Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Jun moguć datum za otvaranje pregovora
|
|
|
Objavljeno : 10.12.2012. |
|
|
|
|
|
|
Savet ministara EU bi, prema nacrtu zaključaka za decembarski sastanak u Briselu, trebalo ponovo na proleće 2013. da razmotri napredak u dijalogu Beograda i Prištine uz izglede da u junu odluči o otvaranju pregovora o članstvu Srbije u EU. Uslov za to je da se pitanja u dijalogu rešavaju "na zadovoljavajući način" i da se nastave reforme. U nacrtu zaključaka koje bi šefovi diplomatija EU trebalo da usvoje 11. decembra, navodi se da Savet pozdravlja novi zamah u reformi pravosuđa, kao i usvajanje amandmana na zakon o centralnoj banci. Savet ohrabruje Srbiju da ojača i dalje razvija reforme, posebno u oblasti vladavine prava, nezavisnosti ključnih institucija i poslovnog okruženja.
"Savet očekuje da će dve strane nastaviti i ubrzati rad na rešavanju svih aspekata odnosa. U proleće 2013. Savet će razmotriti napredak u dijalogu na visokom nivou uz izglede da u junu odluči o otvaranju pregovora o ulasku Srbije u EU pod uslovom da se sva navedena pitanja rešavaju na zadovoljavajući način", navodi se u predlogu zaključaka.
Postoji još mogućnost da se stavovi dopune na samom sastanku šefova diplomatija EU koji se održava 10. i 11. decembra u Briselu, s obzirom da i dalje postoji izvesno oklevanje Nemačke, Holandije, a delom još jedne ili dve članice EU oko toga da se, iako uslovno, datum pregovora o članstvu sa Srbijom utvrdi idućeg juna.
Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je 10. decembar da bi ministri inostranih poslova EU trebalo na sastanku u Briselu da zaključe da će u martu biti doneta odluka da Srbija u junu počne pregovore o članstvu u Uniji. "Izveštaj nikada nije bio povoljniji i Srbija nikada nije bila bliža dobijanju datuma za početak pregovora, a samim tim i članstvu u EU", izjavio je Dačić novinarima u Vladi Srbije.
On je rekao da je takvoj odluci EU doprinela i primena sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima. "Da nije bilo tako, Srbija bi na dobijanje datuma za početak pregovora čekala do 2014. godine", ocenio je Dačić.
U nacrtu zaključaka o Srbiji, u koji je Euraktiv Srbija imao uvid, navodi se da Savet deli ocenu Komisije da Srbija istrajava na putu da ispuni političke kriterijume i uslove iz procesa o stabilizaciji i pridruživanju. Posebna pažnja, ukazuje se u predlogu zaključaka, treba da bude usmerena na prava osetljivih grupa, naročito Roma, i borbu protiv diskrimacije zbog seksualne orijentacije. Srbija takođe treba da nastavi da aktivno učestvuju u regionalnoj saradnji i jača odnose sa susedima.
Savet je podsetio da je Komisija pozvana da oceni da li je Srbija dostigla neophodan stepen saglasnosti sa kriterijumima za članstvo, posebno ključnog prioriteta preduzimanja koraka za vidljivo i održivo unapređenje odnosa sa Kosovom kroz puno poštovanje principa inkluzivne regionalne saradnje i poštovanje Sporazuma o energetskoj zajednici, iznalaženje rešenja na polju telekomunikacija, kontinuirano sprovođenje svih postignutih sporazuma i aktivnu saradnju sa Euleksom.
"Vidljiv i održiv napredak u odnosima Srbije i Kosova potrebni su kako bi obe strane nastavile napredovanje na putu ka EU a da jedna drugu ne blokiraju. Taj proces bi trebalo da vremenom dovede do normalizacije odnosa Srbije i Kosova uz izglede da obe strane budu u mogućnosti da u potpunosti ostvaruju svoja prava i ispunjavaju svoje obaveze u okviru EU", navodi se u nacrtu zaključaka.
Savet traži od Srbije da aktivno sarađuje sa Euleksom, posebno da obezbedi da ta evropska policijska i pravosudna misija ima pun mandat na severu Kosova, "uključujući kroz saradnju da Kosovskom policijom i pružanjem aktivne podrške punom funkcionisanju suda u Mitrovici", navodi se u dokumentu.
Srbiju Savet ministara spoljnih poslova EU poziva da nastavi da "u dobroj veri" sprovodi sve do sada dogovoreno u dijalogu sa Prištinom i da konstruktivno učestvuje u rešavanju niza pitanja.
Savet je pohvalio angažovanje premijera Ivice Dačiha i Hašima Tačija u dijalogu Beograda i Prištine i ohrabruje napredak u sprovođenju integrisanog upravljanja prelazima, posebno uspostavljanju prelaza na dve lokacije i još dve do kraja godine.
U predlogu zaključaka navodi se i da Savet pozdravlja odluke o imenovanju osoba za vezu u kancelariji Delegacije EU u Beogradu i Kancelarije EU u Prištini. To će doprineti rešavanju pitanja u normalizaciji odnosa, kao i svih problema koji bi mogli da se jave.
Takođe je Savet istakao značaj sporazuma dva premijera da zajedno rade kako bi osigurali transparentnost priliva novca u zajednicu Srba na Kosovu, kao i oko dogovora o modalitetima za to.
Savet je izrazio zadovoljstvo odlukom kosovskih vlasti da povećaju zaštitu verskog i kulturnog nasleđa kroz stvaranje posebnih snaga u okviru Kosovske policije koje bi se bavile isključivo time.
U junu i o SSP sa Kosovom
Takođe, Savet EU će napredak u dijalogu razmatrati na proleće uz izglede da u junu 2013. odluči o otvaranju pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između EU i Kosova, navodi se u nacrtu zaključaka za Kosovo.
Savet je pozdravio izradu studije izvodljivosti za SSP između EU i Kosova bez prejudiciranja statusa. Savet napominje da će Komisija predložiti smernice za pregovore za SSP kada Kosovo ispuni kratkoročne prioritete koji se tiču vladavine prava, javne administracije, zaštite manjina i trgovine. To su oblasti navedene u studiji izvodljivosti.
Kosovo je Savet pozvao da ostvari napredak u pobrojanim i drugim ključnim segmentima, uključjući blisku saradnju sa Euleksom, kako bi ispunilo obaveze u narednoj fazi odnosa sa EU u sklopu budućeg SSP. Savet je podsetio na spremnost EU da pomogne politički i ekononski razvoj na Kosovu kroz jasnu evropsku perspektivu i u skladu sa evropskom perspektivom za ceo region.
U predlogu zaključaka navodi se i da Savet pozdravlja napore Evropske komisije usmerene na pregovore sa Kosovom o učešću u programima EU i da očekuje naredne korake u tom smeru u prvoj polovini iduće godine. Savet je istakao ulazak Kosova u članstvo Evropske banke za obnovu i razvoj i pozvao Evropsku investicionu banku da pojača prisustvo na Kosovu.
Kao i u zaključima o Srbiji, Savet navodi da je ključno da Kosovo nastavi da sprovodi u dobroj veri sve dosadašnje sporazume Beograda i Prištine i da aktivno učestvuje u rešenju niza pitanja jer je unapređenje odnosa potrebno za obe strane na putu ka EU.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|