Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Vlada predložila Bundestagu da odobri pregovore s Srbijom
|
|
|
Objavljeno : 30.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Nemačka vlada predložila je saveznom parlamentu, Bundestagu, da odobri utvrđivanje datuma za početak pristupnih pregovora između Srbije i Evropske unije (EU). Po mišljenju nemačke vlade, otpočinjanje pregovora doprinelo bi obezbeđivanju nastavka procesa normalizacije između Srbije i Kosova. Vlada Nemačke ocenila je da su reforme koje je sprovela Srbija dovoljne za početak pregovora o pristupanju EU, ukoliko Srbija preduzme vidne i trajne korake za sprovođenje sporazuma sa Prištinom.
Državni ministar u ministarstvu inostranih poslova Mihael Link (Mićael) uputio je 27. maja odgovarajuće pismo predsedniku Bundestaga Norbertu Lamertu.
U tekstu, u koji je uvid imala dopisnica Bete, kaže se da je "iz perspektive nemačke vlade, bilans reformi koje je sprovela Srbija dovoljan za otpočinjenje pristupnih pregovora, ukoliko Srbija preduzme vidne i trajne korake za sprovođenje sporazuma od 19. aprila".
"Otpočinjanje pristupnih pregovora, uz navedene mere, po mišljenju savezne vlade, doprinelo bi obezbeđivanju nastavka procesa normalizacije između Srbije i Kosova i bilo doprinos daljoj stabilizaciji regiona", navedeno je u pismu upućenom predsedniku Bundestaga.
U pismu predsedniku Bundestaga se podseća da je Evropska komisija 22. aprila u svom izveštaju predložila otpočinjanje pregovora sa Srbijom uz konstataciju da "Srbija sada u dovoljnoj meri ispunjava političke kriterijume".
Takođe se ukazuje da je Komisija u svom izveštaju pohvalila napredak koji je Srbija postigla u suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala, kao i slobode štampe, ali i da je istovremeno ustanovila da su nužni dalji napori u drugim oblastima, ma primer, kada je reč o reformi pravosuđa ili sprovođenju mera politike protiv diskriminacije.
"Ovo odgovara proceni nemačke vlade u vezi sa bilansom unutrašnjepolitičkih reformi (u Srbiji). Da bi se savladali preostali izazovi u oblasti pravne države, nemačka vlada smatra da je neminovno da se i u Srbiji primeni u slučaju Crne Gore razvijen princip pristupnih pregovora sa posebnim težištem na poglavlja 23 i 24 koja se odnose na pravnu državu", navedeno je u pismu predsedniku Bundestaga.
U tekstu se ukazuje da je "nemačka vlada već 22. aprila na zasedanju Saveta EU jasno stavila do znanja da pre odluke o otpočinjanju pregovora očekuje vidne i trajne korake u pravcu sprovođenja sporazuma od 19. aprila", kao i da je Komisiju zamolila da je redovno izveštava o napretku u sprovođenju sporazuma, o čemu će ona pak redovno izveštavati Bundestag.
Dalje se navodi da je nemačka vlada "predsedništvu EU, Komisiji, drugim državama članicama, srpskoj i kosovskoj vladi ukazala da će, pre davanja saglasnosti za otpočinjanje pregovora, uspostaviti saglasnost sa Bundestagom u skladu sa članom 10 paragraf 2 Zakona o saradnji savezne vlade i Bundestaga u vezi sa pitanjima Evropske unije".
"Nemačka vlada je i Komisiji i zemljama partnerima jasno stavila do znanja da očekuje delotvorno preplitanje daljeg procesa normalizacije sa pregovaračkim procesom kroz odgovarajuću formulaciju pregovaračkog okvira. Pregovarački okvir mora, po mišljenju nemačke vlade, da obezbedi posebno da napredak u odgovarajućim pregovaračkim poglavljima bude vezan za napredak u procesu normalizacije", kaže se u pismu državnog ministra u Ministarstvu inostranih poslova predsedniku Bundestaga.
Prema dosadašnjim najavama, Bundestag bi najverovatnije 27. juna, pretposlednjeg dana zasedanja u sadašnjem sazivu, trebalo da se izjasni o davanju datuma Srbiji za otpočinjenje pregovora sa EU.
Izvor: Snežana Bogavac, dopisnica agencije Beta
Foto: Bundestag
Povezani sadržaj
|
|
|