Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Samo 3% žena obavlja operativne poslove u vojsci
|
|
|
Objavljeno : 21.12.2012. | Ažurirano : 24.12.2012. |
|
|
|
|
|
|
Žene u vojsci i policiji smatraju da nisu ravopravne sa muškarcima, da im se osporava radna sposobnost, kažu da trpe grube šale kolega i seksualno uznemiravanje, pokazalo je istraživanje Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP). Prema istraživanju koje je predstavljeno 21. decembra, žene u bezbednosnom sektoru obavljaju uglavnom administrativne poslove, a vrlo mali procenat operativne. Takođe, žene sporo napreduju u karijeri pa ih je oko 10% na rukovodećim mestima. Na predstavljanju izveštaja je ukazano da nije prijavljen nijedan slučaj diskriminacije u bezbednosnom sektoru, što ukazuje da ne postoji poverenje u mehanizam zaštite.
Istraživanje koje je sprovedeno od jula do decembra 2012. metodom intervjua među muskarcima i ženama u vojsci i policiji, pokazalo je da ima pomaka u rodnoj ravnopravnosti pošto je omogućeno školovanje i obuke žena, ali je otkrilo rodnu diskrminaciju kada žene počnu i da rade.
"Nema drastičnih promena i cilj ovog istraživanja bio je da se utvrdi s kojim se preprekama suočavaju žene u ove dve tradicionalno muške sredine", rekla je Sonja Stojanović Gajić iz BCBP-a.
Background Nacionalni akcioni plan za primenu UN SBR 1325 - Žene, mir i bezbednost (2010-2015) usvojen je u decembru 2010. Njime su predviđene i posebne mere za uvođenje rodne perspektive u rad sektora bezbednosti. Taj dokument pruža osnov za praćenje, analizu i predlaganje mera i aktivnosti za unapređenje položaja i zastupljenosti žena u sektoru bezbednosti i na rukovodećim mestima.
Rodna ravnopravnost je garantovana Ustavom, a Srbija je potpisnica više međunarodnih konvencija i dokumenata kojima se garantuje ravnopravnost muškaraca i žena i zabranjuje diskiminacija na osnovu pola.
Strategijom za poboljšanje položaja žena i unapređenje ravnopravnosti polova za 2009-2015. utvrđeno je šest oblasti u kojima je potrebno ostvariti napredak: unapređenje ekonomskog položaja, poboljšanje zdravlja, veće uključivanje u procese odlučivanja, u izvršnu vlast i družavnu upravu, ravnopravnost u obrazovanju, suzbijanje nasilja i iskorenjavanje stereotipa o polovima u medijima.
U bezbednosnom sektoru postoji stroga podela na "muške" i "ženske" poslove što je dokazao podatak da većina žena obavlja administrativne poslove, a svega 3% operativne, kao uniformisana lica u vojsci, odnosno oko 12% u policiji.
"Sistem formalno-pravno postoji, ali u praksi nije dovoljno primenjen. Neravnopravnost se vidi u rečenici koja je često ponavljana u intervjuima: 'Uvek žena, nikada kolega' ", rekla je Maja Bjeloš koja je radila istraživanje.
Muškarci su rekli da žene nikada ne bi bile primljene u službu da je njih neko pitao, i da su one izabrale taj posao zbog ekonomske sigurnosti.
Žene sporo napreduju u karijeri i poslove rukovodilaca obavlja 10% zaposlenih žena, pokazalo je istraživanje.
Nadležne službe u bezbednosnom sektoru nemaju nijedan prijavljen i procesuiran slučaj diskriminacije što, po oceni istraživača, pokazuje da ne postoji poverenje u mehanizme zaštite.
Žene su izjavljivale da se ništa ne bi promenilo ukoliko prijave diskriminaciju, odnosno da počinilac ne bi bio kažnjen, dok bi žrtva trpela posledice.
Načelnica odeljenja za rodnu ravnopravnost Zaštitnika građana Dragana Grabovica rekla je da su žene bez stvarne moći i da su drugorazredne kada snose odgovornost, a taj stereotip se mora razbiti.
Predstavljanju istraživanja prisustvovala je i Milica Pavićević, savetnica Povernika za zaštitu ravnopravnosti, koja je kazala da su tradicionalno-patrijarhalni stereoptipi osnovni uzrok diskriminacije i da od radne ravnopravnosti u bezbednosnom sektoru zavisi i stepen bezbednosti zemlje.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|