Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Žena general biće istorijski korak za Vojsku Srbije
|
|
|
Objavljeno : 23.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Prva žena general biće istorijski korak za Vojsku Srbije i podstrek za napredovanje budućim generacijama žena u vojsci, ocenila je 23. maja istraživačica Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) Maja Bjeloš. Povodom najave ministra odbrane Aleksandra Vučića da bi vojska Srbije 2014. godine mogla da dobije prvu ženu generala, Bjeloš je ocenila da je to znak političke volje da se nastave započete reforme u sektoru odbrane. Ona je međutim istakla da se žene u vojsci i dalje bore sa predrasudama i preprekama u napredovanju, a izazov je i seksualno uznemiravanje iako je dosad prijavljen samo jedan slučaj.
"Izjava ministra Vučića je dobra stvar jer se vidi izražena politička volja da se nastavi sa reformama koje je započela prethodna vlada", navela je Bjeloš.
Kako je rekla, prva žena general biće poruka javnosti da sva radna mesta treba da budu otvorena i dostupna ženama, a ženama stimulacija za dalje napredovanje u karijeri.
Ona je istakla da Srbija nije jedina zemlja u regionu koja nema ženu generala i da su najviši činovi potpukovnica i pukovnica.
"Nijedna zemlja u okruženju nema ženu generala tako da bi taj korak značio da Srbija postaje lider jer bi imala jedinu ženu generala", istakla je Bjeloš.
Prema njenim rečima, ako sledeće godine žena postane general, ona će još dugo godina biti usamljena na toj poziciji i dok se ne steknu uslovi da neka druga žena postane general.
Bjeloš je ocenila da se položaj žena u srpskoj vojsci svakako popravio u poređenju sa periodom pre dvehiljadite godine, ali da nije idealan.
"Osamdesetih kada su primljene prve žene kao profesionalna lica, sistem nije bio spreman za njih, dok je novim generacijama devojaka mnogo lakše budući da je sistem priviknut na prisustvo žena", kazala je Bjeloš.
Kako je rekla, danas su formalno sva mesta dostupna ženama, ali neformalno postoji pojava "staklenog plafona". "Žene napreduju do određenih činova, a onda njihova karijera stagnira godinama", kazala je Bjeloš.
Kako je rekla, poseban problem je odsustvo sistema za vođenje karijere koji bi olakšao školovanje i napredovanje. Ona je podsetila da je Vojna akademija tek 2007. godine omogućila školovanje žena.
Blejoš je potvrdila izjavu ministra odbrane Vučića da je Vojna akademija dosad primala oko 20% žena, ali je naglasila da je ove godine kvota za prijem žena na vojnu akademiju sniženja na 15%.
Žene u vojsci se takođe suočavaju i sa rodno zasnovanim stereotipima da su osećajnije, fizički slabije, i da se teže uklapaju u trupe.
"Žena je uvek žena, a ne koleginica. Treba da se promeni svest njihovih kolega da su i one prošle škole i da su jednako sposobne da rade iste poslove", kazala je Bjeloš.
Istraživanje BCBP-a je takođe pokazalo da neke kolege ne prihvataju žene u svojim redovima.
"Dešava se da starijim koleginicama ne salutiraju mlađe kolege iako bi po činu trebalo", navela je kao primer Maja Bjeloš.
Kako je istakla, ne treba zanemariti ni seksualno uznemiravanje iako ne postoji dokaz ili statistika da je to rasprostranjeno u Vojsci Srbije i domaćem sistemu odbrane. Ona je navela da je dosad prijavljen samo jedan slučaj seksualnog uznemiravanja u vojsci Srbije.
Prema podacima BCBP-a, u julu 2012. godine 0,2% oficira u vojsci Srbije su bile žene dok ih je pre dve godine bilo 0,1%.
Žena podoficira je 0,1% - isto kao pre dve godine, dok je među civilnim licima 16% žena što je pad od 1,3 procentna poena u odnosu na septembar 2010. Među profesionalnim vojnicima je 2,9% žena ili 0,9 procentnih poena više nego pre dve godine.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|