Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Velika očekivanja od Fijata 500L
|
|
|
Objavljeno : 19.09.2012. |
|
|
|
|
|
|
Na srpskom tržištu će 22. septembra početi prodaja novog Fijatovog modela automobila 500L, koji je 18. septembra predstavljen u ambasadi Italije u Beogradu. Očekivanja srpskih zvaničnika od ovog proizvoda su velika - dve milijarde evra od izvoza u 2013. godini, dok u Fijatu najavljuju izvoz širom sveta. Ovako optimistična očekivanja nisu u skladu sa teškom situacijom koja vlada kako u Srbiji, koja pokušava da izbegne bankrot, tako i u Fijatu. Italijanski proizvođač automobila na evropskom tržištu nagomilava dugove, a u Italiji se suočava sa burnim reakcijama zbog odustajanja od plana o velikim investicijama. U Fijatu takođe odbacuju mogućnost da u ovom trenutku prave novi model automobila jer bi to donelo gubitke. Za očekivani uspeh kragujevačkog Fijata 500L oslanjaju se na tržište van Evrope.
Na loše stanje privrede u Srbiji ukazao je i sam premijer Ivica Dačić na prijemu povodom početka prodaje Fijata 500L, šalom koja se ne bi očekivala od premijera. On je, naime, poželeo zajedničkom preduzeću Fijata i Srbije - Fijat automobili Srbija - da novi model postane najveći izvozni proizvod Srbije, našalivši se potom da će Fijat lakše uspeti to da ostvari "pošto je privreda u Srbiji propala".
Ministar ekonomije i finansija Mlađan Dinkić rekao je da FAS planira da do kraja godine proda oko 30.000 automobila, što bi donelo prihod od oko 450 miliona evra. Prema njegovim rečima, za narednu godinu planirana je proizvodnja između 140.000 i 160.000 automobila Fijat 500L. To bi, kako je naveo, Srbiji donelo dve milijarde evra prihoda od izvoza.
"To znači da ne postoji nijedna fabrika u Srbiji koja može pojedinačno da da toliki prihod", kazao je Dinkić.
Background Predstavnici Vlade Srbije i Fijata potpisali su 23. decembra 2009. godine u Beogradu aneks ugovora o ulaganju u zajedničko preduzeće čime je kragujevačka Zastava postala deo te italijanske kompanije.
Za zajedničke projekte osnovano je zajedničko preduzeće Fijat auomobili Srbija (FAS). FAS je Zastavinu fabriku automobila, njenu imovinu i oko 1.000 radnika preuzeo početkom 2010. godine. U njoj se proizvodi model Fijat 500.
Nova fabrika automobila u Kragujevcu, u kojoj Fijat ima 67% kapitala, a Vlada Srbije 33% otvorena je 16. aprila ove godine, a proizvodnja novog modela FIjat 500L počela je 4. jula.
Srbija se suočava sa rastom javnog duga i nedostatkom novca u budžetu, zbog čega je u toku donošenje rebalansa budžeta, kojim će se deficit povećati i mera kojima će se između ostalog povećati porez na dodatu vrednost sa 18 na 20%.
Jedan od najvećih problema Srbije je spoljnotrgovinski deficit, a situacija je dodatno pogoršana ove godine odlaskom američkog Ju-Es Stila (US Steel) iz smederevske železare zbog lošeg poslovanja tog nekada najvećeg srpskog izvoznika, koji sada radi minimalnim kapacitetima.
On je takođe rekao da na tržištu Srbije već postoji solidna tražnja za ovim automobilom, čija prodaja zvanično počinje 22. septembra, kao i da je na svetskom tržištu rezervisano 8.000 automobila, najviše u Nemačkoj. Dinkić je takođe iskoristio priliku da ukaže da se 80% delova izuzev motora proizvodi u fabrikama u Srbiji.
Prema ranijim najavama, najjeftinija verzija Fijata 500L u Srbiji će koštati 13.490 evra s porezom na dodatu vrednost, a najskuplja 18.690 evra. Sudeći prema izjavama čelnika Fijata i Fijata automobila Srbije, italijanski proizvođač deli optimizam srpskih zvaničnika.
Generalni direktor Fijata automobila Srbija Antonio Čezare Ferara (Cesare) ocenio je da će proizvodnja novog modela imati uticaj na razne oblasti privrede u Srbiji i otvoriti put za nove planove, ali i ukazao na uspeh prethodnog modela fabrike u Kragujevcu.
"Ovaj automobil je prvi plod našeg rada u Srbiji i otvara put koji nas vodi u neke buduće projekte", kazao je Ferara, podsetivši da je do sada prodato gotovo milion automobila prethodnog modela Fijat 500, a da će novi unapređeni model Fijat 500L biti ponuđen u oko 100 zemalja u celom svetu.
Sumorna situacija u Evropi
Za dobre rezultate Fijata 500L, međutim, u Fijatu ne računaju ni na Srbiju ni na ostatak Evrope, što je kazao i sam generalni direktor grupe Fijat-Krajsler (Fiat-Ćrysler) Serđo Markjone.
U intervjuu za dnevnik Republika (La Reppublica), Markjone je morao da odgovori i na pitanje zašto pokreće proizvodnju automobila u Srbiji, u kontekstu loše situacije i smanjenja planova u Italiji.
"Da sam morao da racunam samo na rezultate u Evropi to nikada ne bih uradio, ponavljam nikada". Kako je naveo, predstavio ga je nedavno Amerikancima, prijem je bio "fantastičan" i prodaja će na tom tržištu dobro ići.
Iz Fijata su prethodnih dana poručii da tržište u Evropi bukvalno ne postoji. Markjone je iskoristio baš model 500L. "Dodaću jednu stvar: prodavaću 500L za 14.500 evra. Citroen je odlučio da prodaje Pikaso (Picasso) C3, konkurenciju tog vozila, za manje od 10.000, kako bi se oslobodili zaliha", rekao je Markjone, dodavši da to ne pokriva ni troškove proizvodnje.
Prema podacima Udruženja evropskih proizvođača automobila, prodaja novih automobila je u julu opala za 7,8% u odnosu na isti mesec prošle godine i za 8,9% u avgustu, dok je u Italiji zabeležen pad od 21% i 20,2%.
Na ovako tešku situaciju na evropskom, a još više italijanskom tržištu, ukazao je i Markjone. "Tržište (u Italiji) više ne postoji. U Italiji se sada prodaje ispod 1,4 miliona vozila godišnje (svih marki), što znači da je za pet godina broj smanjen za 1,1 milion", rekao je on.
"Fijat nagomilava gubitke od 700 miliona u Evropi i nadomešćuje taj gubitak uspesima u inostranstvu, Sjedinjenim Američkim Državama i državama u usponu. Samo te dve kategorije se računaju", rekao je on.
Gnev u Italiji
Veliki značaj SAD-a za rezultate Fijata lajtmotiv je Markjoneovih izjava kojima pokušava da objasni zašto se fokus prebacio sa Italije, matične zemlje, na druge delove sveta.
Fijat je na sebe navukao gnev kada je 13. septembra potvrdio da napušta strateški koncept pod nazivom "Fabrika Italija" (Fabbrica Italia), predstavljen 2010. godine, koji je predviđao ulaganje od 20 milijardi evra i proizvodnju 1,4 miliona automobila u Italiji 2014. godine.
Žestoke reakcije zabeležene su u svim segmentima društva, kako u sindikatima tako i među političarima. Razlog za takvu reakciju je jasan - Fijat je i najveći privatni poslodavac u Italiji, ali i simbol nacionalne industrije.
Kada je reč o "italijanskoj nacionalnosti" Fijata, Markjone je takav koncept odbacio. "Fijat više nije isključivo italijansko preduzeće, ono radi u celom svetu sa propisima koji se primenjuju u svetu. Da budemo jasni: ukoliko razvijem automobil u SAD, prodam ga u Evropi i zaradim, to mi je sasvim u redu i tako mora da bude", rekao je Markjone.
Sa druge strane, u intervjuu za Republiku on je ukazao i na tešku situaciju u Italiji. "Pre godinu dana, zemlja je bila u bankrotu. Italija nije upala u ponor samo zahvaljujući intervenciji jedne kredibilne ličnosti (Marija Montija, koji je u novembru 2011. zamenio Silvija Berluskonija). Da li smo to već zaboravili?", rekao je direktor Fijata. "Neko bi želeo da se Fijat usred takve oluje ponaša kao da se ništa ne dešava, isto kao kada je bilo sunčano", kazao je on.
Lošom situacijom je obrazložio i odluku da se ne pojavljuju novi modeli automobila i da se ograniče ulaganja. "Priznajem da bi mi novi model u sadašnjim prilikama pomogao da prodajemo 30.000 novih vozila. ALi priznajte i vi meni da bih verovatno izgubio dve milijarde evra" nepovratnih investicija, istakao je Markjone.
Izvor: EurActiv.rs, Beta, AFP
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|