Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Litvanija ratifikovala SSP, primena možda u avgustu
|
|
|
Objavljeno : 18.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Parlament Litvanije ratifikovao je 18. juna Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Srbija-EU, objavili su litvanski mediji. Usvajanjem tog sporazuma u litvanskom parlamentu je okončan višegodišnji proces ratifikacije u članicama EU, a da bi stupio na snagu ostaje još da ga potvrdi i Savet EU. Ako Savet EU to učini do kraja juna, sporazum bi mogao da stupi na snagu najranije u avgustu, rečeno je EurAktivu Srbija u Kancelariji za evropske integracije. Stupanje na snagu SSP doneće neke novine poput fazne liberalizacije pristupa javnim nabavkama dve strane i pristupa tržištu nekretnina dok u oblasti trgovine neće biti novih obaveza.
SSP je u litvanskom parlamentu usvojen sa 73 glasa za, dok su četiri poslanika bila uzdržana.
Litvanija je do sada bila jedina zemlja EU koji nije ratifikovala SSP, na šta su uticali problemi u vezi sa litvanskim investicijama u Srbiji i rivalstvo prilikom izbora predsednika Generalne skupštine UN.
SSP ne stupa automatski na snagu pošto ga ratifikuju sve članice EU već prvog dana drugog meseca nakon što ga potvrdi Savet ministara EU. Osim članica EU sporazum su prethodno ratifikovali i Srbija i Evropski parlament.
Do sada su sve članice EU, osim Litvanije, dostavile Savetu EU takozvanu notu, odnosno ratifikacioni instrument.
"Pod uslovom da Savet potvrdi SSP do kraja juna, SSP bi stupio na snagu najranije 1. avgusta 2013. godine", navodi se u pisanom objašnjenju Kancelarije za evropske integracije, dostavljenom EurAktvu.
Fazna liberalizacija sektora javnih nabavki
Background Srbija i EU potpisale su 29. aprila 2008. godine Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i Prelazni trgovinski sporazum. Skupština Srbije ratifikovala je SSP u septembru 2008.
Proces ratifikacije u zemljama članicama EU je počeo kasnije zbog nedovoljne saradnje Srbije s Tribunalom u Hagu. Ratifikacija u EU je odobrena u junu 2010, a prva zemlja koja ga je ratifikovala bila je Španija, u junu te godine.
Srbija je odlučila da počne da primenjuje Prelazni trgovinski sporazum 2009. godine, godinu dana pre nego što je njegova primena odobrena i u EU. On sadrži trgovinske odredbe SSP-a.
Pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju počeli su 2005. godine.
Stupanje na snagu SSP doneće neke novine poput fazne liberalizacije pristupa javnim nabavkama dve strane i pristupa tržištu nekretnina dok u oblasti trgovine neće biti novih obaveza. SSP će zameniti Prelazni trgovinski sporazum (PTS) koji reguliše trgovinske odnose, ali će sve obaveze iz prelaznog sporazuma nastaviti da se primenuju.
"Srbija će liberalizaciju uvoza robe iz EU završiti 1. januara 2014. sa izuzetkom strateških poljoprivrednih proizvoda koji će zadržati carinsku zaštitu do momenta ulaska u članstvo EU", podsećaju u Kancelariji za evropske integracije.
Od novih obaveza u Kancelariji navode faznu liberalizaciju pristupa javnim nabavkama dve strane, pristup tržištu nekretnina, zaštitu od diskriminacije legalno zaposlenih državljana Srbije u državama EU, zaštitu od diskriminacije u poslovanju privrednih društava dve strane i dalje usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa propisima EU.
Stupanjem na snagu SSP Srbija dobija status države pridružene EU a ne pridružene članice.
SSP je zaključen na neodređeno vreme i primenjivaće se do momenta stupanja Srbije u članstvo EU.
Hrvatska, koja ulazi u EU 1. jula 2013. godine, neće ratifikovati SSP sa Srbijom već Protokol o prilagođavanju Prelaznog trgovinskog sporazuma i SSP ulasku Hrvatske u EU o kome se trenutno pregovara, rečeno je EurAktivu u Kancelariji za evropske integracije Vlade Srbije.
Nova tela za praćenje primene SSP
Stupanjem na snagu SSP biće formirana tri nova zajednička tela za njegovo sprovođenje, uključujući Savet za stabilizaciju i pridruživanje. Taj Savet će biti zadužen za praćenje sprovođenja sporazuma na najvišem političkom nivou, a činiće ga predstavnici Evropske komisije i Saveta EU i ministri u Vladi Srbije.
Biće formiran i Odbor za stabilizaciju i pridruživanje koji će pomaga u radu Savetu za stabilizaciju i pridruživanje. Odbor će činiti eksperti Evropske komisije i Vlade Srbije. Odbor predstavlja ključno telo koje će se baviti sprovođenjem Sporazuma i daljim preciziranjem njegovih odredbi.
Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje će se formirati kao forum u kome će se poslanici Skupštine Srbije i Evropskog parlamenta sastajati i razmenjivati mišljenja.
Postojeći Odbora za praćenje sprovođenja Prelaznog trgovinskog sporazuma, koji je do sada održao četiri sastanka, biće nakon stupanja na snagu SSP preimenovan u Odbor za stabilizaciju i pridruživanje.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|