Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Akcionim planom predviđena izrada oko 50 zakona
|
|
|
Objavljeno : 18.02.2013. |
|
|
|
|
|
|
Akcionim planom za ispunjavanje preporuka Evropske komisije predviđeno je da Vlada Srbije do septembra utvrdi predloge za više od 50 zakona, kao i da bude doneto oko 60 podzakonskih akata i desetak strategija u različitim oblastima. Jedan od prioriteta biće i to da se zakoni manje usvajaju po hitnoj proceduri - praksa na koju je EU više puta upozoravala, rekao je direktor Kancelarije za evropske integracije Milan Pajević 18. februara. U skupštinskom Odboru za evropske integracije je 18. februara organizovano javno slušanje o tom akcionom planu koji, između ostalog, treba da omogući ispunjavanje uslova za dobijanje datuma za početak pregovora o članstvu u EU.
Akcioni plan je donet u važnom trenutku, u iščekivanju odluke Evropske komisije o datumu početka pregovora, rekao je šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer (Vincent Degert) na javnom slušanju. On je dodao da će 16. aprila Evropska komisija predstaviti Savetu izveštaj, koji će omogućiti članicama EU da do juna razmotre napredak koji je Srbija ostvarila.
Podsetio je da će Evropska komisija u izveštaju razmotriti napredak ostvaren u dijalogu Beograda i Prištine u kojem je, kako je rekao, vidljiva značajna posvećenost srpskih vlasti, kao i proces reformi.
Dežer je ukazao na nekoliko ključnih pitanja u tom pogledu, ukljucujući borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i javnu upravu, istakavši da je važno utvrditi koja su pitanja problematična i kako doneti strategiju koja će biti pravi odgovor na ta pitanja.
"Kao kad odete kod doktora, treba prvo uspostaviti dobru dijagnozu, kako bi se našao dobar lek", kazao je Dežer.
Background Vlada Srbije usvojila je 6. decembra 2012. Akcioni plan za ispunjavanje preporuka Evropske komisije iz godišnjeg izveštaja o napretku Srbije u procesu evropskih integracija, objavljenog u oktobru prošle godine.
Akcioni plan sadrži 231 meru i predviđa nastavak razgovora sa Prištinom i korake na planu reformi koji se pre svega odnose na usvajanje niza zakonskih rešenja.
Plan se odnosi na period do 1. septembra, a Vlada Srbije bi do kraja februara trebalo da usvoji dugoročniji plan - nacionalni program usvajanja propisa EU, koji bi se odnosio na četiri godine.
On je ukazao da "ohrabrujućih znakova" ima i u reformama u oblasti antidiskriminacije, prava manjina, romskog stanovništva, žena i dece.
Dežer je rekao da usvajanje akcionog plana pokazuje kredibilitet Srbije u procesu evropskih integracija i njenu posvećenost da ide tim putem i da preduzme sve nepohodne mere koje se od nje očekuju. On je rekao da je Srbija ostvarila "veoma praktične pomake" i da je naredni korak otvaranje pregovora.
Pajević je rekao da Evropska komisija priprema i izveštaj koji će biti koncentrisan na oblasti kojima će se Srbija suštinski baviti narednih meseci i godina. To su koordinaciija reformi u oblasti evropskih integracija, reforme u pravosuđu, borba protiv korupcije, poštovanje nezavisnosti ključnih institucija, sloboda medija, antidiskriminacija, zaštita manjina i poslovnog okruženja.
Taj izvešaj će biti udružen sa sveobuhvatnim izveštajem Evropske komisije kako bi odluka, 28. juna, o eventualnom dodeljivanju datuma bila što povoljnija i konkretnija, kazao je on.
Pajević je istakao da je, bez obzira na formalnu odluku o datumu početka pristupnih pregovora Srbije i EU, "sasvim izvesno" da će Evropska komisija biti zadužena da napravi pregovarački okvir za pregovaranje sa Srbijom.
"To je za naš rad najvažija stvar jer ćemo tim krenuti u poslove koji su tipični za period pregovaranja, odnosno koji neposredno predstoje samom delu pregovora", kazao je Pajević.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|