Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Simboličan značaj sastanka Nikolić-Jahjaga
|
|
|
Objavljeno : 07.02.2013. |
|
|
|
|
|
|
Sastanak predsednika Srbije Tomislava Nikolića i predsednice Kosova Atifete Jahjage 6. februara u Briselu nije, kako se i očekivalo, doneo konkretne pomake već je imao simboličan značaj kao prvi takav susret, odnosno podizanje kontakata na najviši nivo. Sastanak je protekao uz očekivano iznošenje suprotnih stavova o statusu Kosova i različite interpretacije sastanka. Nikolić je naglasio da dijalog ne može ići u pravcu zajedničkog rešenja ako Kosovo nastavi da insistira na tome da je nezavisna država. On je, ipak, ukazao na spremnost Srbije da prepozna specifičnost Kosova, na način koji je formulisan u rezoluciji Skupštine Srbije. Premijer Srbije Ivica Dačić je ocenio da ovaj sastanak predstavlja značajan pomak i istakao da aktuelna vlast u Srbiji ima zajedničku politiku.
Dok je za Beograd sastanak Nikolića i Jahjage uz posredovanje visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton (Catherine Ashton) bio radni susret, za Prištinu je bio sastanak predsednika dve nezavisne države.
Nikolić je naglasio da Srbija neće priznati Kosovo kao nezavisnu državu, dok je Jahjaga bila isključiva u stavu da je Kosovo nezavisna država, koja, kako je navela, treba da ima dobre susedske odnose sa Srbijom.
Predsednik Srbije je rekao da sastanak "nije obezbedio korake napred ka rešavanju najteže prepreke - statusa Kosova", a Jahjagi poručio da dijalog ne može voditi ka zajedničkom rešenju ako ona bude nastavila da insistira na nezavisnosti Kosova.
"Kosovo ne može biti nezavisna država i ne vidim zašto se onda ne bi razgovaralo o drugim rešenjima", rekao je Nikolić.
On je rekao da je na sastanak u Brisel Kosova došao da predoči da je Srbija svojom skupštinskom rezolucijom spremna da prizna neke specifičnosti vlasti u Prištini. Precizirao je da se Srbija u rezoluciji opredelila "pomalo mimo svog ustava da prepoznaje specifičnost Kosova i Metohije, tamošnje nezavisno sudstvo, predsedništvo, vladu i parlament, ali i postojanje za srpsku i romsku zajednicu sa izvesnom autonomijom u sklopu toga".
Predsednica Kosova ocenila je da je sastanak sa Nikolićem bio prvi sastanak kao predsednika dve nezavisne i suverene države. Sastanak je, prema njenim rečima, trajao nešto više od 20 minuta. "Ja želim da ponovim, a to sam na sastanku rekla i predsedniku Nikoliću, da je Republika Kosovo nezavisna i suverena država i da je to nepovratan proces", rekla je Jahjaga.
Na pitanje novinara kako gleda na izjavu Nikolića da Kosovo ne može biti priznato kao nezavisna država ona je rekla da "tu ništa novo nema što se čulo od Nikolića, i da to odražava i njegove ranije stavove kao radikalnog nacionaliste, koji su izazvali nevolje Kosovu i celom regionu".
Upitana o mogućnosti autonomije na severu Kosova Jahjaga je rekla da ne može biti autonomije za sever Kosova niti autonomija uopšte na Kosovu jer bi to značilo da bi se onda zajednice etnički grupisale.
Predsednik Srbije je rekao da eventualni sledeći sastanak sa predsednicom, kako je naveo, privremenih prištinskih vlasti, može uslediti ako dođe do bitnog napretka u tehničkom dijalogu i dijalogu na visokom nivou koji vode premijeri Srbije i Kosova.
Nikolić je za TV B92 rekao da bi za novi sastanak sa predsednicom Kosova prvo trebalo pronaći zajedničke teme. "Ako bi nešto trebalo operativno da se radi, morali bismo da nađemo zajedničke teme, a ako ćemo da ponavljamo stavove, onda može i to, Severna Koreja i Južna Koreja su se godinama sastajale da kažu 'dobar dan', ali to nije put, gubimo dragoceno vreme, a normalan svet ne može da nas čeka dugo", rekao je Nikolić.
Nikolić: EU ne traži od Srbije da prizna Kosovo
Nikolić je novinarima posle sastanka rekao da je i visoka predstavnica EU Ketrin Ešton podvukla da se od Srbije ne traži da prizna nezavisnost Kosova, jer to ne priznaje ni pet članica EU.
On je istakao da mu je Ešton stavila do znanja da u dosadašnjem dijalogu i onome što čini Srbija nije videla ništa nepovoljno što bi moglo biti uključeno u budući izveštaj Evropske komisije, s ciljem da se Srbiji odobri datum pregovora o članstvu s Unijom.
Kako je Eštonova saopštila posle sastanka predsednik Srbije i predsednica Kosova privrženi su nastavku dijaloga Beograda i Prištine, a razgovori su bili "otvoreni i konstruktivni". Na zajedničkom sastanku sa Nikolićem i Jahjagom, koji je usledio pošto se Eštonova odvojeno sastala sa njima, razgovaralo se, prema njenim rečima, o tekućem dijalogu premijera Srbije i Kosova, Ivice Dačića i Hašima Tačija.
Kako je ocenila, taj dijalog je već doveo do značajnih dostignića zahvaljujući kosntruktivnom pristupu obe strane. "Sada se bavimo pitanjem severa Kosova, i predstojeće sedmice biće ključne", saopštila je Ketrin Ešton.
Dačić, koji boravi u Vašingtonu na molitvenom doručku na poziv meričkog predsednika Baraka Obame, najavio je da će 19. i 20. februara u Briselu nastaviti dijalog s kosovskim premijerom. On je rekao za Glas Amerike da je pitanje institucija na severu Kosova "suštinsko" i da u dijalogu predstoje "teške teme".
Srpski premijer je rekao da je sastanak Nikolića i Jahjage u Briselu značajan pomak u dijalogu, kao i da aktuelna vlast ima zajedničku politiku i da nastoji da aktivno učestvuje u rešavanju kosovskog problema radi zaštite svojih interesa.
"To naravno neće biti lako, čuli ste i predsednicu Kosova koja koristi svaku priliku da afirmiše nezavisnost, iako su svi ti razgovori i dogovori statusno neutralni", rekao je Dačić.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|