 Revizori Evropske komisije dolaze sledeće nedelje u Beograd kako bi proverili da li je Srbija na dobrom putu da uspostavi sistem decentralizovanog upravljanja pretpristupnim fondovima EU (IPA), rekao je za EurAktiv Srbija zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije Ognjen Mirić. Srbija planira da polovinom 2013. dobije akreditaciju za taj sistem i ona bi se odnosila na dve komponente, dok se za komponentu V, namenjenu poljoprivredi, zbog strožih uslova akreditacija očekuje 2014. godine.
U okviru sistema decentralizovanog upravljanja domaća administracija je obučena da samostalno upravlja dobijenim sredstvima i sprovodi projekte, što sada radi Delegacija EU u Beogradu. Taj sistem podrazumeva specifične procedure za javne nabavke, upravljanje projektom i plaćanje, kao i vrlo mnogo nivoa kontrole, jer se mora opravdati svaki potrošeni evro.
Mirić je rekao da je plan da Srbija dobije akreditaciju za sistem decentralizovanog upravljanja polovinom ove godine, ali da to zavisi i od dinamike odlučivanja u Komisiji.
Pošto revizori Evropske komisije zaključe da je uspostavljeni sistem prihvatljiv, to ce značiti da Srbija ima sistem finansijskog upravljanja i kontrole razvijen po najstrožim međunarodnim standardima i da u skladu sa tim može da preuzme samostalno upravljanje i sprovođenje tendera.
Mirić je podsetio da je sistem decentralizovanog upravljanja preduslov da Srbija koristi preostale tri komponente pretpristupnih fondova - III, IV i V, što joj je omogućeno sticanjem statusa kandidata u martu 2012. godine.
Background Srbija je u junu 2012. uputila zahtev Evropskoj komisiji za akreditaciju sistema za decentralizovano upravljanje IPA fondovima. Prema iskustvima drugih zemalja, od predaje akreditacionog paketa do akreditacije prođe od šest do 18 meseci.
U Srbiji je rad na uspostavljanju sistema za decentralizovano upravljanje IPA sredstvima započet 2007. godine. Početak je podrazumevao osnivanje institucija u vladi i imenovanje osoba koje će u tom sistemu imati određenu ulogu, poput nacionalnog koorodinatora za IPA. Zatim su u 2009. realizovani projekti podrške u obuci i procedurama za pripremu projekata.
Srbija je do sada koristila samo dve komponente, I i II, koje se odnose na podršku tranziciji i prekograničnu saradnju.
Komponenta III odnosi se na regionalni razvoj koji obuhvata transport, životnu sredinu i regionalnu konkurentnost, rekao je Mirić.
Komponenta IV pokriva ljudske resurse i odnosi se na zapošljavanje, obrazovanje i socijalno uključivanje.
Peta komponeta odnosi se na poljoprivredu i ruralni razvoj i poznatija je kao IPARD komponenta.
Mirić je precizirao da se ove godine očekuje akreditacija decentalizovanog sistema upravljanja za dve komponente, dok se za komponentu V, namenjenu poljoprivredi, zbog strožih uslova očekuje 2014. godine.
Kako je rekao, Srbija je odlučila da ne otvara formalno komponente III i IV jer ostala samo jedna godina do kraja evropskog finansijskog okvira za period 2007-2013.
"Zato se Srbija dogovorila sa Komisijom da projekti u punom obimu za komponente III i IV idu kroz komponentu I, a komponentu V za 2013. godinu bismo otvorili u punom iznosu od 10 miliona evra", kazao je Mirić.
Za period 2007-2013. Srbiji je odobreno 1,4 milijarde evra iz pretpristupnih fondova EU, dok u narednom budžetskom periodu 2014-2020. može da se očekuje šezdesetak miliona evra više.
Autor: Ivana Pavlović
Foto: sxc.hu
 Povezani sadržaj
|