Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Delegacija EU analizira subvencije Fijatu
|
|
|
Objavljeno : 04.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Delegacija Evropske unije u Srbiji analizira objašnjenja Ministarstva finansija i privrede Srbije o subvencijama koje dobija italijanska kompanija Fijat za proizvodnju u fabrici u Kragujevcu, rekao je 4. aprila šef Delegacije Vensan Dežer. Objašnjenje Ministarstva finansija je da je Fijat taj koji finansira po nižoj ceni kupovinu "fijata 500L" a ne država, dok u stručnoj javnosti i na tržištu preovlađuje mišljenje da su taj popust upravo omogućile državne subvencije namenjene otvaranju radnih mesta. Predstavnici EU i pojedinih njenih članica u Srbiji uzporavaju da se na tržištu ne sme narušavati konkurencija, ali, prema ocenama stručnjaka, Brisel malo šta može da uradi u ovom slučaju, dok su subvencije za radna mesta legitimne.
Dežer je na predstavljanju Rečnog informacionog sistema u Beogradu istakao da EU nema ništa protiv da Srbija daje podsticaje kompanijama za otvaranje radnih mesta. "To je legitimno i dešava se ne samo u Srbiji, već i u EU, ali ne mogu da se subvencionišu određene marke čime se diskriminišu druge", ukazao je Dežer.
On je ocenio da Srbija ne može, s jedne strane, da traži pun ulazak na tržište EU, a sa druge da diskriminiše pojedine proizvode.
EU je, kako je podsetio Dežer, izrazila zabrinutost što je zahvaljući subvencijama Fijatu u Srbiji omogućena prodaja vozila "fijata 500L" uz popust od 3.000 evra.
Ministarstvo finansija i kompanija Fijat automobili Srbija potpisali 22. marta protokol kojim je predviđeno da će automobil "fijat 500L" biti jeftiniji za 3.000 evra i da će mu cena biti 10.900 evra.
Olakšica za kupovinu "fijata 500L nacionale" za građane Srbije omogućena je za ograničeni kontigent od oko 5.000 vozila, a protokolom je predviđeno zapošljavanje još 1.400 radnika u kompaniji Fijat automobili Srbija, kao i nova Fijatova investicija od najmanje 10 miliona evra.
Fijat bi do kraja ove godine, pored postojećih 2.500 radnika, trebalo da zaposli 600 radnika, a 2014. još 800 radnika.
Predstavnici Evropske komisije su ranije ocenili da Vlada Srbije treba da preispita da li su budžetski podsticaji Fijatu u skladu s Prelaznim trgovinskim sporazumom Srbije i EU, pre svega u delu koji se odnosi na državnu pomoć.
Ministarstvo finansija i privrede Srbije je pre dva dana dostavilo Delegaciji EU objašnjenje o subvencijama Fijatu.
Objašnjenje Ministarstva finansija Srbije je da kupovinu "fijata 500L" po nižoj ceni finansira Fijat, a ne država Srbija, koja je subvencionisala otvaranje novih radnih mesta u kragujevačkoj fabrici.
Fijat se, kako je objašnjeno, otvaranjem 1.400 novih radnih mesta u Kragujevcu kvalifikovao da dobije podsticajne mere od države, a menadžment kompanije je odlučio da taj novac usmeri na subvencionisanje kupovine "fijata 500L" u Srbiji.
"Svakog proizvođača automobila koji investira u domaću autoindustriju, izgradi fabriku u Srbiji i zaposli naše građane Vlada Srbije i Ministarstvo finansija i privrede podržaće na isti način i pod istim uslovima kao što je podržan dolazak Fijatove investicije", saopštilo je Ministarstvo finansija.
Evropskoj komisiji žalili su se uvoznici vozila u Srbiji koji smatraju da je narušena konkurencija na tržištu automobila. Oni su zatražili i mišljenje Komisije za zaštitu konkurencije Srbije.
Takođe, francuski ambasador u Beogradu Fransoa-Gzavije Denio rekao je 28. marta da očekuje da će Vlada Srbije "bez odlaganja" vratiti pravu konkurenciju na automobilskom tržištu.
U pisanom odgovoru agenciji Beta Denio je podsetio da se taj sektor automobilske industrije razvija, između ostalog, zahvaljujući trgovinskom sporazumu sa EU kojim se za srpske trgovinske proizvode otvara najveće svetsko tržište koje broji 500 miliona potrošača.
Naveo je i da se na evropskom tržištu svake godine proda deset miliona novih vozila, dok potrebe srpskog tržišta trenutno iznose 20.000 novih automobila. "Taj sporazum, dakle, koristi automobilskoj industriji u Srbiji, kao i radnim mestima koje ona obezbeđuje", dodao je ambasador Denio.
Ekonomista Miroslav Prokopijević ocenio je krajem marta da je davanje državnih subvencija Fijatu, kojim je snižena cena automobila "fijat 500L" na srpskom tržištu, direktno remećenje konkurencije.
On je rekao da misli da EU po tom pitanju neće učiniti ništa, već će samo izraziti negodovanje, zato što ta zabrana obavezuje članice Unije i zemlje koje su otvorile pregovore.
"Pošto mi nismo ni jedno ni drugo, ja mislim da će EU izraziti negodovanje i da će reći otprilike: Vi se deklarište da idete ka EU, a ono što radite je suprotno od pravila same Unije", rekao je Prokopijević.
Generalni direktor kompanije Fijat automobili Srbija Antonio Ćezare Ferara je u intervjuu za Politiku od 23. marta rekao da se od poteza Vlade Srbije da subvencioniše kupovinu modela "500L" na domaćem tržištu ne može mnogo očekivati i procenio da će se u Srbiji, u zavisnosti od tražnje i konkurencije na tržištu, taj model prodavati u broju između 1.000 i 2.000 komada godišnje.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|