je ukazala Evropska komisija, kao i pregled nadležnih institucija, mera i rokova za sprovođenje tih preporuka i aktivnosti predviđenih planom.
Pored obaveza Vlade Srbije plan će sadržati i preporuke za druga tela, poput Skupštine Srbije, Narodne banke, pravosuđe i nezavisna i regulatorna tela. Nakon usvajanja plana, nadležne insitucije moraju da definišu mere i rokove za sprovođenje preporuka.
O ispunjenosti plana Kancelarija za evorpske integracije će pripremati izveštaje u aprilu, julu i septembru naredne godine.
U Kancelariji za evorpske integracije navode i da je počeo rad na izradi Nacionalnog programa usvajanja evropskih propisa (NPAA) koji će se odnositi na period od četiri godine.
Prethodni Akcioni plan za brže sticanje statusa kandidata za članstvo u EU donet je u decembru 2010, dok krajem prošle godine takav plan nije usvajan u očekivanju odluke EU o zahtevu za dobijanje statusa kandidata i održavanja izbora u Srbiji 2012.
Prema planu usvojenom 2010, Srbija je planirala da unapredi potragu za haškim beguncima u 2011. i da neka otvorena pitanja sa Prištinom rešava u planiranom dijalogu.
Planom je predviđeno da se u 2011. godini usvajanjem novih zakona i izmenama postojećih otklone sistemski nedostaci, stvore uslovi za suzbijanje korupcije i unapredi rad pravosuđa.
Planirane su aktivnosti u cilju veće kontrole javnih finansija i suzbijanja sive ekonomije, kao i više tehničkih i konkretnih aktivnosti poput jačanja kapaciteta neke institucije ili rešavanja pitanja njenog smeštaja.
Iako je plan praktično u potpunosti ispunjen, ostaje pitanje primene mnogih zakona čije je usvajanje njime predivjdeno, kao i manjkavosti sprovedenih reformi, poput reforme pravosuđa.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|