Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nemačka traži opipljive rezultate u primeni sporazuma
|
|
|
Objavljeno : 20.05.2013. |
|
|
|
|
|
|
Poseta šefa nemačke diplomatije Gida Vestervelea Beogradu nije donela iznenađenja već potvrdu stava Berlina da je za pozitivnu odluku o otvaranju pregovora o članstvu u EU sa Srbijom ključno sprovođenje sporazuma Beograda i Prištine koji je postignut 19. aprila. Opipljivi rezultati u primeni sporazuma bili bi pozitivan signal za Bundestag, rekao je Vestervele koji je ostavio mogućnost da se sporazum primenjuje korak po korak. Srpski zvaničnici su insistirali na značaju koji bi otvaranje pregovora imalo za Srbiju, i pozvali Berlin da pored političke pruži i veću ekonomsku podršku Srbiji.
Vestervele je 19. maja po dolasku u Beograd i 20. maja na završetku posete tokom koje se sastao s najvišim zvaničnicima, naglasio da je važno sprovesti sporazum, ali da to ne mora da ide odjednom, već korak po korak.
"Ne mogu prejudicirati odluke koje treba da donesu šefovi vlada ili država EU ili Bundestag, ali ako se ovde donesu prave odluke i ako su opipljivi rezultati implementacije tog plana onda mogu poslati pozitivan signal našem parlamentu", rekao je 20. maja Vestervele na konferenciji za novinare s premijerom Ivicom Dačićem.
Šef nemačke diplomatije je sporazum Beograda i Prištine od 19. aprila nazvao istorijskim a svoju posetu predstavio kao ohrabrenje. "Moja poseta Srbiji je gest ohrabrenja. Srbija može učiniti dobro za Evropu i isto tako Evropa može učiniti dobro za Srbiju, i zato je važno da u ovim istorijskim trenucima donesemo ispravne odluke", rekao je Vestervele.
Na pitanje šta je suštinski mogao ponuditi srpskoj vladi kako bi joj olakšao donošenje odluka, on je istakao da su važni ekonomski razvoj i otvaranje perspektive mladoj generaciji, ali da to nije sve - "ovde se radi o istorijskoj odluci, i to je sasvim jasno i očigledno".
Dačić je rekao da očekuje da u dijalogu s Prištinom bude dogovoren plan o primeni sporazuma i da se nada da prištinska strana neće tražiti da u tom dokumentu bude nešto čega nema u sporazumu parafiranom 19. aprila.
Srbija će ispuniti svoj deo obaveza iz sporazuma s Prištinom, a od Nemačke očekuje pozitivnu odluku o datumu za početak pregovora sa EU, rekao je Dačić i dodao da je za Srbiju "od životne važnosti" da dobije datum za početak pregovora s EU.
Svako odlaganje odluke o datumu moglo imati "katastrofalne posledice" po zemlju i građane, upozorio je on.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je, kako je saopštio njegov kabinet posle sastanka sa Vesterveleom 20. maja, rekao da su "izgubljene tri nedelje" u pokušajima da se dogovori plan primene sporazuma. To je, kako je ocenio, jasan znak da dogovore o sprovođenju sporazuma moraju da predvode premijeri Srbije i Kosova u prisustvu visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, jer "najbolje znaju šta je dogovoreno u sporazumu".
Premijeri Kosova i Srbije Hašim Tači i Ivica Dačić o sprovođenju briselskog sporazuma razgovarće 21. maja u Briselu.
Nikolić je izjavio da je Srbija posvećena rešavanju problema Kosova, kao i sprovođenju sporazuma od 19. aprila, ali da neće prihvatiti primenu nečega čega nema u njemu.
Potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić rekao je na beogradskom aerodromu gde je dočekao Vestervelea, da je po prirodi pesimista, ali da veruje da je Srbija zaslužila i da u junu treba da dobije datum početka pristupnih pregovora sa EU.
"Nismo zvali, nismo molili ni za kakve datume i sporazume, ali ono za šta ćemo da molimo od Nemačke, kao najveće zemlje Evropske unije, to je veća podrška razvoju i mnogo više investicija", rekao je Vučić i dodao da je Srbija spremna da se otvori i napravi evropske propise i olakša investiranje.
Šef nemačke diplomatije se 20. maja sastao i sa ministrom spoljnih poslova Srbije Ivanom Mrkićem, a iz Beograda je otputovao u Prištinu, gde je razgovarao o sprovođenju sporazuma razgovarati sa predstavnicima kosovskih vlasti.
Posle susreta sa premijerom Kosova Hašimom Tačijem, Vestervele je rekao da Priština i Beograd treba da se založe za sprovođenje sporazuma, kao i da treba da se uklone sve paralelne strukture Srbije na severu Kosova.
Izvor: Beta
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|