Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Objavljena prva verzija Strategije za borbu protiv korupcije
|
|
|
Objavljeno : 12.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Ministarstvo pravde i državne uprave Srbije objavilo je radnu verziju nove strategije za borbu protiv korupcije kojom su obuhvaćene sve rizične oblasti u društvu. Dokument ukazuje na izvore korupcije i smernice za njihovo otklanjanje, a konkretne mere će biti predložene u akcionom planu. U nacrtu strategije se između ostalog predlaže zakonsko regulisanje oblasti kao što je lobiranje, jačanje mehanizama kontrole u javnom sektoru kao i delotvornija zaštita uzbunjivača. Nadzor nad sprovođenjem strategije i pratećeg akcionog plana bio bi u nadležnosti Agencije za borbu protiv korupcije.
Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije odnosi se na period od 2013. do 2018. godine. Akcionim planom za ispunjavanje preporuka EU predviđeno je da se Strategija i Akcioni plan za njeno sprovođenje usvoje u prvom kvartalu odnosno do kraja marta 2013. godine.
U cilju sprečavanja korupcije Strategija predviđa da se u postupku pripreme propisa sagledaju efekti na korupciju, da se u organima javne vlasti uspostavi sistem zapošljavanja i napredovanja na osnovu kriterijuma i zasluga i da se obezbedi transparentnost rada organa javne vlasti.
Sprečavanju korupcije treba da doprinesu i kontinuirana edukacija o korupciji i borbi protiv te pošasti i stvaranje uslova za aktivnije učešće civilnog društva, kao i privatnog sektora, u borbi protiv korupcije.
Takođe bi prevenciji korupcije doprinelo praćenje preporuka nezavisnih držvanih organa koji nadziru rad javnih službi od strane Narodne skupštine i proširenje i unapređenje kapaciteta nezavisnih držvanih organa koji vrše nadzor nad radom organa javne vlasti.
Doprinos sprečavanju korupcije trebalo bi da daju, prema dokumentu, i efikasnija i delotvornija zaštita uzbunjivača, kao i zakon o sprečavanju sukoba interesa zaposlenih u javnom sektoru.
Strategijom za borbu protiv korupcije obuhvaćene su rizične oblasti ključne u borbi protiv korupcije - politička korupcija, javne finansije, privatizacija, pravosuđe, policija, prostorno planiranje i izgradnja, zdravstvo, obrazovanje i sport i mediji.
Ciljevi u domenu borbe sa političkom korupcijom predviđeni Strategijom su otklanjanje nedostataka u pravnom okviru kontrole finansiranja političkih subjekata i u oblasti sukoba interesa, kao i kod kontrole imovine i prihoda javnih funkcionera.
Među ciljeve je postavljeno i usvajanje zakona kojim se reguliše lobiranje i učešće javnosti u procesu usvajanja propisa, smanjenje političkog uticaja kod donošenja investicionih i odluka o međunarodnim sporazumima državnih organa i utvrđivanje jasnih kriterijuma za ocenu rada direktora javnih preduzeća.
Radi sprečavanje korupcije u javnim finansijama predviđeni su, pored ostalog, jačanje mehanizma interne kontrole u javnom sektoru, izmena pravnog okvira radi obezbeđenja pune samostalnosti Državne revizorske institucije ali i usvajanje propisa o prevenciji, otkrivanju i postupanju u slučaju nepravilnosti kod korišćenja sredstava iz fondova EU i drugih međunarodnih institucija i organizacija.
Planirano je i unapređenje učešća javnosti u procesu planiranja i praćenja trošenja budžetskih sredstava i definisanje kriterijuma za utvrđivanje svrsishodnosti javnih nabavki i praćenje sprovođenja ugovora.
U procesu privatizacije, koji se pokazao kao jedna od najrizičnijih oblasti korupcije, Strategijom se predviđa izmena pravnog okvira kako bi se otklonili rizici za korupciju u propisima i diskreciona ovlašćenja direktora Agencije za privatizaciju.
Takođe je istaknuta potreba promene pravnog okvira da bi se uklonili rizici u propsima koji regulišu restrukturisanje, stečaj i svojinsku transformaciju preduzeća sa državnim i društvenim kapitalom.
Ciljevi postavljeni Strategijom u domenu pravosuđa su, pored ostalih, transparentnost pravosuđa u budžetskim okvirima, proces izbora nosilaca pravosudnih funkcija zasnovan na jasnim kriterijumima i razvoj proaktivnog postupanja u otkrivanju i krivičnom gonjenju korupcije, ali i uspostavaljanje jedinstvne evidencija dela sa koruptivnim elementom.
Sprečavanju korupcije u policiji treba da doprinesu jačanje kapaciteta za sprovođenje istraga u krivičnim delima sa elementima korupcije i jačanje mehanizma unutrašnje kontrole radi suzbijanja korupcije u policiji.
Na sektoru izgradnje prevenciji korupcije doprineće ispunjavanje ciljeva koji uključuju upis svih nepokretnosti u javni elektronski Katastar, smanjenje broja procedura za izdavanje građevinskih dozvola, onemogućavanje dalje nelegalne gradnje.
Ciljevi u zdravstvu uključuju precizno regulisanje zakonskih uslova kojima se otklanja sukob interesa zdravstvenih radnika u državnoj i privatnoj praksi a oni za sektor obrazovanje usvajanje propisa koji regulišu prosvetnu inspekciju, kao i veća transparenost uspisa, polaganja ispita i ocenjivanja u svim školskim institucijama.
Kod spečavanja korupcije u domenu medija ističe se da netransparentnost medijskog vlasništva i arbitrarno finansiranje medija od strane organa javne vlasti smanjuju šanse da sredstva javnog informisanja deluju kao brana korupciji.
Navodi se i da je neophodno obezbediti konkurentnost i otkloniti favorizovanje pojedinih medija, kao i preduzeti mere da se izbegnu pritsici i nedozvoljene stimulacije novinara koje utiču na objektivno informisanje.
Odlučujuće će sprečavanju korupcije u medijima doprineti transparentnost vlasništva, finansiranja medija i uređivačke poltike, navodi se u Strategiji.
Konkretne mere i aktivnosti za sprovođenje Strategije biće predviđene Akcionim planom.
Radna verzija Strategije za period 2013-18. predviđa i da nadzor nad sprovođenjem Strategije i Akcionog plana bude u nadležnosti Agencije za borbu protiv korupcije.
Inače, prva Nacionalna strategija za borbu protiv korupcije u Srbiji usvojena je 2005. a Akcioni plan 2006. Na osnovu ocene te strategije, rezultati su ostvareni u oblasti uspostavljanja okvira za prevenciju i suzbijanje korupcije, sprečavanja sukoba interesa u javnom sektoru, uključivanja u regionalnu i međunarodnu borbu protuv korupcije i uspstavljanja etičkih standarda i transparentnog finansiranja političkih stranaka.
Međutim, neka pitanja iz tog dokumenta nisu ili su samo delom rešena, pokazali su izveštaji Agencije za borbu protiv korupcije i Evropske komisije, kao i drugi izveštaji.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|