Sporazum o sprovođenju Projekta tehničke saradnje "Podrška procesu evropskih integracija u Srbiji", vrednog 2,2 miliona evra, potpisan je 29. maja u Vladi Srbije. Cilj projekta je da se Srbija pripremi za pristupne pregovore a obuhvata administrativno-tehničke pripreme, pripreme propisa i procedura, kao i strateških dokumenata za početak pregovora. Pripremama je obuhvaćeno 15 od 35 poglavlja pravnih tekovina Evropske unije.
Sporazum su potpisali predsednik vladine Kancelarije za evropske integracije Milan Pajević i vođa projekta Andrej Horvat, a potpisivanju je prisustvovao i nemački ambasador u Srbiji Hajnc Vilhelm.
Cilj projekta je da se Srbija pripremi i da "sveobuhvatnom poslu pristupnih pregovora pristupi što efikasnije, brže i na organizovan i stručan način", rekao je Pajević na konferenciji za novinare posle potpisivanja sporazuma.
Pajević je kazao da je najveća pomoć u pripremi i sprovođenju projekta dobijena od kolega iz Slovenije, koji su i sami prolazili kroz proces pristupanja i pratilii isti proces na primeru Hrvatske.
Predsednik Kancelarije za evropske integracije je ukazao na kontinuiranu pomoć i podršku Nemačkog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj i Nemačkog udruženja za međunarodnu saradnju (GIZ), koje 13 godina prati i podržava napore Srbije da reformiše institucije i da se priremi za pristupne pregovore.
Nemački ambasador je rekao da sporazum znači da se stvaraju najbolji preduslovi za srpsku vladu da bude spremna kada počne pregovarački proces.
"Nadam se da će pregovori uskoro moći da počnu i vidim da će Srbija biti izvrsno pripremljena u tome", rekao je Vilhelm.
Horvat je izjavio da potpisivanje sporazuma pokazuje da je srpska administracija dobro upućena i spremna za izazove pristupanja EU.
"Cilj je da spremimo srpsku vladu, parlament, misiju u Briselu i druge institucije da, kada dođe do pregovora, budu spremne i da znaju šta ih očekuje na drugoj strani, na kojoj je 28 zemalja članica EU", rekao je Horvat.
On je istakao da je za projekat važno primenjivati principe održivog razvoja i da u njega budu uključeni društvena zajednica, politički akteri i životna sredina.
Projekat obuhvata administrativno tehničke pripreme, pripreme propisa i procedura po kojima će pojedinačne institucije učestvovati u pregovorima i priprema strateških dokumenata za početak pregovora.
Pripremama je obuhvaćeno 15 od 35 poglavlja pravnih tekovina EU koja se odnose na poljoprivredu, ekonomiju i finansijske usluge i regionalni razvoj.
Projekat sprovodi GIZ uz podršku Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Nemačke, a glavni korisnici su Kancelarija za evropske integracije i partneri Ministarstvo finansija i privrede i Ministarstvo poljoprivrede.