Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Na proleće ocena da li su mogući pregovori u junu
|
|
|
Objavljeno : 12.12.2012. |
|
|
|
|
|
|
Šefovi diplomatija Evropske unije 11. decembra su postigli dogovor da se na proleće iduće godine proceni da li Srbija ispunjava sve uslove za početak pregovora o članstvu u EU i da, ako ocena bude povoljna, do juna odrede datum početka pregovora. Prvobitno je u nacrtu zaključaka zasedanja šefova diplomatija EU stajalo da će datum pregovora, ako ocena o napretku Srbije bude povoljna, biti određen u junu, ali se odustalo od pominjanja konkretnog roka zbog protivljenja Nemačke koja traži opipljivije i trajnije rezultate Beograda u unapređenju odnosa sa Prištinom. Srpski zvaničnici su pozdravili odluku ministara spoljnih poslova EU kao ohrabrenje za Srbiju.
Evropski komesar za proširenje Štefan File je rekao da se nada da će datum pregovora sa Srbijom biti donet u junu 2013 i dodao da oni treba da počnu čim se ustanovi da je postignut dovoljan napredak u reformama, trajnom i vidljvom pospešenju odnosa s Prištinom.
Iako je u nacrtu zaključaka zasedanja šefova diplomatija EU stajalo da će datum pregovora, ako ocena o napretku Srbije bude povoljna, biti određen u junu, očigledno je da je taj konkretni rok za datum pregovora zaobiđen zbog nepristajanja Nemačke koja je do poslednjeg časa naglašavala da se mora dodatno opipljivo utvrditi da li će Srbija napredovati u "vidljivom i trajnom pospešenju odnosa s Prištinom".
Zvaničnici na zasedanju su potvrdili da je Nemačka jedina tražila da se izbegne pominjanje juna, pa je "posle dugih razgovora i konsultacija", kako je rekla Erato Kozaku-Markuris, ministarka spoljnih poslova Kipra, postignuta nagodba oko konačnih zaključaka za Srbiju.
U ključnom stavu zaključaka se navodi da će "u cilju moguće odluke Evropskog saveta da otvori pregovore sa Srbijom, Savet ministara na temelju izveštaja Evropske komisije i visoke predstavnice EU, u proleće 2013. razmotriti napredak koji Srbija bude ostvarila u reformama i pospešenju odnosa s Prištinom".
Evropski savet će taj izveštaj oceniti tokom sledećeg, irskog predsedavanja EU, u prvoj polovini iduće godine.
Kako se dodaje, "ako ta ocene bude povoljna Evropski savet će naložiti Evropskoj komisiji da neodložno podnese predlog za utvrđivanje okvira za pregovore sa Srbijom u skladu sa zaključcima Evropskog saveta iz decembra 2006." u kojima je potvrđena politika prijema novih zemalja u članstvo EU.
Navodi se i da će Evropska komisija u tom slučaju "sprovede postupak analitičkog ispitivanja" onoga što je Srbija dotad već učinila u ugrađivanju u svoje zakone i praksu evropske tekovine propisa i normi EU, i to tako što će se početi s poglavljima pregovora o pravosuđu i temeljnim pravima, kao i pravdi, slobodama i bezbednosti".
Podvučeno je da Savet ministara prima na znanje nameru Evropske komisije da izvrši sve pripremne radnje u tom cilju.
U zaključcima zasedanja se naglašava da je "vidljivo i trajno poboljšanje odnosa Srbije i Kosova nužno da bi obe strane nastavile sopstveni put ka EU, s tim da se izbegne da jedna strana koči drugu u takvim nastojanjima".
Nemačka je tražila da se zajamči da će Srbija, da bi pokrenula pregovore o članstvu s EU, početi da povlači svoje "državne strukture" sa severa Kosova.
U zaključcima zasedanja ministara EU upravo i stoji da se traži da Srbija "nepovratno krene ka uređenju struktura na severnom Kosovu koje će uz uvid i predusretljivo podmiriti potrebe lokalnog življa u pogledu bezbednosti i pravosuđa, tako da se zajamči funkcionalnost jedinstvenog institucionalnog i administrativnog okvira unutar Kosova".
U delu zaključaka o Kosovu se "podvlači važnost tog što su premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hašim Tači postigli dogovor da zajedno rade kako bi se obezbedio uvid u protok novca za srpsku zajednicu Kosova i da uskoro o postignu sporazum o načinu na koji će se to odvijati".
Od Beograda se takođe očekuje "delatna saradnja s Euleksom, a posebno da se obezbedi da Euleks bude u stanju da u potpunosti upražnjava svoj mandate na severu, uključujući to kroz saradnju s Kosovskom policijom i aktivnu podršku delovanju suda u Mitrovici".
Kad je reč o nužnim uslovima za pokretanje pregovora sa Srbijom, u zaključcima se ističe i da je "nužno puno poštovanje načela regionalne saradnje u kojoj će svi biti zastupljeni", dakle i Kosovo, da se sprovode postignuti dogovori između Beograda i Prištine, poštuju odredbe Sporazuma o energetskoj zajednici, nastavi dobra saradnja s Euleksom.
Ministri EU su snažno pozdravili dijalog Beograd-Priština u ravni premijera Srbije i Kosova, a posebno korake za sprovođenje u delo dogovora o zajedničkom upravljanju prelazima. "Savet ministara pozdravlja najnoviji zamah u pravosudnoj reformi u Srbiji i usvajanje dopuna zakona o centralnoj banci... i prima na znanje da Srbija sprovodi novu strategiju za reformu pravosuđa i usvaja novu strategiju i akcioni plan za suzbijanje korupcije", navodi se u dokumentu.
Na proleće i ocena mogućnosti SSP-a sa Kosovom
Kad je reč o Kosovu, na traženje pet zemalja EU, koje ne priznaju Kosovo, iz zaključaka je uklonjen stav da Savet ministara "izražava zadovoljstvo", već je samo rečeno da "prima na znanje da je Evropska komisija izradila studiju o izvodljivosti za sporazum o pridruživanju i stabilizaciji EU s Kosovom" i to, što je i na konferenciji za štampu podvukla kiparska ministarka, "bez ikakvog prejudiciranja stavova članica EU oko statusa Kosova".
Kao i u slučaju datuma za pregovore sa Srbijom, Savet EU će će na osnovu izveštaja Komisije i visoke predstavnice EU razmotriti ostvareni napredak i to tokom predsedavanja Irske EU. Pod uslovom da ocena bude pozitivna Savet će usvojiti smernice za pregovore.
Evropska komisija će, kako se dodaje, predložiti smernice za pregovore o sporazumu o pridruživanju s Kosovom čim vlasti u Prištini "ispune kratkoročne glavne uslove koji se tiču vladavine prava, državne uprave, zaštite manjina, kao i trgovine".
Ministri EU zatražili su od vlasti u Prištini i da sarađuju s Euleksom i Specijalnom istražnom radom grupom Euleksa - timom specijalnog tužioca Euleksa koji istražuje zločine trgovine organima ubijenih Srba na Kosovu i u Albaniji.
Savet je ovime ocenio strategiju Evropske komisije o proširenju, a zaključci s današnjeg sastanka biće prosleđeni šefovima država i vlada koji se sastaju krajem nedelje.
Autor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta iz Brisela, i EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Stavovi
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer izjavio je da odluka Saveta ministara EU govori da je Srbija dosta postigla na putu evropskih integracija, ali i da treba da nastavi reforme.
Dežer je ocenio da je ta odluka poruka Srbiji da je EU želi kao svoju članicu i da u procesu evropskih integracija EU i Srbija zajedno prelaze taj put.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin pozdravlja odluku Saveta ministara spoljnih poslova EU kojom je otvorena mogućnost za početak pregovora Srbije o članstvu u prvoj polovini 2013. godine.
"To je jasno priznanje Srbiji za uspehe koji su postignuti u proteklom periodu u evropskim integracijama", rekao je Kacin i dodao da normalizacija odnosa s Kosovom ulazi u novu fazu nakon susreta premijera Ivice Dačića i Hašima Tačija i početka implementacije sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima.
Kacin je izrazio uverenje da će Vlada Srbije nastaviti sa "ovim procesom koji je kljucan za određivanje pozitivne dinamike integracija i zeleno svetlo Saveta o datumu za početak pregovora".
Potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić ocenila je da Srbija treba da bude zadovoljna, jer će u najskorijoj budućnosti početi pregovore o članstvu sa EU.
"Dakle, imamo razloga da budemo zadovoljni, jer u najskorijoj budućnosti otpočećemo pregovore o članstvu sa EU", rekla je potpredsednica srpske vlade i ocenila da je Srbija pohvaljena i ohrabrena.
Povezani sadržaj
|
|
|